Naujienų srautas

Lietuvoje2018.11.15 15:22

Bado akciją paskelbė ir Pravieniškių nuteistieji: „nori mus grąžinti į akmens amžių“

Alytaus pataisos namuose priimtas sprendimas iš nuteistųjų dieną atimti čiužinius, taip neva siekiama, kad kaliniai šviesiu paros metu užsiimtų įvairia veikla, o ne poilsiautų. Po šio sprendimo 200 nuteistųjų paskelbė bado akciją. To paties ketvirtadienį ėmėsi ir daugiau nei 100 Pravieniškėse kalinčių nuteistųjų. Vienas jų, susisiekęs su 15min, papasakojo, ko siekiama šia akcija.

„Nori mus į akmens amžių grąžinti“, – tokiais žodžiais nepasitenkinimą kalėjimų valdžia ėmė reikšti nuteistasis, patikinęs, kad Pravieniškėse rengiama bado akcija niekuo nesusijusi su antradienį vykdytu kai kurių kalinių išvežimu.

15min primena, kad antradienį Pravieniškėse perkelti nuteistieji iš 2-o sektoriaus 1-ame lokaliniame sektoriuje. Šis lokalinis sektorius pagarsėjęs kaip vadinamųjų „bachūrų“ ir „vierchų“ bausmės atlikimo vieta, čia sėdėjo ir liūdnai pagarsėjęs bei šiuo metu teisiamas Pravieniškių pataisos namuose veikęs nusikalstamas susivienijimas.

„Akciją jau pradėjome šįryt. Atsisakėme pusryčių. Skundą su reikalavimais kolonijos vadovybei perdavėme 8.30 val. Badauja apie 130 nuteistųjų. Nežinau, kiek žmonių prisijungs iš kitų lokalinių. Kiek teko girdėti, Marijampolės pataisos namuose bado akcija taip pat nuo šiandien pradedama. Dėl ko badaujame mes? Dėl vidaus taisyklių pakeitimų, nes valdžia lygiuojasi į Europą, skandinavus, o metodai ir taisyklės iš sovietinių laikų grįžta“, – paaiškino nuteistasis.

Nuteistasis tikino, kad kiekvienas badauti nutarė asmeniškai, dėl savęs, nieko neragintas ir nepaskatintas. Kokie tie sovietinius laikus primenantys konkretūs metodai?

„Pradėjo atiminėti minkštąjį inventorių baudos izoliatoriuose ir kalėjimo tipo patalpose, motyvuodami tuo, kad mus, kalinius, neva užimtumu aprūpins. Konkretus Kalėjimų departamento melas, nes jokių užimtumo veiklų net norėdamas negausi, kai esi gavęs paskirtą nuobaudą atlikinėti kalėjimo tipo patalpose ar baudos izoliatoriuose. Be to, jie toliau mažina maisto produktų taros talpą, o tai labai atsilieps kainoms – ta pati prekė mažesnėje taroje ar talpoje yra brangesnė. Net pats pataisos namų direktorius Sušinskas pripažino, kad kainos parduotuvėje yra maksimaliai didelės, o sumažinus tarą jos išvis taps kosminėmis“, – nusiskundimus toliau dėstė nuteistasis.

Pasak jo, apribotas ir vaisių bei daržovių kiekis iki 2 kg asmeniui, nors Sveikatos apsaugos ministerija netgi rekomenduoja valgyti kuo daugiau daržovių ir vaisių.

„Uždraus ir maisto papildus, vitaminus, be kurių juk nusilps kraujas, prasidės visokios votys ant kūno, kraujagyslių ligos. Vietinis maistas valgykloje yra juk be mineralų ir vitaminų. Keičia net stiklinę ir metalinę tarą, motyvuodami, kad tai kelia grėsmę. Juk pas mus aplink viskas iš metalo ar stiklo, tiek langai, tiek lovos – viskas, pasak jų, tuomet pagaminta iš pavojingų medžiagų. Tiek metų viskas buvo gerai, o šiandien prireikė imti ir uždrausti“, – negalėjo suprasti kalinys.

Pasak jo, buvo uždrausti ir daugkartiniai skutimosi peiliukai, neva šie yra pavojingi.

BNS nuotr.

„Ar jie girdi patys save?! Taigi vienkartinių peiliukų ašmenys yra didesni, tad jie net pavojingesni.

Lygtinis paleidimas išvis negalioja, nuobaudas dalina į kairę ir į dešinę. Gauna norvegų milijonines paramas ir piešia vaizdą, kad viskas bus taip, kaip Skandinavijoje, nors nieko panašaus nenusimato. Jie mano, kad mes kvaili ir nieko nežinome, kaip kas vyksta užsienio įkalinimo įstaigose?! Taigi labai daug yra deportuotų iš Skandinavijos, kur atlikinėjo bausmę. Viskas puikiai žinoma.

Žmonės kovoja už savo vaikus, už jų teises, mokytojai, gaisrininkai kovoja už savo teises, tai mes, kaip visuomenės dalis, irgi kovosime. Tik per bado akcijas mus išgirsta, kitokių metodų nėra, kad viskas išlįstų į viešumą“, – žadėjo pašnekovas.

Alytaus pataisos namų administracija trečiadienį tvirtino, kad prieš skelbdami neterminuotą maisto atsisakymo akciją, dalis nuteistųjų įsigijo neproporcingai daug papildomų maisto produktų parduotuvėje. Ar ir Pravieniškių neteistieji atsargomis pasirūpino iš anksto?

Paklaustas to, nuteistasis patikino, kad maisto niekas nepirko, netgi visus likučius sudėjo į maišus ir išnešė iš gyvenamųjų patalpų. Kas į virtuvę, kas į būrio viršininko kabinetus „po užraktu“. Pareigūnų paprašyta užantspauduoti šaldytuvus, šiuo metu jie apklijuoti lipnia juosta. Kai kurie šaldytuvus net išnešė į lauką.

„Jokių simuliacijų nėra ir nebus. Bado akcija reiškia, kad net minimalus kąsnis nebus paimtas į burną. Nes mus jau kaip ir turėjo pasverti tolimesniam sveikatos ir kūno pasikeitimo stebėjimui. Iki šiol administracija nereaguoja. Visa tai tęsis tol, kol būsime išgirsti ir kažkas pradės ieškoti kompromiso.

Žinoma, bus einančių į valgyklas ar valgys savo maistą, bet tik iš baimės, kad administracija nesiimtų susidorojimo priemonių, o jos elementarios ir kasdienės – nuobaudos. Bet tai tikrai nebus pirmo lokalinio sektoriaus nuteistieji. Mes visi pridavėme pareiškimus. Žmonės vėl smerks, vėl rašys, kad visus mus į dujų kameras reik suvyti, bet mes jau apsipratome su visuomenės nuomone“, – pasakojo nuteistasis.

Pradėję bado akciją Alytaus pataisos namų nuteistieji buvo įspėti apie tai, kad tęsiant neteisėtą badavimą, įstaigos administracija gali jų atžvilgiu taikyti BVK numatytas atitinkamas priemones.

BNS nuotr.

Maisto atsisakantiems asmenims laikinai sustabdytas maisto produktų ir būtiniausių reikmenų pirkimas bei pasimatymų suteikimas. Paklaustas, ar kalintieji Pravieniškėse nebijo pareigūnų atsako, 15minapie bado akciją Pravieniškėse papasakojęs nuteistasis patikino, kad ne.

15min redakcija sulaukė ir Marijampolėje kalinčių nuteistųjų skundo kopijos. Bado akciją šiandien planuojama skelbti ir šioje įkalinimo įstaigoje.

Pasak Kalėjimų departamento, Pravieniškių PN-AK šiandien pietų nevalgė daugiau nei 100 nuteistųjų. Jie reiškia nepasitenkinimą dėl naujųjų Teisingumo ministerijos patvirtintų įstaigų vidaus tvarkos taisyklių (pvz., čiužinių paėmimo dienos metu, maisto taros laikymo pokyčių). Šiuo metu Pravieniškių PN-AK administracija su badaujančiais papildomai kalbasi apie įstaigos vidaus tvarkos taisykles (aiškinamasis darbas vykdomas jau kelios savaitės).

Jeigu masiškai maisto atsisakantys nuteistieji rytoj nevalgys, pataisos įstaigos direktoriaus nurodymu badaujantiems nuteistiesiems planuojama pritaikyti Bausmių vykdymo kodekso 119 straipsnį, kuriame numatytos pataisos įstaigos direktoriaus teisės nuteistųjų neteisėtų grupinių veiksmų, šiurkščiai pažeidžiančių pataisos įstaigos vidaus tvarką, atveju.

Jeigu nuteistieji imasi neteisėtų grupinių veiksmų, šiurkščiai pažeidžiančių pataisos įstaigos vidaus tvarką, pataisos įstaigos direktorius arba jį pavaduojantis pareigūnas turi teisę, pranešęs Kalėjimų departamento direktoriui arba jį pavaduojančiam pareigūnui, įsakymu laikinai sustabdyti nuteistųjų laiškų išsiuntimą, taip pat gautų laiškų, pašto bei perduodamų siuntinių ir smulkiųjų paketų įteikimą nuteistiesiems; pasimatymų suteikimą nuteistiesiems; maisto produktų ir būtiniausių reikmenų pirkimą; paskatinimo priemonių skyrimą nuteistiesiems; leidimą skambinti telefonu; kultūros, sporto ir kitų masinių renginių organizavimą.

Marijampolės pataisos namų direktorius informavo, kad kol kas nėra gavęs nuteistųjų pareiškimų dėl badavimo ar kitokios formos protesto dėl Vidaus tvarkos taisyklių pakeitimų. Šiuo metu yra žinių, kad šiandien, prieš pietus, jau keliolika nuteistųjų yra Socialinės reabilitacijos skyriaus specialistams (būrio viršininkams) pateikę pareiškimų ar skundų dėl pakeitimų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi