Lietuvoje

2018.11.24 13:18

G. Paluckas: dotacijos atėmimas iš socdemų – ženklas, kad partija yra grėsmė

Gytis Pankūnas, LRT.lt2018.11.24 13:18

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Gintautas Paluckas nedramatizuoja socdemų situacijos po to, kai Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nusprendė, kad partija neteks valstybės dotacijos. Jo manymu, šį sprendimą reikėtų traktuoti kaip įvertinimą, kad LSDP yra grėsmė.    

„Deja, yra politinių partijų, kurios Socialdemokratų partiją mato ne tik kaip konkurentus, bet kaip ir priešus. Dotaciją, kuri buvo atimta iš mūsų, siūlau vertinti ne kaip nuostolį, o kaip įvertinimą, kad mes esame grėsmė tiems, kurie kalba apie nepamatuotus pažadus, tiems, kurie manipuliavo, kurie melavo. Mes esame grėsmė nusistovėjusiai prekybos postais sistemai, nusistovėjusiai prekybos interesais sistema“, – šeštadienį parodų ir kongresų centre LITEXPO surengtos LSDP konferencijos metu kalbėjo G. Paluckas.

Anot jo, šiuo metu politinės partijos išgyvena pokyčių metą – dalis partijų skyla, o kiti keičia savo programas. Pokyčių, kaip pabrėžė G. Paluckas, ėmėsi ir LSDP, pasirinkusi penkių žingsnių pokyčių programą.

„Politiniuose sluoksniuose sklando toks anekdotas: kaip įmanoma skirti 70 milijonų eurų papildomai mokytojų algoms ir atgal gauti streiką? Atsakymas – pasitikėjimas. Pasitikėjimo saitai yra suplėšyti. Netesėti pažadai ir manipuliacijos lemia atotrūkį, nepasitikėjimą priimamais sprendimais“, – aiškino G. Paluckas.

Kalbėdamas apie politines aktualijas G. Paluckas išskyrė visuomenėje įsivyravusį nepasitikėjimą. Anot jo, šiuo metu žmonės išskirtinai nepasitiki valdžios sprendimais.

„Mes matome, kad daugelis žmonių yra šešėlyje. [...] Žmonės nepasitiki valdžia ir jos sprendimais, todėl galvoja: „Aš individualiai išspręsiu klausimus pats.“ Tačiau yra kitas kelias, kuris, mano nuomone, yra dar pavojingesnis, tai yra ėmimas reikalų į savo rankas, minios valdžia. Šiandien mes matome ne vieną atvejį, kai nepasitikėjimas valdžios sprendimais, nepasitikėjimas politikais, nepasitikėjimas tais, kas prisiėmė spręsti žmonių problemas, kelia pyktį. Žmonės buriasi, žmonės kalba piktai, jie sako: „mes spręsime dalykus patys“. Tai – pavojinga. Istorija parodė, kur tai gali nuvesti“, – kalbėjo G. Paluckas.

„Tačiau turime tam atsakymą. Per pastaruosius metus daug atsiprašinėjome, pripažinome daug klaidų, tačiau šis etapas baigtas. Tai matosi, atsispindi ir pasitikėjimo reitinguose. Mūsų kelias Lietuvai išdėstytas socialdemokratinėje vizijoje iki 2024 metų. Šią galią mes paversime politine valia“, – tęsė G. Paluckas.

LSDP konferencijoje apsilankęs opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos lyderis Gabrielius Landsbergis sveikino socdemus su pokyčiais ir pastebėjo, kad konservatoriai ir socialdemokratai opozicijoje parlamente ėmė vis dažniau bendradarbiauti.

Savo ruožtu G. Landsbergis paprašė socdemų atkreipti dėmesį į neseniai Seime įregistruotas įstatymo pataisas, kurios, konservatoriaus teigimu, iš esmės įteisina smurtą prieš vaikus. Jis prašė socialdemokratų susitelkti ir nepalaikyti šios iniciatyvos.

„Seime įregistruotos pataisos – jas įregistravo apie 50 Seimo narių – kurios leistų įteisinti de facto smurtą prieš vaikus. Tikiuosi, kad tam pasipriešinsime“, – teigė G. Landsbergis.

LRT.lt primena, kad grupė parlamentarų pateikė Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisas, kuriomis siūloma, kad fiziniu smurtu turėtų būti laikomas tik vaikui sukeliamas žymus skausmas, o į psichologinio smurto apibrėžimą reikėtų įtraukti „prievartinį vaikų ir tėvų atskyrimą prieš jų valią“.

Pristatė naują viziją

LSDP konferencijoje šeštadienį patvirtintas strateginį dokumentas – Socialdemokratinė vizija Lietuvai iki 2024 metų. Vizijoje siūloma keisti dabartinį šalies socialinį-ekonominį modelį.

„Ne bendrasis vidaus produktas, o gyventojų išsilavinimas, sveikata ir visuomenės pasitikėjimas vieni kitais yra tikrieji šalies pažangos rodikliai. Išsilavinę, kūrybingi ir ateitimi pasitikintys žmonės – šalies ekonomikos pamatas“, – tvirtinama dokumente.

LSDP lyderis G. Paluckas, pristatydamas minėtą viziją, teigė, kad socialdemokratų siekis yra sugrąžinti politiką į politiką.

„Tai reiškia, kad socialdemokratai grįžta prie principų, kurie yra svarbiausi. Tada ieško priemonių ir galimybių jiems įgyvendinti. Technokratai apie tai nekalba: jie nežino, kas yra teisinga mokesčių sistema, net neturi tokios sąvokos. Nes nėra politikos. Tai – tik buhalterinis biudžetas, kur išlaidos ir pajamos privalo sutapti. [...]

„Mūsų šalies ekonomika auga, tačiau daugelio žmonių gerovė – ne. Pajamų ir galimybių nelygybė dalija Lietuvą. Vizija – tai kairioji alternatyva Lietuvai, kuri keičia pagrindinę diskusijų kryptį apie tai, kokia yra valstybės paskirtis. Valstybės turtėjimas negali būti savitikslis. Valstybės turtėjimas turi būti nukreiptas ir matuojamas pagal tai, kiek jis sukuria galimybių“, – dėstė G. Paluckas.

LSDP pirmininkas atkreipė dėmesį, kad dažnai nutylima Lietuvos mokesčių sistemos neteisingumą, kuri yra „unikali visoje Europos Sąjungoje“.

„Kuo daugiau uždirbama, tuo mažiau mokesčių sumokama. Penktadalis turtingiausių šalies gyventojų uždirba septynis kartus daugiau nei penktadalis gaunančiųjų mažiausias pajamas. Neteisingi mokesčiai, netolygus turtėjimas, vyraujantis tikėjimas vien rinkos reikšme lemia mažus gydytojų, medikų, kultūros ir socialinių darbuotojų atlyginimus bei silpną viešųjų paslaugų prieinamumą ir, dažnai, kokybę. Tai yra technokratinės, aiškių prioritetų neturinčios politikos pasekmės“, – kalbėjo G. Paluckas.

Pasak jo, socialdemokratinė vizija iki 2024 m. bus detalizuota įvairių lygių rinkiminėse programose, papildyta teisės aktais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.