Lietuvoje

2018.11.18 18:46

Dėl lėktuvo gedimo D. Grybauskaitė neišskrido į Rygą

Lietuvos delegacija, vadovaujama prezidentės Dalios Grybauskaitės, dėl netikėto karinių oro pajėgų lėktuvo „Spartan“ gedimo negalėjo išskristi į Rygą, kur turėjo dalyvauti Latvijos Nepriklausomybės 100-mečio iškilmėse.

Delegacija apie orlaivio gedimą buvo informuota jau atvykusi skrydžiui į Vilniaus oro uostą, teigiama prezidentūros spaudos tarnybos pranešime.

D. Grybauskaitė visus Latvijos žmones šimtmečio proga pasveikino specialiu vaizdo sveikinimu, kurį įrašė Vilniaus oro uoste.

„Spartan“ šiuo metu vis dar taisomas Vilniaus oro uoste. Paskutinį sykį – gegužę – skrydį Sicilijoje buvo priverstas nutraukti lėktuvas, kuriuo skrido krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis su delegacija iš Malio, aplankęs Jungtinių Tautų misijoje dislokuotus Lietuvos karius.

„Besiruošiant skrydžiui, planinio prieš skrydiminio patikrinimo metu buvo aptiktas aukštumos vairo trimerio gedimas, dėl to nepavyko įvykdyti skrydžio. Pagal gamintojo rekomendacijas, su šitokiu gedimu skristi negalima, reikia jį pašalinti. Technika yra technika, ji turi savybę retkarčiais gesti. Aviacijoje niekada negali būti garantuotas, su civiliniais orlaiviais irgi taip atsitinka. Šeštadienį atskridom iš Šiaulių, viskas buvo gerai, o sekmadienį išlindo toks gedimas ir nieko čia nepadarysi. Mano karjeroje šitoks gedimas atsitinka pirmą kartą“, – sako pilotas Gintautas Slovikas.

Tada krašto apsaugos ministras sakė, kad kol kas apie naujų orlaivių įsigijimą nekalbama. Esą tokie įsigijimai galėtų būti tik po 2025-ųjų metų. O kol kas didėjant finansavimui, kariuomenėje daugiau stiprinama ugnies galia.

Iš viso Lietuvos karinės oro pajėgos turi tris transportinius lėktuvus  „Spartan“ ir gedimus jie patiria nebe pirmą kartą.

„Šeštadienį lėktuvas atskrido į Vilniaus oro uostą ir viskas su juo buvoi gerai. Tačiau sekmadienį, likus maždaug valandai iki skrydžio, atliekant techninį patikrinimą buvo pastebėtas gedimas. Pilotai priėmė sprendimą pašalinti gedimą dar prieš skrydį, tačiau to padaryti nepavyko, todėl buvo iškviesta brigada ir šalinamas gedimas pačiame oro uoste.

Šiuo metu buvo galimybė skristi šiuo lėktuvu, kitų lėktuvų planai ir grafikas buvo kitokie, tačiau stengiamasi numatyti tokias situacijas, yra ruošiami ir kiti lėktuvai“, – LRT TELEVIZIJAI sako Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo Viešųjų ryšių karininkas mjr. Tomas Balkus.

„Nauji lėktuvai yra labai brangus malonumas. Mes galvojame apie tai, galvojam gal apie nuomą, jeigu kalbant apie vyriausybei, vadovybei skirtą lėktuvą. Bet tai yra brangu ir nerandam variantų. „Spartan“ pirkti ne taip senai, paskutinis gal prieš 10 metų. Jie dar turi tą savo vidutinio laiko galiojimo trukmę. Nereikia jų nieko keisti, bet aš tik primenu, kad tai yra krovininiai lėktuvai. Tai nėra vyriausybinis, prezidentei skirtas lėktuvas, tai – kroviniai lėktuvai. Jie turi kitą paskirtį, nors mes juos naudojame“, – tikina krašto apsaugos viceministras Vytautas Umbrasas. 

Kiek anksčiau sekmadienį prezidentė, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ir premjeras Saulius Skvernelis pasveikino Latviją 100-ųjų valstybės Nepriklausomybės metinių proga. 

D. Grybauskaitė pabrėžė, kad Latvija – ypač brangi Lietuvai.

„Abi šalis suvienijo ne tie lemtingi įvykiai prieš šimtmetį, bet ir vėlesnė – ginklų ir dainų – kova dėl laisvės ir piliečių teisių, taip pat svarbiausias tikslas – Lietuvos ir Latvijos nepriklausomybės atkūrimas ir įtvirtinimas“, – teigiama Prezidentūros spaudos tarnybos pranešime.

Pasak D. Grybauskaitės, šiemet kartu minimas visų Baltijos valstybių nepriklausomybės šimtmetis yra ypatinga sukaktis tiek visoms trims šalims, tiek visai demokratinei ir laisvai Europai.

„Tai lietuvių ir latvių bendra šventė, kuri patvirtina, ką patyrė, įveikė ir drauge nuveikė abi šalys, mūsų drąsios ir niekada nepasiduodančios tautos“, – teigiama D. Grybauskaitės sveikinime.