Naujienų srautas

Lietuvoje2018.11.14 13:05

„MG Baltic“ byla: LNK direktorė patikino – V. Gapšys turėjo priekaištų dėl Darbo partijos nušvietimo

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2018.11.14 13:05

Vilniaus apygardos teisme trečiadienį toliau nagrinėjama „MG Baltic“ politinės korupcijos byla. Tęsiant liudytojų apklausą, į teismą iškviesti LNK televizijos atstovai – LNK pardavimų vadovas Tomas Bartininkas ir bendrovės generalinė direktorė Zita Sarakienė.  

Prasidėjus posėdžiui buvusio liberalo Šarūno Gustainio advokatas Aleksandras Doroševas kreipėsi į teismą su prašymu, kad jo ginamasis posėdyje galėtų nedalyvauti, nes, advokato teigimu, posėdyje nagrinėjamos bylos aplinkybės nėra aktualios Š. Gustainiui. Analogiškas prašymas pateiktas ir kito kaltinamojo, parlamentaro Gintaro Steponavičiaus. Teismas šiuos prašymus patenkino.

Bylą nagrinėjančios teisėjų kolegijos pirmininkė Nijolė Žimkienė, kalbėdama apie kitus teismo posėdžius, atkreipė advokatų dėmesį, kad liudyti bus kviečiami Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos vadovas, parlamentaras Gabrielius Landsbergis, buvęs Valstybinės mokesčių inspekcijos vadovas Dainoras Bradauskas, parlamentaras, buvęs konservatorius Mantas Adomėnas, buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas.

Į teismą trečiadienį liudyti atvyko LNK pardavimų vadovas T. Bartininkas ir LNK generalinė direktorė Z. Sarakienė. Ji teismui perdavė šūsnį LNK dokumentų apie bendrovės personalą, sutartis, finansus. Dokumentuose, kaip pranešė teisėja N. Žimkienė, LNK kreipėsi į teismą su prašymu, kad posėdis, kuriame liudija LNK atstovai, būtų neviešas, siekiant apsaugoti komercines bendrovės paslaptis.

Su LNK direktorės pateiktu prašymu ir dokumentais susipažinęs valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras Justas Laucius prieštaravo, kad teismo posėdis vyktų už uždarų durų.

„Man pritrūksta argumentų. Prašau procesą daryti viešą“, – teigė prokuroras.

Teismas galiausiai nusprendė prašymą tenkinti iš dalies – nuspręsta, kad Z. Sarakienės apklausa vyks viešame posėdyje, o T. Bartininkas liudys už uždarų durų.

Kalbėjosi su V. Gapšiu apie Darbo partiją

LNK atstovai liudyti teismui kviečiami dėl bylos epizodo, kai buvęs koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis, įtariama, davė iš viso 27,1 tūkst. eurų vertės kyšius buvusiam Seimo nariui Vytautui Gapšiui. Teisėsauga teigia, kad už dalį šios sumos padarytos nuolaidos už per koncernui „MG Baltic“ priklausančias televizijas transliuotą Darbo partijos politinę reklamą, kita dalis lėšų užmaskuota kaip parama viešajai įstaigai.

Liudydama teismui LNK direktorė Z. Sarakienė tvirtino, kad su R. Kurlianskiu bendraudavo darbiniais klausimais, kadangi R. Kurlianskis buvo LNK valdybos pirmininkas.

Z. Sarakienė neslėpė žinanti, kodėl buvo pakviesta liudyti, nes apie bylą ne kartą skaitė žiniasklaidoje. Tiesa, jie teigė, kad vis dėlto dėl iškvietimo į teismą nustebo.

„Kai iškvietė į pirmą apklausą, buvome apstulbę“, – teigė Z. Sarakienė.

LNK direktorė teigė buvusi susitikus su V. Gapšiu, kuris pokalbio metu esą pasidalijo pastabomis, kad Darbo partija LNK eteryje pateikiama partijai nepalankiame kontekste.

„Ilgai tarėmės susitikti. Pagaliau susitikome. Sunkiai prisimenu, ką mes kalbėjome, bet man atrodo, kad mūsų pokalbis buvo apie tai, kad mes, kaip žiniasklaidos priemonė, daug rodome apie Darbo partiją ir Darbo partiją pateikiame nelabai palankiame kontekste“, – teisme kalbėjo Z. Sarakienė.

LNK direktorė teigė, kad į ją kreipdavosi ir kiti politikai, norėdami susitikti.Z. Sarakienė svarstė, kad greičiausiai politikai siekė, kad jų veiksmai būtų nušviečiami palankesnėje šviesoje, tačiau pažymėjo, jog bendrovės direktorė tuo neužsiima.

„Jie matyt galvojo, kad direktorė gali padaryti stebuklą“, – teigė Z. Sarakienė.

„Nė vienam politikui nėra patikę, kaip mes jį nušviečiame. Kas tai bebūtų, ar Darbo partija, ar dabartiniai „valstiečiai“, kurie kryžių padėję ant mūsų“, – kalbėjo LNK direktorė.

Jis pasakojo, kad LNK laidas ruošia nepriklausomi prodiuseriai, o už reklamas televizijoje, nuolaidas reklamoms ir panašius klausimus yra atsakingas LNK pardavimų vadovas T. Bartininkas.

Z. Sarakienė, prokuroro J. Lauciaus paklausta apie žurnalisto Tomo Dapkaus ir LNK ryšį, teigė, kad jis buvo laidos vedėjas.

„T. Dapkus niekada nebuvo mūsų darbuotojas. Jis buvo vienos laidos, „Alfos“ portalo kuriamos laidos „Alfa savaitė“ vedėjas“, – tvirtino Z. Sarakienė.

Paklausta apie laidą „Alfa savaitė“ LNK direktorė tvirtino, kad šios laidos turiniui ji jokios įtakos neturėjo. Tiesa, Z. Sarakienė neslėpė, kad pirmenybė buvo teikiama populiariems politikams.

„Vengiame tų politikų, kurie yra nepopuliarūs. Norisi, kad laida turėtų reitingus. Kiti gal galvos, kad čia kažkokie susitarimai. Bet, pavyzdžiui, V. Uspaskichą visada žiūrės ir bet kokiame kontekste. [...] Niekada nesu sakiusi T. Dapkui, ką kviesti į laidą“, – kalbėjo Z. Sarakienė.

Atsakinėdama į prokuroro J. Lauciaus klausimus Z. Sarakienė patikino, kad iš „MG Baltic“ koncerno prezidento Dariaus Mockaus jokių nurodymų nėra gavusi.

Pasibaigus Z. Sarakienės liudijimui, teismui liudijo LNK pardavimų vadovas T. Bartininkas. Ši apklausa vyko neviešame teismo posėdyje.

V. Gapšys: bendravau su visais

Pasibaigus teismo posėdžiui, Z. Sarakiene atsakyti į žurnalistų klausimus nepanoro. Tuo metu V. Gapšys žurnalistams teigė, kad jo pokalbiai, susitikimai su LNK direktore nebuvo išskirtiniai. Jis tvirtino bendravęs ir su kitų žiniasklaidos priemonių atstovais.

„Kaip ir visi kiti politikai, partijų vadovai, pavaduotojai, štabų vadovai, aš bendraudavau su žiniasklaida. Mano toks darbas buvo. Turbūt nėra nė vienos reikšmingesnės žiniasklaidos priemonės vadovo, su kuriuo nesu bendravęs. Pati žiniasklaida kviesdavo į metinius pristatymus, vakarėlius, kuriuose susirenka politikai. Tai čia (LNK – LRT.lt) nebuvo jokia išimtis. [...] Jeigu klausiate, ar išimtinai bendravau su viena žiniasklaidos priemone, tai ne. Ar bendravau su visais? Taip“, – žurnalistams aiškino V. Gapšys.

Buvęs „darbietis“ pripažino, kad LNK turėjo priekaištų dėl Darbo partijos veiksmų nušvietimo, tačiau, anot kaltinamojo, jis nuolat bendraudavo ir su kitomis žiniasklaidos priemonėmis, siekiant išaiškinti parlamente, kitose valdžios įstaigose priimamus sprendimus, „darbiečių“ iniciatyvas.

V. Gapšys teigė, kad su LNK direktore Z. Sarakiene susitikdavo maždaug kartą per metus, o dažniau su ją matydavo Seime, kaip Lietuvos radijo ir televizijos asociacijos atstovę.

Teisme pagarsintuose pokalbių tarp Z. Sarakienės ir V. Gapšiu įrašuose girdima, kad šie žmonės vienas į kitą kreipiasi kreipiniu „Tu“. V. Gapšys tvirtino, kad toks bendravimas nėra kažkuo išskirtinis.

„Kažkada turbūt Seime, susitikę, pajuokavome, kokiais kreipiniais turėtume kreiptis, tai nusprendėme, kad „tu“ vienas kitam mums yra priimtinas kreipinys. [...] Tai buvo ankstesnio bendravimo pasekmė“, – komentavo kaltinamasis.

V. Gapšys teigė, kad išskirtinės nuolaidos Darbo partijos reklamai LNK eteryje neprašė.

„Tai buvo reklaminės kampanijos, kuri tęsis visus kitus metus, vienas gabaliukas. Apie tą gabaliuką kas, kur kalbėjo ir atsiminti sunku“, – teigė buvęs „darbietis“.

Išsamesnius komentarus kaltinamasis tvirtino pateiksiantis po to, kai teismui paliudys daugiau asmenų.

„Tikiuosi, kad liudytojai paliudys ir tokius dalykus, kaip kas yra specialiai nutylėta šioje byloje, kas yra nepasakyta, kokie klausimai buvo užduoti, bet neparašyti ir nepateikti teismui. Kai visa tai bus iki galo atskleista, tai aš jums galėsiu sudėlioti visą vaizdą“, – žadėjo V. Gapšys.

Kaltinimai pateikti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams ir penkiems fiziniams asmenims: Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijoms, koncernui „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams Eligijui Masiuliui, V. Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Š. Gustainiui, Seimo nariui G. Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė ar tarėsi dėl kyšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.

Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis yra įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi