Lietuvoje

2018.11.20 18:09

Premjeras dėl R. Karbauskio verslo žada aiškintis ketvirtadienį

BNS 2018.11.20 18:09

Opozicijos parlamentarai antradienį neišgirs premjero Sauliaus Skvernelio atsakymų į klausimus dėl „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio ryšių su Rusijos prezidento aplinkai artimais verslininkais. Šis klausimas išbrauktas iš antradienio posėdžio darbotvarkės. Į opozicijos klausimus premjeras žada atsakyti ketvirtadienį.   

Kariuomenės orlaiviui „Spartan“ pirmadienį sugedus, į Lietuvą turėjęs grįžti premjeras įstrigo Briuselyje. Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis BNS sakė, kad delegacija į Vilnių turėtų grįžti antradienį po pietų. 

L. Kasčiūnas: mes tikrai esame kantrūs

Konservatorius Laurynas Kasčiūnas sako, supranta, kad premjerui reikia pasiruošti, tačiau atsakymų žada kantriai laukti ir toliau.

 „Aš suprantu ir premjero, ir jo patarėjų rūpestį, kad riekia pasiruošti. Mes labai prašysime ir atsakyti į klausimą, ką planuojama daryti. Kitaip tariant, ar mes galų gale judėsime rimtai link nacionalinių sankcijų įstatymo, ar mes įgysime instrumentą, kad tokioms situacijoms paaiškėjus būtų galima tarpininką, kurio akivaizdus ryšys su ponu Rotenbergu Rusijoje, įtraukti į sankcijų sąrašą, kad visoms mūsų verslo struktūroms būtų labai aišku, su kuo galima plėtoti ryšius, su kuo ne“, – sako parlamentaras.

„Mes tikrai kantrūs ir aš manau, kad mes galų gale mūsų ministro pirmininko sulauksime Seimo tribūnoje“, – pridūria jis.

Anot jo, kad „Agrokoncernas“ paskelbė kol kas nebepirksiantis trąšų iš Rotenbergo įmonės, bet norėtųsi ir politinio vertinimo.

Seimo opozicija siekia premjero atsakymų į klausimus, susijusius su R. Karbauskio valdomo „Agrokoncerno“ partneryste su Rusijos oligarchu Arkadijumi Rotenbergu, kuriam Europos Sąjunga ir JAV taiko sankcijas, taip pat su kitais įtakingais Kremliaus veikėjais. 

L. Kasčiūnas, E. Genio/LRT nuotr.

10 opozicijos parlamentarų S. Skvernelio klausia, ar tokie ryšiai nekenkia šalies tarptautinei reputacijai, Lietuvos užsienio politikos interesams. 

Opozicija įsitikinusi, kad R. Karbauskio verslas turėtų rūpėti premjerui, nes „tokios valdančiosios partijos lyderio verslo sąsajos su Kremliui artimais asmenimis gali kelti grėsmę šalies nacionaliniam saugumui“. 

Opozicija pasiekė savo?

LRT neseniai paskelbė, kad „Agrokoncernas“ per tarpininką Dubajuje perka Rusijos bendrovės „Minudobreniya“ trąšas. Anot LRT tyrimo, daugiau kaip 80 proc. šios įmonės akcijų priklauso A. Rotenbergui – jam dėl artimų ryšių su V. Putinu nuo 2014 metų taikomos tarptautinės sankcijos, tačiau pačios „Minudobreniya“ įmonių, kurioms taikomos sankcijos, sąraše nėra.

„Agrokoncernas“ teigia, kad paskutinė sutartis dėl „Minudobreniya“ trąšų pirkimų pasirašyta pernai ir įvykdyta 2017–2018 metų sandūroje, o jos vertė siekė maždaug 1 proc. metinės bendrovės apyvartos. Įmonė taip pat paskelbė, kad nebepirks „Minudobreniya“ trąšų, kol ši bendrovė priklausys A. Rotenbergui. 

Tyrimą atlikusi LRT žurnalistė Rūta Juknevičiūtė mano, jog opozicija pasiekė savo – klausimai bus užduoti ir premjerui teks į juos atsakyti. Vis dėlto susipažinus su klausimais, kaip teigia R. Juknevičiūtė, kyla mintis, jog jie turėtų būti užduoti ne S. Skverneliui.

R. Juknevičiūtė, E. Genio/LRT nuotr.

„Tie klausimai turėtų būti užduoti pačiam R. Karbauskiui, kaip valdančios frakcijos lyderiui. Bet akivaizdu, kodėl opozicija tuos klausimus kelia ne R. Karbauskiui o premjerui: mes jau anksčiau matėme, kuo baigėsi visos iniciatyvos užduoti R. Karbauskiui klausimus ir paanalizuoti jo veiklą su trąšomis, žemės ūkyje ir t. t., žemės pirkimus. Visos tos iniciatyvos žlugo“, – sako R. Juknevičiūtė.

„Lietuva yra ko gero griežčiausia sankcijų atžvilgiu visoje Bendrijoje. Bet kai kalba pasisuka apie vieną sektorių, pavyzdžiui, trąšas, mūsų principingumas tarsi pakimba ant plauko“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ pastebi ji.

Užsienio reikalų ministerija rekomendavo Lietuvos įmonėms susilaikyti nuo verslo ryšių palaikymo su įmonėmis, kurių savininkai yra „juoduosiuose sąrašuose“.