Lietuvoje

2018.11.23 00:38

Skęstančiuosius gelbėjusiai sraigtasparnio įgulai įteikta „Lietuvos karžygio“ statulėlė

BNS2018.11.23 00:38

Skęstančiuosius gelbėjusiai kariuomenės sraigtasparnio įgulai ketvirtadienį įteikta „Lietuvos karžygio“ statulėlė.

Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas apdovanojimą įteikė Nacionalinėje filharmonijoje atkurtos kariuomenės 100-mečiui paminėti skirto koncerto metu.

Kaip pranešė Krašto apsaugos ministerija (KAM), jau 11 metus teikiamas apdovanojimas šiais metais pirmą kartą atiteko net penkiems žmonėms – už į nelaimę patekusiųjų gelbėjimą sudėtingomis sąlygomis apdovanota visa Karinių oro pajėgų sraigtasparnio įgula.

„Šie metai leido dar kartą įsitikinti, kad Lietuvos kariuomenėje turime ypatingų žmonių, kurie neapvils net sunkiausiose situacijose ir, kuriuos galima laikyti tikrais karžygiais. Kai apie tai susimąstau, jaučiu dar didesnę garbę tarnauti Lietuvos kariuomenėje“, – pranešime cituojamas Lietuvos kariuomenės vadas J. V. Žukas. 

Šių metų rugsėjo 22 dieną Karinių oro pajėgų sraigtasparnio „Dauphin" įgula – majoras Raimondas Rabačiauskas, kapitonas Mindaugas Lazutka, vyresnysis seržantas specialistas Artūras Šulskis, vyresnysis seržantas Raimondas Jankauskas ir karo medikas kapitonas Darius Jankauskas – skrido gelbėti žmonių iš apvirtusios jachtos, o begelbėjant įgulą pagalbos prireikė ir kitoje vietoje.

Tą dieną 13 val. 56 min. Karinių oro pajėgų budėtojas informavo, kad jachta „Defiacė" apvirto prie Klaipėdos uosto Šiaurinio molo ir, pirminiais duomenimis, keturi įgulos nariai įkrito į vandenį.

Iš keturių žmonių vandenyje su gelbėjimo liemene buvo tik vienas. Karys-gelbėtojas žmogų su gelbėjimosi liemene pakėlė į sraigtasparnį. Priskridus prie jachtos arčiau, pastebėta viena nukentėjusioji šalia jachtos, jai jau buvo atliekamas širdies masažas. Nutarta nutūpti į paplūdimį šalia jachtos ir išleisti gydytoją pirmajai pagalbai suteikti. Žmonių paieška buvo tęsiama toliau.

Tuo tarpu 15 val. 25 min. Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras davė nurodymą, kad reikalinga pagalba kitai regatos jachtai „Esox", iš kurios trys žmonės įkrito į vandenį. Vos už kelių minučių sraigtasparnio įgula buvo vietoje ir pradėjo gelbėjimo operaciją. Visi trys nukentėjusieji, paėjus vos pusvalandžiui nuo panešimo apie nelaimę gavimo, buvo išgelbėti ir perkelti į aikštelę šalia šiaurinio molo, kur buvo perduoti greitosios medicinos pagalbos personalui.

Gavus Karinių oro pajėgų budėtojo leidimą, 16 val. 18 min. gelbėtojai toliau tęsė žmonių paiešką. Tuo metu Jūrų gelbėjimo koordinavimo gelbėjimo centras informavo, kad dar trims „Esox" įgulos nariams reikalinga pagalba. Skubiai priskridus prie jachtos, visi nukentėjusieji buvo pakelti į orlaivį ir nugabenti į tą pačią aikštelę šalio molo.

Tai atlikus buvo tęsiama dviejų jachtos „Defiancė" nerastų įgulos narių paieška. Nepavykus rasti skęstančiųjų 18.40 val. pradėta ir apie dvi valandas trukusi paieškos operacija sustabdyta.

Anot pranešimo, stiprus vėjas ir vietomis net 4 metrus siekiančios bangos nesutrukdė Karinių oro pajėgų Aviacijos bazės Oro operacijų grupės sraigtasparnio „Dauphin" įgulai atlikti gelbėjimo operaciją, o gelbėtojui pavojingomis sąlygomis net tris kartus leistis į jūrą traukti skęstančiųjų.

Tądien įgula atliko tris skrydžius ir ore išbuvo ilgiau kaip penkias valandas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.