Lietuvoje

2018.12.03 10:50

Partijų reitinguose konservatoriai neužleidžia viršūnės „valstiečiams“

LRT RADIJAS, LRT.lt2018.12.03 10:50

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) jau antrą mėnesį įsitaisę populiariausių partijų viršūnėje. Antroji pagal populiarumą – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS). Kartu šios partijos surenka beveik pusę balsų ir reitinge jau kurį laiką užima lyderio pozicijas. Taip LRT RADIJUI sako visuomenės nuomonės apklausų bendrovės „Vilmorus“ vadovas, sociologas Vladas Gaidys.

Anot V. Gaidžio, politinių partijų vertinimas išlieka panašus, koks buvo spalio mėnesį. Pirmoje vietoje tebėra TS-LKD. Jie surenka 27 proc. nuo balsuojančių ir 17,6 proc. nuo visų gyventojų, kurių dalis gali ir nebalsuoti.

Iškart už TS-LKD rikiuojasi LVŽS, kuri surenka 22 proc. nuo balsuojančių ir 14–15 proc. nuo visų gyventojų.

„Tie lyderiai nusistovėjo jau senokai. Šiais metais tikrai visą laiką būtent tos dvi partijos buvo lyderėmis. Jos sudaro pirmąją aukščiausią partinės kovos lygą. Kartu jos surenka maždaug pusę visų balsų“, – nurodo V. Gaidys.

Trečią ir ketvirtą vietas pagal balsų pasiskirstymą, pasak V. Gaidžio, dalijasi dvi partijos – Darbo partija ir partija „Tvarka ir teisingumas“. Šio mėnesio apklausoje už balsuosiantys pasisako po 10,7 proc. balsuojančiųjų ir 7 proc. visų gyventojų.

„Ir anksčiau taip būdavo – jeigu viena partija per apklausas gauna daugiau, kita – mažiau ir atvirkščiai. Tai lyg susisiekiantys indai, tie elektoratai yra labai netoli, todėl vienas kažką gauna, o kitas – praranda“, – Darbo partijos ir partijos „Tvarka ir teisingumas“ reitingus komentuoja V. Gaidys.

Šiek tiek žemiau rikiuojasi Lietuvos socialdemokratų partija, vadovaujama Gintauto Palucko. Nuo balsuojančiųjų ji surenka 8,6 proc., o nuo visų gyventojų – 5,6 proc. „Tai čia tokia antra grupė partijų, kurios praeina 5 proc. barjerą, nuolat praeina per visas pastarojo meto apklausas, bet tų lyderių jie nesiekia“, – tvirtina V. Gaidys.

Dar kitoje partijų grupėje, pasak V. Gaidžio, yra partijos, kurios, pagal apklausas, kartais praeina 5 proc. barjerą, kartais – ne. Šį kartą čia atsiduria Lietuvos liberalų sąjūdis, už kurį nuo visų balsuojančiųjų pasisako 6,1 proc. ir 4 proc. nuo visų gyventojų.

„Šios partijos lyg ir praeina 5 proc. barjerą, bet čia priklauso ir nuo to, kas žiniasklaidos dėmesyje tuo metu buvo. Liberalus labai daug rodo, ir teigiamai, ir neigiamai, jie turi savo kandidatą į prezidentus, kuris visai neblogai pasirodo, bet netoli 5 proc.“, – LRT RADIJUI sako V. Gaidys.

5,9 proc. nuo balsuojančiųjų ir 3,9 proc. nuo visų gyventojų surenka Centro partija, o iškart už jos rikiuojasi Socialdemokratų darbo partija, vadovaujama Gedimino Kirkilo. Už ją pasisako 4,3 proc. nuo balsuojančiųjų ir 2,8 proc. nuo visų gyventojų.

„Iš pradžių, kai suskilo socialdemokratų partija, tos atskilusios partijos buvo apylygės, gaudavo po 7 proc., o šiuo metu išsiskyrė viena partija, G. Palucko, ji daugiau gauna. G. Kirkilo šiuo metu mažesnis, žemesnis reitingas“, – nurodo V. Gaidys.

Apklausia rengiama dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu.

Parengė Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.