Lietuvoje

2018.11.23 19:54

Prezidentės kritika „Mato reformai“: vykdymas kelia priešpriešas ir pasipriešinimą

Aistė Valiauskaitė, Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.11.23 19:54

Prezidentė Dalia Grybauskaitė kritikuoja vaiko teisių reformos įgyvendinimą. Prezidentė sako, kad pats įstatymas, draudžiantis smurtą prieš vaikus, reikalingas, tačiau jo įgyvendinimui nebuvo pasiruošta. Socialinės apsaugos ir darbo ministras ramina, kad įstatymas jau bus koreguojamas. Seime įvairioms frakcijoms atstovaujantys parlamentarai užregistravo projektą, kuriuo remiantis būtų taikomi papildomi saugikliai, neleisiantys tarnyboms be objektyvių priežasčių iš tėvų paimti vaikų.

Piketas dėl Vaiko teisių apsaugos įstatymo prie Seimo vyko spalio pabaigoje. Nuo tada tokie visoje Lietuvoje rengiami vos ne kiekvieną savaitę – savaitgalį įstatymu pasipiktinę žmonės vėl rinksis prie parlamento. Dalies visuomenės pasipiktinimas kilo tada, kai iš kauniečių Kručinskų šeimos buvo paimti du vaikai po to, kai praeivis Panemunės šile pranešė apie galimą motinos smurtą prieš mažametį sūnų. Protestuojantys teigia, kad vadinamoji Mato reforma griauna šeimas.

Vaikų nemušimo įstatymą kritikuoja ir prezidentė. Ji sako, kad įstatymo nuostatos – teisingos, tačiau įgyvendinimas netinkamas – jam skirta per mažai resursų.

„Praktiškai matome, kad reforma, atlikta po Matuko tragedijos, suformuluota tvarkingai ir gerai, bet nei lėšų skirta, nei parengta socialinių darbuotojų, nei investuota į jų kvalifikaciją. Visas reformos valdymas tikrai kelia priešpriešas ir pasipriešinimą. Manyčiau, kad problema ne reformoje, o administraciniuose gebėjimuose ir pasiruošimo procese“, – LRT TELEVIZIJAI sakė šalies vadovė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras klaidas pripažįsta – kalba apie dar nė 5 mėnesius neveikiančio įstatymo korekcijas. Po rezonansinių atvejų, kai iš šeimų buvo paimti vaikai, kalbama, kad reikia aiškesnių nuostatų, kokių kitų priemonių galima imtis vietoj vaiko perdavimo globėjams. Taip pat žadama daugiau dėmesio skirti pagalbai tėvams, kuriems trūksta įgūdžių ugdant vaikus. 

Tačiau resursai vis dar lieka problema. Trūksta ir darbuotojų, ir pinigų. Ministras sako, kad visų paslaugų paketui sukurti reikėtų apie 300 mln. eurų. Kitąmet vaiko teisių sričiai skiriama 15 mln. eurų. 

Ministrą Liną Kukuraitį buvo pasikvietusi opozicija – ji pasiūlė ministrui atsistatydinti. Vienas kandidatas į prezidentus – Arvydas Juozaitis – įregistravo peticiją, kuria ragina atšaukti įstatymą – esą jame smurto apibrėžimas pernelyg platus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt