Lietuvoje

2018.11.15 17:32

Nauji alkoholio draudimai: nusitaikė į „bambalius“ ir „vaikišką šampaną“

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.11.15 17:32

Seime – diskusijos dėl naujų alkoholio draudimų. Valdantieji siūlo drausti stipriuosius gėrimus vienkartinėse plastiko pakuotėse – esą jas vartoja problemų dėl alkoholio turintys žmonės. Taip pat „valstiečiai“ nusitaikė į „vaikišką šampaną“. Pasak Sveikatos komiteto pirmininkės, vaikai ruošiami būti alkoholio pramonės klientais. Opoziciniai Seimo nariai sako, kad svarbiau uždrausti stiprųjį alų dideliuose plastiko buteliuose – vadinamuosiuose bambaliuose.

Anksčiau „bambalių“ imtis žadėjo valdantieji, bet opozicijos teikti pasiūlymai buvo atmesti – esą taros talpos ribojimai galėtų prieštarauti ES laisvo prekių judėjimo principui. Kaimyninėje Latvijoje ši problema buvo išspręsta ir „bambalių“ nebeliko. Opozicija siūlymą teikia iš naujo – stipresnį nei 7,5 proc. alų leisti pilti tik į mažus butelius.

„Jei mes nuvažiuosime į kaimus, pamatysime, kad ten geriama iš drumzlinos spalvos plastikinės taros. Šis alkoholis prieinamas jaunimui, jie pradeda vartoti alkoholį nuo šių gėrimų, tokių gėrimų Lietuvoje suvartojama labai daug, ir su tuo reikia kovoti“, – LRT TELEVIZIJAI sakė Seimo TS-LKD frakcijos narys Paulius Saudargas.

„Valstiečiai“ nusitaikė į kitą alkoholio rūšį – iškart gerti skirtus stipriuosius gėrimus, supilstytus į nedidelius vienkartinius plastiko indelius. „Valstiečiams“ kliūva ir „vaikiškas šampanas“. Esą jo turėtų nelikti, nes jį vartojant vaikas pratinamas prie netinkamų dalykų. 

„Mes neleisime formuoti tokio vaikų elgesio, kuris prieštarauja ir kenkia jų sveikatai. „Vaikiško šampano“ tikslas – suformuoti elgesį, kad vaikai vartotų alkoholį, jie ruošiami tapti alkoholio pramonės klientais“, – mano Seimo Sveikatos komiteto pirmininkė Asta Kubilienė.

Sveikatos apsaugos ministras sako, kad jau anksčiau įvesti įvairūs suvaržymai duoda naudos. „Mažėja alkoholio vartojimas, pardavimai, sveikatos problemų. Tendencijas galime vertinti tik pagal akcizo didinimą, dėl kitų neturim duomenų, bet akcizo padidinimas davė rezultatą“, – sako ministras.

Aurelijus Veryga siekia nuo kitų metų pavasario 10 proc. dar padidinti akcizą alkoholiui – stiprieji gėrimai pabrangtų.

Išsamiau ​– Aistės Valiauskaitės ir Ainos Mizgirdės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt