Lietuvoje

2018.11.22 17:02

Ministras: užtikrinti visas reikiamas pagalbos šeimoms paslaugas reiktų 300 mln. eurų

BNS2018.11.22 17:02

Užtikrinti visas reikiamas pagalbos šeimoms paslaugas reikėtų apie 300 mln. eurų, tačiau kai kurios savivaldybės nesugeba pasiimti ir joms duodamu pinigų, sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

„Turėjome diskusiją su nevyriausybinėmis organizacijomis, savivaldybėmis, ir bazinėms paslaugoms savivaldybėse įvairių poreikių turinčioms šeimoms, suskaičiavome, kiek dabar turime paslaugų ir kiek reikėtų, kad tą normą užpildyt, apskritai būtų 300 mln. eurų poreikis“, – ketvirtadienį susitikime su opozicinėmis frakcijomis sakė ministras.

Kartu dėl vaiko teisių apsaugos sistemos opozicijai pasiaiškinti atėjęs L. Kukuraitis teigė, kad paslaugos šeimoms nesukuriamos per dieną, o kai kurios savivaldybės nesugeba pasinaudoti teikiama finansine parama tokioms paslaugos teikti.

„Jei mes surasime ir atiduosime (lėšas – BNS) paslaugoms, tai nenutiks, turime suprasti, kad paslaugos nesusikuria per dieną, paslaugos kuriamos per metus, dvejus, trejus. Prieš trejus metus paleidome programą, kompleksinę pagalbą šeimai, kai kurios savivaldybės jau prieš trejus metus pradėjo teikti tas paslaugos, su kai kuriomis savivaldybėmis sutartis pasirašiau tik šių metų rugsėjį“, – sakė L. Kukuraitis.

„Tai reiškia, toks savivaldybių požiūris, net kai duodami pinigai, riekia juos pasiimti ir pradėti teikti paslaugas, savivaldybės jų nepasiima, mes duodame 20 milijonų eurų, trejus metus nepasiima pinigų“, – pažymėjo ministras.

L. Kukuraitis taip pat žadėjo, kad socialiniai darbuotojai imsis šeimų, kurioms trūksta socialinių įgūdžių, edukacijos. 

„Mūsų trūkstama grandis pagalbos šeimai srityje – edukacinė pagalba šeimos viduje, kai kalbame apie šeimas, kurioms trūksta būtinų socialinių įgūdžių. Edukacinė pagalba – socialinis darbuotojas, kuris ateitų į šeimą padeda nuo minimalų dalykų, padėti pasigaminti valgyti, pamokyti, kaip kartu su vaiku ruošti namų darbus, kaip apsitvarkyti. Tai yra minimalieji įgūdžiai, bet jie reikalingi, kad šeima funkcionuotų“, – po susitikimo žurnalistams sakė L. Kukuraitis.

Anot jo, šiuo metu šalyje yra išaugusi ne viena karta, iš savo tėvų neperėmusi reikiamų socialinių įgūdžių.

„Esame užauginę ne vieną kartą, kur vaikai išaugo mokydamiesi iš tėvų ir gyvena tuo pačiu stiliumi, kaip tėvai gyvena, kadangi neturėjome pagalbos, kaip keisti vidinį šeimos funkcionavimą. Šita pagalba veikia Latvijoje ir ji veikia preventyviai, kad vaikai liktų šeimoje“, – kalbėjo ministras.

Opozicinių konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis po susitikimo žurnalistams sakė, kad ministras vengia prisiimti politinę lyderystę, tačiau interpeliacijos kol kas ruošti neketina.

„Ministras jokios politinės atsakomybės neprisiima, yra lyg aklas ir kurčias tam visuomenės pasipiktinimui, natūraliam ir teisingam, mano nuomone“, – sakė G. Landsbergis.

„Interpeliacija yra tuomet, kai mes matome, kad yra paskutinis žingsnis, daugiau niekaip neįmanoma išspręst. Neatmetu (interpeliacijos – BNS) galimybės, egzistuoja tokia įstatymo norma, bet iš pradžių susitikime, kalbėkime“, – sakė G. Landsbergis.

E. Genio/LRT nuotr.

Socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas teigė, kad ministro atsakymai „šiek tiek stebina, nes ministras nemato sisteminių problemų“.

„Visuomenė yra įbauginta, žmonės baiminasi, ministras politinės lyderystės nedemonstruoja, atvirkščiai, mano galva, slepiasi už Seimo narių, už tarnybos vadovų, ir ministrui tai, mano galva, garbės nedaro“, – sakė G. Paluckas.

Po rezonansą visuomenėje sukėlusių atvejų, kuomet iš šeimų paimti vaikai, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija inicijuoja vaiko teisių apsaugos sistemos pakeitimus. Įvertinti galimoms sistemos spragoms spalio pabaigoje ministerijoje darbo grupė kartu su tėvų organizacijų atstovais.

Prie Seimo spalio pabaigoje buvo surengtas protesto mitingas prieš vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarką, įsigaliojusią nuo liepos. Protesto dalyviai su šios pertvarkos įtvirtinimu siejo nuskambėjusius vaikų paėmimo atvejus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt