Lietuvoje

2018.11.15 12:55

Dėl R. Karbauskio verslo ryšių Rusijoje S. Skvernelis Seime aiškinsis antradienį

BNS 2018.11.15 12:55

Premjeras Saulius Skvernelis dėl „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio ryšių su Rusijos prezidento Vladimiro Putino aplinka opozicijos frakcijų prašymu Seimui aiškinsis kitą savaitę.

„Tą klausimą įtraukiu į antradienio darbotvarkę“, – po beveik valandą trukusios diskusijos pareiškė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. 

Parlamentarai ketvirtadienį plenarinį posėdį pradėjo ginčydamiesi, ar Seimas turi balsuoti, ar įtraukti į plenarinio posėdžio darbotvarkę premjero atsakymus į opozicijos klausimus dėl R. Karbauskio veiklos. Toks klausimas iškilo, nes premjero atsakymai nebuvo įrašyti į darbotvarkę, kaip tai numato Seimo Statutas.   

Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkės Agnės Širinskienė teigimu, Seimas turi balsuoti, nes, pasak jos, 10-ties parlamentarų klausimai negali būti svarbiau negu Seimo sprendimas.

Konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio teigimu, Seimo rytinės diskusijos parodė, kad „jiems patiems („valstiečiams“ – BNS) tas klausimas yra skaudus“.  

„Beveik valandą kovojo, kad premjeras neatsakinėtų 20 minučių į kelis paprastus klausimus. (...) Akivaizdu, kad noras ginti savo kolegą, bendradarbiaujantį su rusų oligarchais, yra išties labai didelis ir tam mestos didelės pajėgos“, – žurnalistams Seime teigė G. Landsbergis. 

G. Landsbergis, E. Genio/LRT nuotr.

Seimo opozicija siekia premjero atsakymų į klausimus, susijusius su R. Karbauskio valdomo „Agrokonerno“ partneryste su Rusijos oligarchu Arkadijumi Rotenbergu, kuriam Europos Sąjunga ir JAV taiko sankcijas, taip pat su kitais įtakingais Kremliaus veikėjais. 

10 opozicijos parlamentarų S. Skvernelio klausia, ar tokie ryšiai nekenkia šalies tarptautinei reputacijai, Lietuvos užsienio politikos interesams. 

Opozicija įsitikinusi, kad R. Karbauskio verslas vis tik turėtų rūpėti premjerui, nes „tokios valdančiosios partijos lyderio verslo sąsajos su Kremliui artimais asmenimis gali kelti grėsmę šalies nacionaliniam saugumui“. 

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas „valstietis“ Vytautas Bakas anksčiau yra pranešęs, kad dvi ministerijos jau tikrina „Agrokoncerno“ trašų įsigijimus iš Rusijos. 

Užsienio reikalų ministerija atliekai tyrimą, kas kontroliuoja „Minudobreniya“. 

LRT neseniai paskelbė, kad „Agrokoncernas“ A. Rotenbergo įmonės „Minudobreniya“ trąšas perka iš tarpininko įmonės Dubajuje. 

„Agrokoncernas“ teigia, kad paskutinė sutartis dėl „Minudobreniya“ trąšų pirkimų pasirašyta pernai ir įvykdyta 2017-2018 metų sandūroje, o jos vertė siekė maždaug 1 proc. metinės bendrovės apyvartos. Įmonė taip pat paskelbė, kad nebepirks „Minudobreniya“ trąšų, kol ši bendrovė priklausys A. Rotenbergui. 

Užsienio reikalų ministerija rekomendavo Lietuvos įmonėms susilaikyti nuo verslo ryšių palaikymo su įmonėmis, kurių savininkai yra „juoduosiuose sąrašuose“.