Naujienų srautas

Lietuvoje2018.11.20 13:09

Seime – nepavykęs bandymas apsunkinti kelią keisti Konstituciją

Ineta Nedveckė, LRT.lt 2018.11.20 13:09

Prieš pradedant svarstyti Konstitucijos pakeitimus dėl Seimo narių skaičiaus, Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas Seime pateikė rezoliuciją „Dėl nuolatinių bandymų keisti Lietuvos respublikos Konstituciją“. Ja siūlyta suburti ekspertų grupę, kuri įvertintų, ar išties yra poreikis keisti svarbiausią šalies dokumentą. Tačiau po svarstymo rezoliucija atmesta.   

„Per 26 metus Konstitucija užtikrino valstybės ekonominę ir socialinę plėtrą, žmogaus teisių apsaugą ir įrodė savo gyvybingumą ilgalaikėms valstybės ir piliečių reikmėms. Tačiau šioje Seimo sesijoje per pastaruosius du mėnesius matau jau 8-tą bandymą keisti Konstituciją. Seimo nariai, nesuprasdami Konstitucijos reikšmės, kiša pirštus prie jos keitimo“, – pranešime spaudai cituojamas E. Gentvilas.

Jo teigimu, šios kadencijos Seime nuolat keliamos Konstitucijos keitimo iniciatyvos yra ydingos, dažnai atspindi tik tam tikrus politinius interesus ir nėra argumentuotos.

„Ne mes, Seimo nariai, [...] turime pulti siūlyti keisti Konstituciją“, – pabrėžė jis.

Dabar, norint pakeisti Konstituciją reikia, kad per priėmimą už tai balsuotų ne mažiau kaip 94 Seimo nariai. Dėl Konstitucijos pataisų priėmimo balsuojama du kartus su trijų mėnesių pertrauka, abu kartus už turi būti ne mažiau kaip du trečdaliai Seimo narių.

Jis sakė matantis inicijuojamų Konstitucijos pakeitimų iš anksto matant, kad tam nebus pritarta: „Dabartiniai bandymai dažniau yra politinių viešųjų ryšių bandymai.“

E. Gentvilas vardijo, kad yra svarbių ir motyvuotų iniciatyvų keisti Konstituciją, pavyzdžiui, sprendžiant Rolando Pakso EŽTT nuosprendį ar individualaus kreipimosi į Konstitucinį Teismą klausimus. Tačiau kiti, pasak E. Gentvilo, daugiau yra viešųjų ryšių reikalas, o „Konstitucija nėra bandymų poligonas“.

I. Šiaulienė kėlė klausimą, pagal kokius kriterijus tarpinstitucinė grupė būtų suburta. Ji sakė, kad pačiai idėjai – nekišti nagų prie Konstitucijos, kai to nereikia, – ji pritaria, bet nesupranta, kam buvo reikalinga rezoliucijos forma.

Irena Degutienė priminė, kad 1992-aisiais Konstitucija priimta visuotiniu referendumu ir Seimo nariams nereikėtų jos kaitalioti. „Europos valstybėse yra Konstitucijų, kurios galioja šimtmečiais“, – akcentavo ji.

Mindaugas Puidokas kalbėjo, kad norėtųsi, jog Lietuva formuotų savo Konstitucijos keitimo praktiką, o ne darytų taip, kaip kita konkreti šalis. Pasak jo, „normalu, kai kartais atsitinka situacijos, kai turime galvoti apie Konstitucijos keitimą“.

Arūnas Gumuliauskas į rezoliuciją sakė žiūrintis kaip į perteklinį dokumentą. Procedūra, kaip keisti Konstituciją, pasak jo, jau dabar yra nelengva. Jam pritarė ir M. Puidokas.

Seime jau egzistuoja Konstitucinė komisija. Jos pirmininkas Petras Valiūnas pritarė E. Gentvilui, kad Konstitucija nėra bandymų poligonas. Tačiau, pasak jo, visiškai užtenka dabar esančios kontrolės, t. y. komisijos, kurioje dalyvauja kompetentingiausi Seimo teisininkai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi