Lietuvoje

2018.11.25 11:18

Minima Tarptautinė kovos su smurtu prieš moteris diena: per metus – beveik 9 tūkst. nusikaltimų

LRT RADIJAS, LRT.lt2018.11.25 11:18

Ekspertai ragina nebūti abejingus, savo aplinkoje pastebėjus smurto apraiškas. Sekmadienį, minint Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną, Lietuvoje pradedama kampanija #Išdrįsau, kuria žmonės raginami netylėti ir padėti smurtą patiriančioms moterims.

Po atokiausius šalies miestelius keliaujantis projektas „Įkvėpk“ – Lietuvos verslo moterų tinklo atstovių pagalba moterims, išdrįsusiomis pasipriešinti smurtui.

Kova su smurtu artimoje aplinkoje yra vienas iš pagrindinių prezidentės inicijuotos nacionalinės kampanijos „Už saugią Lietuvą“ tikslų, į kurį siekiama sutelkti piliečių, nevyriausybinių organizacijų iniciatyvas.

Minėdama šią dieną prezidentūra taip pat prisijungė prie Jungtinių Tautų iniciatyvos „Orange the World“ ir rūmų fasadą apšvies oranžine spalva, rašoma pranešime spaudai.

Nuo 2015-ųjų kiekvienais metais minint Kovos su smurtu prieš moteris dieną žymūs Pasaulio pastatai ar objektai nušvinta oranžine spalva. Taip norima atkreipti visuomenės dėmesį į plačiai paplitusią smurto prieš moteris ir mergaites problemą.

Šiais metais vyksiančios „Orange the World“ kampanijos metu išskirtinis dėmesys skiriamas išdrįsusiems prabilti apie smurto prieš moteris atvejus, jų aukoms, gynėjams ir tokioms pilietinio aktyvumo kampanijoms kaip #MeToo, #TimesUp, #NotOneMore. Taip siekiama pabrėžti socialinių judėjimų įtaką stiprinant visuomenės supratimą apie smurto prieš moteris žalą ir pasekmes bei jų pagalbą smurto aukoms.

lrp.lt nuotr.

Pasak prezidentės, plačiai įsišaknijusi „smurto kultūra“ yra ypač skaudus reiškinys mūsų visuomenėje. Smurto artimoje aplinkoje paplitimas peržengia išsilavinimo, gaunamų pajamų ar statuso visuomenėje slenksčius. Norint įveikti pakantumą smurtui, reikia visų neabejingų žmonių pajėgų, drąsos ir sąmoningumo.

Pernai Lietuvoje registruota beveik 11 tūkst. smurto artimoje aplinkoje nusikaltimų. 8 iš 10 smurto artimoje aplinkoje nusikaltimų aukos buvo moterys. Policijos departamento duomenimis, 2017 m. policijoje iš viso užregistruota 47,9 tūkst. pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje.

Statistika rodo, kad per savo gyvenimą smurtą artimoje aplinkoje patiria kas trečia moteris. Anot specialistų, visuomenės palaikymas moterims, prieš kurias smurtaujama, yra ne mažiau svarbus, nei teisinė pagalba.

Tačiau visuomenės apklausos rodo, kad žmonių nuostatos nukentėjusiųjų atžvilgiu nėra palankios – dėl patirto smurto kaltinamos jos, o ne smurtautojai. Kas antras Lietuvos gyventojas mano, kad smurtą išprovokuoja pati moteris. Beveik trečdalis gyventojų galvoja, kad moterims, prieš kurias smurtaujama, toks elgesys patinka. Šias kaltinančias nuostatas ypač palaiko 45–54 m. amžiaus vyrai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt