Lietuvoje

2018.11.23 12:27

Lietuvos poziciją dėl JT migracijos susitarimo E. Misiūnas ir L. Linkevičius supranta skirtingai

Vilija Andrulevičiūtė, LRT.lt2018.11.23 12:27

Dar nėra faktas, kad Lietuva gruodžio pradžioje pasirašys JT susitarimą dėl migracijos. Taip žurnalistams po uždaro posėdžio Seimo Užsienio reikalų komitete kalba vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas, kuriam gruodžio pradžioje pavesta atstovauti Lietuvai balsavime dėl migracijos susitarimo. Tačiau po to paties posėdžio pakalbintas užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad Lietuvos pozicija dėl susitarimo yra aiški – jam bus pritariama.  

„Labai džiaugiuosi, kad Seime vyko tokia diskusija. šis dokumentas tikrai nebus šalims privalomas, tai – deklaracinis tekstas, principinių nuostatš sąvadas, gerbiantis nacionalinių valstybių teisę apsispręsti migracijos klausimais. Šis dokumentas labai aiškiai atsikiria nelegalią ir legalią migraciją ir pasauliniu mastu jis yra reikalingas ir naudingas.

Užsienio reikalų ministerija yra įpareigota išsiaiškinti, dėl kokių priežasčių dalis šalių atsisako pritarti tokiam dokumentui. bus parengta pažyma apie tai, kodėl tos šalys nepritaria, o tuomet svarstysime, ar tos priežastys tinka Lietuvai“, – kalba vidaus reikalų ministras. 

Paklaustas, ar tai reiškia, kad Lietuva gali ir nepasiraršyti JT migracijos susitarimo, misnistras sako, kad tai dar nėra faktas.

Tačiau su žurnalistais pasikalbėti po posėdžio išėjęs užsienio reikalų ministras turi kitą nuomonę: „Sprendimas yra. Apsitarėme vyriausybėje, yra išsakyta prezidentės pozicija, institucijos šiuo klausimu dirbo dvejus metus. Jei kyla papildomi klausimai, mes į juos atsakysime.“

E. Genio/LRT nuotr

Pasak L. Linkvičiaus, tai nėra sutartis, kurią reikia ratifikuoti, susitarimas yra pernelyg sureikšminamas. „Kai kas per daug sureikšmino šio dokumento svorį. Kai sako, kad tai – sutartis, daug kas klysta. Tai nėra sutartis, jos niekas nepasirašys, bus balsuojama. Jei du trečdaliai šalių balsuos, priims šį susitarimą tarsi deklaraciją“, – tikina užsienio reikalų ministras.

Dalis opozicijos sukritikavo susitarimą

LRT.lt jau rašė apie tai, kaip Seimo opozicija sukritikavo JT migracijos susitarimą, o ne viena šalis iš jo jau pasitraukė arba svarsto pasitraukti. Pasak A. Ažubalio ir Seimo nario Lauryno Kasčiūno, JT susitarimas kelia nerimą, mat jame numatytos geresnės sąlygos migrantams, tačiau neįvertintas poveikis šalių ekonomikai, nacionaliniam saugumui.

A. Ažubalis pastebėjo, kad daug nerimo dėl šio dokumento kelia tarptautinėje teisėje neegzistuojančios migranto kategorijos įvedimas.

„Iki šiol migrantai buvo skirstomi į pabėgėlius, nelegalius migrantus, ekonominius migrantus, o dabar visoms šioms kategorijoms suteikiamas vienodas teisinis statusas, paneigiant esminius šių sąvokų skirtumus. Dar daugiau – susitarime įrašyta, kad migracija yra vertybė, žmogaus teisė ir neabejotinas gėris. Pritarus tokiems teiginiams, sienų apsauga ilgainiui iš esmės taps beprasmė“, – sakė jis.

Anot L. Kasčiūno, tai suniveliuoja visus migrantus – ir tuos, kurie atvyksta bėgdami nuo karo pavojų, ir tuos, kurie ieško didesnės ekonominės gerovės. Tuo metu kitos dokumente esančios nuostatos dar ir skatina ekonominę migraciją.

Lenkija bei Izraelis oficialiai patvirtino pasitraukiantys iš susitarimo šią savaitę, JAV iš derybų dėl šio pakto pasitraukė pernai gruodį. Vengrija susitarimą atmetė liepą, Austrija jos pavyzdžiu pasekė spalį. Čekija pasitraukti nusprendė anksčiau šį mėnesį. Bulgarija taip pat sakė, kad yra linkusi atmesti paktą.

Estijoje dėl dokumento, kaip pareiškė šalies prezidentė, kilo politinė krizė. Po to, kai prezidentė Kersti Kaljulaid pareiškė, jog nevyks į JT tarpvyriausybinę konferenciją Marakeše, kur numatoma priimti JT Globalų migracijos paktą, kol dėl jo nebus nuspręsta šalies viduje, Estijos vyriausybei praėjusią savaitę nepavyko pasiekti konsensuso dėl šio dokumento.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Patikros punktas
COVID-19 TRUMPAI