Lietuvoje

2018.11.15 16:06

Prokuroras paaiškino painiavą dėl E. Kručinskienei reiškiamų įtarimų

Karolina Stažytė, 15min.lt2018.11.15 16:06

Nors prieš kelias dienas prokuratūra skelbė prieš savo vaiką galbūt smurtavusiai kaunietei reiškianti kaltinimą tik dėl viešosios tvarkos pažeidimo, tačiau ketvirtadienį motina buvo informuota ir apie anksčiau reikštą, bet panaikintą įtarimą dėl smurto prieš mažametį. E.Kručinskienės advokatas tai vadina visiška painiava, kurią pabandė išnarplioti Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras.    

„Prokuratūra gerokai blaškosi. Atrodė, kad pakeitė įtarimą prieš kelias dienas, dabar pranešė, kad tariamai įvyko techninė klaida. Eglei Kručinskienei buvo pareikšti įtarimai dėl viešosios tvarkos pažeidimo. Pasakė, kad kažką suklydo, tai dabar paaiškėjo, kad grąžino ir ankstesnį įtarimą, kurį buvo panaikinę – dėl fizinio skausmo sukėlimo. Dabar E. Kručinskienė vėl įtariama padariusi abi nusikalstamas veikas. Tiek advokatė, tiek E. Kručinskienė buvo šokiruotos“, – 15min ketvirtadienį teigė Kručinskų šeimos advokatas Saulius Dambrauskas.

Apie naująjį ar, tiksliau, grąžintą senąjį įtarimą – fizinio skausmo sukėlimą savo vaikui pagal Baudžiamojo kodekso 140 str. 3 d., E. Kručinskienės advokatė Rūta Visočnik sužinojo ketvirtadienį apsilankiusi policijos komisariate. Iš tiesų, tik prasidėjus tyrimui, teisėsauga pranešė pareiškusi galimai prieš savo dvimetį sūnų Panemunės šile smurtavusiai E. Kručinskienei įtarimus tiek dėl viešosios tvarkos pažeidimo, tiek dėl fizinio skausmo mažamečiui sukėlimo. Tačiau lapkričio 13 dieną spaudos konferencijos metu prokurorė Daiva Brudnienė patikino, kad baigus ikiteisminį tyrimą, įtarimai pakito – kaunietė įtariama tik viešosios tvarkos pažeidimu.

„Galutinis įtarimas motinai pareikštas dėl viešosios tvarkos pažeidimo. Kadangi mažametis fizinį smurtą patyrė viešoje vietoje. Nustatyta, kad buvo sutrikdyta visuomenės rimtis. Mažamečiui sukeltas fizinis skausmas išlieka – viešosios tvarkos pažeidimas apima tai. Jei byla nukeliaus į teismą, motinai gresia laisvės atėmimas iki dvejų metų“, – antradienį teigė D. Brudnienė. Prabėgus keletui dienų, įtarimai dėl smurto prieš mažametį buvo sugrąžinti. Kodėl? „Faktinė situacija byloje nėra pasikeitusi.

Baudžiamasis procesas yra baigiamas tuomet, kai prokuroras surašo baigiamąjį dokumentą procese. Tai gali būti ir kaltinamasis aktas, ir nutarimas nutraukti ikiteisminį tyrimą. Procesas šioje baudžiamojoje byloje nėra baigtas. Šioje stadijoje prokurorui, kuris organizuoja ikiteisminį tyrimą ir jam vadovauja, užtenka duomenų, kad galėtų tokį proceso sprendimą priimti. Šiandien buvo patikslintas galutinis įtarimas motinai. Prokuroras vėl skelbia apie ikiteisminio tyrimo baigimą – nustato laiką, iki kada proceso dalyviai gali pateikti prašymus, papildyti ikiteisminį tyrimą. Tas terminas – iki lapkričio 20 dienos. Tuomet prokuroras vėl spręs, kokį sprendimą priimti“, – ketvirtadienio popietę teigė Kauno apygardos prokuratūros vyriausias prokuroras Darius Valkavičius.

Jis patikslino, kad jau anksčiau – rugsėjo 30 d. E. Kručinskienei buvo įteiktas pranešimas apie įtarimą dėl smurto prieš mažametį (BK 140 str. 3 d.). Jis nėra naujas, jis tebegaliojantis. Vėliau buvo tikslintas įtarimas - įteiktas pranešimas apie įtarimą dėl veikos, numatytos 284 str. (Viešosios tvarkos pažeidimas). Dabar patvirtinti abu - įtarimai apjungti į vieną. „Spėju, kad kitą savaitę bus priimtas tyrimui vadovaujančio ir jį organizuojančio prokuroro galutinis sprendimas“, – patikino D. Valkavičius.

Paklaustas, kas nutiko, kad antradienį buvo patvirtintas vienas įtarimas, o ketvirtadienį jau du, jis atsakė, kad buvo apjungti du įtarimai. „Tie abu straipsniai visad buvo ir tebėra. Jie apjungti. Iš dviejų dokumentų buvo perkelta viskas į vieną. Liksiu kategoriškas – ši byla nebus viešai nagrinėjama. Jei prokuroras nuspręs perduoti ją teismui, ji bus nagrinėjama teisme. Viešai procesiniai dokumentai nebus skelbiami ir faktinės aplinkybės nebus viešai nagrinėjamos“, – abstrakčiai Jis pabrėžė, kad kaltinimai nesunkėja.

Įtarimų šešėlis krenta ant visų

Ikiteisminis tyrimas pradėtas rugsėjo 29 dieną, gavus duomenų iš praeivio, kuris pamatė moterį – Eglę Kručinskienę, galbūt smurtaujančią prieš vieną iš savo mažamečių vaikų. Dvejų metų berniukui galimai buvo suduota per rankas.

Moteriai buvo pateikti įtarimai ir paskirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti. Taip pat jai buvo apribota galimybė bendrauti su sūnumi. Tarnyboms nusprendus vaikus iš šeimos paimti, ši istorija sulaukė didelio visuomenės dėmesio. Vaikų teisių specialistai tikino, kad mažamečiai iš šeimos paimti dėl jiems grėsusio pavojaus – namuose aptiktų rykštelių, šeimai nesutikus bendradarbiauti su policijos pareigūnais, vaiko teisių apsaugos darbuotojais, tačiau pripažįsta, kad reaguojant į situaciją padaryta klaidų. Kilus skandalui, vaikai grąžinti tėvui, moteriai leista bendrauti su abiem atžalomis. Viešoje erdvėje tuomet pasklido informacija, kad įtarimų dėl smurto prieš vyresniąją dukrą sulaukė ir vaikų tėvas Gintaras Kručinskas.

Teigiama, kad per apklausą apie smurtą prieš ją prabilo pati mergaitė. Pats G. Kručinskas pripažino, kad kažkada yra sudavęs dukrai per užpakalį, prokuratūra dėl to jam oficialiai pareiškė įtarimus. Tuo pat metu tėvas viešai užsiminė, kad jo dukra galėjo patirti smurtą būdama pas laikinuosius globėjus. Policija ėmėsi šių aplinkybių patikslinimo: lapkričio 9 d. buvo renkama pradinė informacija, ar šis atvejis vertas bylos ir globėjams.

„Tai kaip, sakau, jus ten migdydavo? Mergaitė sako „Griebdavo už pilvo ir judindavo mus“, net taip atsidusau. Sakau, kratydavo? Ar skaudėdavo? Verkdavai? „Verkdavau““, – lapkričio 7 d. „LNK Žiniose“ pasakojo G. Kručinskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.