Lietuvoje

2012.07.16 08:10

Gyventojai mano, kad Seimo nariai turėtų gyventi iš vidutinės algos

Eglė Samoškaitė, DELFI.lt2012.07.16 08:10

Daugiau nei pusė gyventojų mano, kad Seimo narių darbo užmokestis turėtų atitikti vidutinį šalies atlyginimą, kuris siekia 2138 litus „ant popieriaus“ ir apie 1655 litus į rankas.

Daugiau nei pusė gyventojų mano, kad Seimo narių darbo užmokestis turėtų atitikti vidutinį šalies atlyginimą, kuris siekia 2138 litus „ant popieriaus“ ir apie 1655 litus į rankas.

Tokie duomenys paaiškėjo DELFI užsakymu visuomenės nuomonės ir rinks tyrimų bendrovei „Spinter tyrimai“ atlikus Lietuvos gyventojų apklausą.

Kauno technologijos universiteto (KTU) profesorius, politologas Algis Krupavičius teigia, kad gyventojų nuostatos dėl darbo užmokesčio Seimo nariams susijusios su bendru atlyginimų lygiu Lietuvoje bei prastu parlamentarų įvaizdžiu visuomenėje.

„Manau, kad pavydas yra paskutinis argumentas ir tikrai nesvarbus. Lietuvos visuomenė yra pakankamai skurdi, atlyginimai yra žemi, o politikai gauna kelis kartus didesnį atlyginimą nei eiliniai visuomenės nariai. Be abejo, jiems kyla klausimas apie socialinė teisingumą, socialinę lygybę. Paprasčiausiai žmonės nori, kad pajamų skirtumai būtų mažesni“ – teigė politologas.

„Kita vertus, noras apkarpyti Seimo narių atlyginimus susijęs ir su tuo, kad Seimas yra itin nepopuliari valdžios institucija. Seimo populiarumas rekordiškai žemas, tai irgi veikia. Žiniasklaidoje dažnai reiškiama nuomonė, kad Seimas neefektyvus, kad Seimo nariai daug ginčijasi, bet nepriima tinkamų sprendimų. Visa tai, be abejo, veikia piliečių nuomonę“, – pridūrė A. Krupavičius.

Remiantis „Vilmorus“ duomenimis, birželio mėnesį Seimu pasitikėjo 6,3 proc. gyventojų, nepasitikėjo – 69,4 proc. Gegužę pasitikinčių Seimu buvo 4,7 proc., nepasitikinčių – 70,1 proc.

Penktadalis parlamentarams mokėtų tik minimalią algą

Remiantis visuomenės nuomonės apklausa, 60,2 proc. gyventojų laikosi nuomonės, jog Seimo nario darbo užmokestis po mokesčių turėtų siekti 1655 litus. Toks yra vidutinis šalies atlyginimas atskaičius mokesčius.

Dar 18,6 proc. respondentų manė, kad parlamentarai galėtų gyventi iš minimalios algos, kuri iki mokesčių siekia 800 litų, po mokesčių – 670 litų.

Tiesa, nuo rugpjūčio Vyriausybė yra pritarusi minimalios algos didinimui iki 850 litų iki mokesčių.

Šiuo metu eilinio Seimo nario, neinančio jokių pareigų, neišrinkto frakcijos seniūnu, komiteto, pakomitečio ar komisijos pirmininku bei pavaduotoju, alga sudaro 5253 litų „į rankas“ arba 6912 „ant popieriaus“.

Kad tokio dydžio darbo užmokestis parlamentarams būtų mokamas, sutinka tik 14,9 proc. Lietuvos gyventojų.

Tiesa, nuo 2013 m. sausio 1 d. numatoma, kad Seimo nario, neinančio jokių pareigų, alga sudarys 8730 litų iki mokesčių arba 6634 litai po mokesčių. Tiesa, toks atlyginimas būtų, jeigu bazinis dydis, taikomas apskaičiuojant valstybės politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų ir valstybės tarnautojų pareigines algas, būtų toks, koks dabar – 450 litų. Jeigu bazinis dydis kiltų, kiltų ir Seimo narių atlyginimas.

Mokėti didesnio atlyginimo Seimo nariams nėra nusiteikusi. Pavyzdžiui, pagal „Spinter tyrimų“ apklausą, 6000 litų atlyginimas „į rankas“ Seimo nariui būtų priimtinas tik 1,7 proc. žmonių, 10 000 litų – 0,4 proc., 15 000 litų – 0,3 proc.

www.DELFI.lt

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt