Lietuvoje

2018.11.16 12:49

Naujas teismų kompleksas: Žirmūnų gyventojai tokio kaimyno nenori

Virginija Sližauskaitė, LRT.lt2018.11.16 12:49

Naujasis teismų kompleksas atsirastų vietoje, dabar mėgstamoje Žirmūnų rajono gyventojų. Tai – drastiškas įsibrovimas į aplinką, kai bus sunaikinta miestiečiams svarbi žalioji zona, LRT.lt sako asociacijos „Žirmūnų bendruomenė“ pirmininkas Martynas Stanislovas Demšė. Nacionalinė teismų administracija, užsakiusi teismų kompleksą, yra patikinusi, kad gyventojų lūkesčiai bus išgirsti, o šalia pastato planuojama įrengti kokybišką viešąją erdvę.  

Šių metų rugsėjo 3 d. visuomenei pristatytas naujo teismų pastato Šeimyniškių g. projektas. Naujame teismų komplekse, kurio statybos planuojamos vykdyti nuo 2019 m. iki 2022 m., turėtų įsikurti Vilniaus apygardos teismas, Vilniaus regiono apylinkės teismo Vilniaus rūmai ir Nacionalinė teismų administracija.

teismų kompleksas sulaukė didelio visuomenės pasipiktinimo, tam ypač priešinasi Žirmūnų bendruomenės gyventojai. LRT.lt kalbinti bendruomenės atstovai akcentuoja nenorą prarasti dabar Šeimyniškių g. esančią laisvalaikio zoną.

Naująjį teismų kompleksą projektuoja įmonė „Cloud architektai“, teisme siekę, kad Vilniaus regioninei architektūros tarybai būtų uždrausta svarstyti jo rengiamus naujo teismų pastato bei investicijų bendrovės „Lords LB Asset Management“ biurų pastato projektus. Kaip nurodė BNS, „Cloud architektų“ advokatas Evaldas Klimas teigia, kad jo klientus nustebino esą neskaidriai veikiančios regioninės architektų tarybos.

Baiminasi dėl bendruomenės mėgstamos erdvės ir kritikuoja tvarius pastatus

Asociacijos „Žirmūnų bendruomenė“ pirmininkas Martynas Stanislovas Demšė teigia nedrįstantis nagrinėti paties teismų pastato projekto, tačiau bendruomenė turi tvirtą nuomonę apie naujam objektui pasirinktą vietą.

„Tai yra svarbiausia mums dalis. Žirmūnai yra specifinis rajonas, susiformavęs seniai. Ši seniūnija užima itin nedidelį plotą – apie 9 kv./km, o tai yra vos 2 proc. Vilniaus miesto teritorijos. Čia yra apie 40 tūkst. suaugusių gyventojų, su vaikais skaičius padidėja iki 60–70 tūkst. Taigi koncentracija tikrai didelė, rajonas tankus, o žaliųjų erdvių mažai“, – sako M. S. Demšė.

Pasak bendruomenės pirmininko, į menkas žaliąsias erdves ir nedidelius skverus metai iš metų kėsinasi verslas, todėl taip jautriai reaguojama į teismų kompleksą.

M. S. Demšė išsakė kritikos šį projektą kūrusiai architektų įmonei „Cloud architektai“ ir jų pasisakymams apie tvarius pastatus: „Verslininkai, vystytojai ir architektai stato tvarius pastatus, bet tas tvarumas savitikslis, nes neatsižvelgiama į šalia gyvenančius žmones. Taip, pastatas gali būti tvarus, žalias, taupyti energiją, bet jei čia pat gyvenantiems miestiečiams tai sukelia neigiamas emocijas, nėra gerai.“

Anot M. S. Demšės, žalioji erdvė, kuri nukentėtų dėl naujojo teismų komplekso, dabar yra gyventojų mėgstama vieta. „Žmonės ten ilsisi, tradiciškai kasmet toje vietoje organizuojama Užgavėnių šventė. Tai ir pėsčiųjų susisiekimui patogi vieta. Dauguma bendruomenės gyventojų nusiteikę prieš teismų kompleksą, nes tai drastiškas įsibrovimas į aplinką“, – piktinasi pašnekovas.

Visgi, M. S. Demšės tvirtinimu, procesas nėra visiškai vienpusis ir nevaldomas: „Verslas po truputį įsiklauso ir į bendruomenės gyventojus, šiek tiek pavyksta tartis. Tačiau piktina, kad su rajono bendruomene reikalai nebuvo derinti, tiesiog pristatytas projektas. Visuomenė įtraukiama galutiniame etape, o tuomet kaltinama, kad trukdoma verslui. Tokių projektų derinimas su visuomene turi vykti ne mėnesį, o metus ar dvejus.“

Žirmūnų bendruomenės atstovas Tomas Bikelis LRT.lt tikina, kad bendruomenei kliūva ne teismų kompleksą kūrusi architektų įmonė, o tam pasirinkta vieta.

„Ši įmonė – „Cloud architektai“ nebuvo žinoma, todėl išankstinių nuomonių dėl jų nėra. Gyventojams tiesiog apmaudu, kad naikinamas toks skveras, kur geru oru žaidžia vaikai, vedžiojami šunys ir pan. Numatytas teismų komplekso pastatas didžiulis ir, nors viso skvero nesunaikins, didelė dalis liks už pastato – atsidurs šešėlyje, nyks augalija, gal net pradės rinktis narkomanai. Vienareikšmiškai, tai neigiami procesai. Be to, nerimą kelia nemokamų automobilių stovėjimo aikštelių sumažėjimas“, – vardija T. Bikelis.

Paklaustas, koks sprendimas nuramintų Žirmūnų bendruomenę, T. Bikelis teigia, kad problemą išspręstų pasirinkta kita miesto vieta: „Šeimyniškių gatvė yra kone Vilniaus centre, tai daugumai būtų nepatogu, juk į teismų kompleksą žmonės vyktų iš visos Vilniaus apskrities. Mano nuomone, logiškiausia šį projektą vystyti šalia vakarinio Vilniaus aplinkkelio. Dabartinius variantu nepasitenkinę 98 proc. bendruomenės narių ir tik pavieniai asmenys nusiteikę pozityviai.“

Teigia, kad gyventojų lūkesčiai išgirsti, o interesai bus apsaugoti

Vilniaus teismų komplekso projekto užsakovas yra Nacionalinė teismų administracija. Rugsėjo 3 d. naujojo pastato projektas buvo pristatytas visuomenei, o išplatintame pranešime teigiama, kad „sprendimas į vieną pastatą perkelti tris institucijas buvo priimtas siekiant gerinti teismų paslaugų kokybę, efektyviau panaudoti pastatų eksploatavimui skiriamas valstybės lėšas ir spręsti teismų darbui reikalingų patalpų trūkumo problemą“.

Kaip pranešime sako Nacionalinės teismų administracijos direktorė Reda Molienė, naujas teismų pastatas – būtinas, o nepradėjus realizuoti projekto, Vilnius apygardos teismo situacija gali tapti kritine. R. Molienė yra sakiusi, kad Vilniaus apygardos teisme trūksta patalpų, todėl teismo procesų dalyviams nesuteikiamas kokybiškas viešųjų paslaugų teikimas. Nukenčia ir darbuotojai, kurie „priversti dirbti ankštose patalpose, kurios neatitinka elementarių higienos reikalavimų“.

Nors Žirmūnų bendruomenės gyventojai išreiškia didelį susirūpinimą dabar Šeimyniškių gatvėje esančia laisvalaikio zona, Nacionalinė teismų administracija jau akcentavo, kad teismų kompleksas gyventojų erdvės galutinai nepanaikins: „Šalia pastato planuojama įrengti bendramiestinę viešąją erdvę su naujai pasodintais ir  statybos metu persodintais esamais augalais, išsaugant teritorijų planavimo dokumentuose numatyto dydžio žaliąją zoną ir suformuojant naują kokybišką aplinką vietos gyventojams. Sklypo prieigose taip pat numatoma įrengti naują dviračių taką šalia Šeimyniškių gatvės, atnaujinti šaligatvius, pastato sklype įrengti patogius praėjimo takus, juos sujungiant su pėsčiųjų takais, šiuo metu esančiais gretimoje žaliojoje zonoje, kurią yra pamėgę vietos gyventojai.“

Taip pat teigiama, kad, gerinant eismo situaciją Šeimyniškių gatvėje, numatoma įrengti papildomą eismo juostą dešiniajam posūkiui į Rinktinės g., arčiau pastato patraukti viešojo transporto stotelę.

Nacionalinė teismų administracija savo pranešime yra pastebėjusi, kad gyventojų lūkesčiai – išgirsti: „Bus siekiama, kad prioritetinis dėmesys būtų skiriamas planuojamo teismų pastato prieigose esančių žaliųjų zonų sutvarkymui ir papildomų automobilių parkavimo vietų įrengimui gyventojams.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.