Naujienų srautas

Lietuvoje2018.11.27 14:36

L. Kukuraitis prašo gerbti vaiko teisių apsaugos specialistus: padaugėjo grasinimų

LRT.lt 2018.11.27 14:36

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis ragina visuomenę nepasiduoti baimei ir nerimui dėl šiuo metu vykstančių diskusijų apie vaiko teisių apsaugos sistemos veikimą bei gerbti vaiko teisių apsaugos specialistų ar socialinių darbuotojų darbą, rašoma ministerijos panešime žiniasklaidai. 

Ministro L. Kukuraičio kvietimas išsakytas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai gaunant žinių apie vaiko teisių apsaugos specialistų ar socialinių darbuotojų patiriamą užgauliojimą, grasinimus, ar net fizinę agresiją, todėl kai kuriais atvejais priimamas sprendimas kreiptis į policijos pareigūnus.

„Labai prašau visuomenės rimties ir pagarbos vienas kitam. Suprasdamas, kad Kauno situacija sukėlė visuomenės nepasitikėjimą, noriu labai aiškiai pabrėžti – dauguma vaiko teisių apsaugos specialistų ir socialinių darbuotojų, padedančių šeimoms, dirba neįtikėtinai sudėtingomis, nesaugiomis sąlygomis ir vis tiek užtikrina maksimalią pagarbą vaikui ir šeimai bei suteikia kvalifikuotą pagalbą. Daugeliu atvejų, kai mes visi jau nuleistume rankas, jie išlaiko pasitikėjimą šeima ir kantriai jai padeda“, - teigia socialinės apsaugos ir darbo ministras.

„Pasitikiu Lietuvos vaiko teisių apsaugos specialistais ir socialiniais darbuotojais, nes jie dirba visų mūsų labui. Mums visiems reikia gerai veikiančių tarnybų bei kvalifikuotų ir kompetentingų žmonių jose. Jeigu tarnybas niekinsime, žeminsime ar šmeišime, sunku bus pritraukti geriausius žmones“, - priduria L. Kukuraitis.

„Už grasinimus susidoroti ar pasipriešinimą valstybės tarnautojui ar kitam viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui, fizinės prievartos naudojimo gresia net baudžiamoji atsakomybė“, - primena Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.

Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją pasiekia vaiko teisių apsaugos specialistų ir socialinių darbuotojų pranešimai, kad kai kuriais atvejais sulaukiama grasinimų susidoroti, pasmaugti ar sugadinti turtą, vienu žinomu atveju nežinomi asmenys atvyko į vaiko teisių apsaugos specialistės anytos namus su kaltinimais apie neva pardavinėjamus vaikus.

Ministerija ragina nepasiduoti melagingai informacijai, mąstyti kritiškai ir civilizuotai spręsti iškylančius nesutarimus.

Pixabay nuotr.

Jei nesutinkama su specialistų sprendimais, siūloma juos ginčyti. Pirminė teisinė pagalba Lietuvoje yra nemokama visiems gyventojams, antrinė nemokama nepasiturintiems gyventojams. Visa informacija apie tai kur, kam ir kaip teikiama valstybės garantuojama teisinės pagalba yra svetainėje.

Konkretus nuasmenintas pavyzdys apie vaiko teisių apsaugos specialistų darbą:

2018 m. spalį dvi vaiko teisių apsaugos specialistės vyko į šeimą, nes išvakarėse šeimoje buvo girtaujama ir kilo konfliktas tarp sugyventinių, buvo iškviesta policija, kuri pasitelkė budinčius vaiko teisių apsaugos darbuotojus. Kadangi tėvai buvo apsvaigę ir tarp jų kilo smurto protrūkis, vaikams buvo nustatytas grėsmės lygis, jie nuvežti pas tame pačiame kaime gyvenusius giminaičius.

Kitą dieną pas tėvus atvykusios dvi specialistės jų namuose nerado. Pavykus išsiaiškinti vaikų mamos telefono numerį buvo susiekta su mama, kuri atsiliepusi paaiškino esanti oro uoste ir po kelių valandų išskrendanti pas seserį į užsienį. Telefonu mama teigė, jog jai neįdomu, kur yra jos sugyventinis ir vaikai.

Giminaičių, kuriems buvo patikėti vaikai, rasti taip pat nepavyko, nes jie buvo išvykę į darbą. Vienas vaikų buvo paliktas pas minėtųjų giminaičių kaimynus. Šių teigimu, tėvai nuo penktadienio iki pirmadienio nesirodė, vaikais nesidomėjo. Specialistės organizavo vaiko paėmimą, tuomet kaimynė ėmė skambinti – atsirado neblaivi vaiko mama, kuri pastūmė vieną specialistę nuo laiptų. Specialistei sutrenkti šonkauliai, ant kūno mėlynės, todėl kreiptasi į medikus ir policiją. Mama taip pat stumdė kitą specialistę, kuri kvietė policijos pareigūnus, kaimynės virtuvėje ieškojo peilio, bet nerado.

Dėl šio įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl pasipriešinimo valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui, už tai baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi