Lietuvoje

2018.11.20 11:50

Seimas atmetė A. Širinskienės idėją lengviau keisti Konstituciją: referendumo kartelė nenuleista

Gytis Pankūnas, LRT.lt2018.11.20 11:50

Seimas antradienį atmetė „valstietės“ Agnės Širinskienės pateiktą Referendumo įstatymo projektą, kuriuo siūlyta nuleisti referendumo, siekiant keisti Konstituciją, kartelę.  

Šiuo metu Referendumo įstatyme numatyta, kad sprendimas dėl Konstitucijos I skirsnio „Lietuvos valstybė“ ir XIV skirsnio „Konstitucijos keitimas“ nuostatų pakeitimo yra laikomas priimtu, jeigu tam referendume pritarė daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus.

A. Širinskienė siūlė numatyti, kad Konstitucijos I ir XIV skirsnių nuostatos galėtų būti keičiamos, jeigu pataisoms pritartų daugiau kaip pusė piliečių, dalyvavusių referendume, bet ne mažiau kaip du penktadaliai rinkimų teisę turinčių piliečių.

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas (VVSK) šį projektą siūlė atmesti. Šį pasiūlymą palaikė ir parlamentas. Už komiteto išvadą balsavo 85 Seimo nariai, VVSK siūlymui nepritarė 3 parlamentarai, 17 susilaikė.

Diskusijų Seime metu konservatorius Mykolas Majauskas teigė, kad bandymai lengvinti Konstitucijos keitimo būdus iš esmės silpnina svarbiausio šalies teisės akto apsaugą.

„Šiuo įstatymo projektu mes kuriame precedentą įtvirtinti žemesnę rinkėjų balsų normą Konstitucijos pataisos priimti ir taip dar labiau mažiname Konstitucijos apsaugą“, – kolegas perspėjo M. Majauskas.

Tuo metu parlamentaras Petras Gražulis nepritarė VVSK siūlymui atmesti A. Širinskienės projektą. Jis ragino nesibaiminti ir leisti tautai suteikti daugiau galios keisti Konstituciją.

„Tauta yra aukščiausia institucija ir mes ją taip nuvertiname. Dalis tautos emigravusi, o mes neleidžiame jiems keisti Konstitucijos. [...] Kodėl mes bijome tautos?“, – kalbėjo Seimo narys.

Iniciatyvas žeminti balsų kartelę Konstitucijos keitimui anksčiau yra sukritikavusi prezidentė Dalia Grybauskaitė. Šalies vadovės patarėjas vidaus politikos klausimams Mindaugas Lingė yra pranešęs, kad įstatymo projektą, kuris atvertų kelią lengvesniam pamatinių Konstitucijos nuostatų ketinimui, D. Grybauskaitė vetuotų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.