Naujienų srautas

Lietuvoje2018.11.13 15:15

Suskaičiavo: jei visi mokytojai dirbtų visu krūviu, vidutinė alga siektų 1217 eurų

ELTA 2018.11.13 15:15

Vertinti etatinio darbo apmokėjimo sistemą, kuri galioja tik mėnesį, – anksti, teigia švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė. Tačiau jau dabar aišku, kad nauja mokytojų darbo apmokėjimo sistema pagerino jaunų mokytojų padėtį.

Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės (MOSTA) centro duomenimis, mokytojams iki 30 metų atlyginimai augo beveik 30 proc. – vidutiniškai nuo 647 eurų pernai iki 836 eurų šiemet. 30–40 metų mokytojams darbo užmokestis didėjo 16 proc. – vidutiniškai nuo 777 eurų iki 901 euro.

Didžiausiai mokytojų grupei – 50–60 metų amžiaus mokytojams – atlyginimai augo 12 proc. – vidutiniškai nuo 825 eurų iki 923 eurų. Sumos nurodytos iki mokesčių.

Kaip pabrėžė MOSTA analitikas Gintaras Jakštas, skaičiai preliminarūs. Galutinį vaizdą, kokį poveikį reforma darė mokytojų atlyginimams, bus galima matyti po metų.

MOSTA analizė parodė, kad šiais mokslo metais atlyginimų augimą pajuto 70,5 proc. mokytojų. Patikslinti duomenys rodo, kad vidutinis atlyginimų augimas siekia 190 eurų iki mokesčių.

Kaip pabrėžė G. Jakštas, atlyginimai augo ir pernai, bet mažesne apimtimi. Palyginti su 2016 metais, 2017-aisiais jie padidėjo 54 proc. mokytojų – vidutiniškai 147 eurais, o mažėjo 29 proc. – vidutiniškai 141 euru.

Atlyginimų mažėjimas fiksuojamas ir šiemet, tačiau mažesniam mokytojų skaičiui: mažėjo 20 proc. mokytojų – vidutiniškai 168 eurais.

Kaip pabrėžia MOSTA Studijų politikos ir karjeros analizės skyriaus vadovas, darbo krūvis išlieka problema ir šiandien. Jei visi mokytojai turėtų visą darbo krūvį, įvedus etatinį mokytojų darbo apmokėjimą, vidutinis atlyginimas iki mokesčių būtų 283 eurais didesnis nei dabartinis ir siektų 1217 eurų prieš mokesčius.

Pasak ministrės J. Petrauskienės, didžioji priežastis, dėl ko Lietuvos mokytojai uždirba mažai, – faktas, kad tik 5 proc. pedagogų pernai turėjo visą etatą.

„Ar kalbėtume apie mokytojus, ar kalbėtume apie bet kokios kitos profesijos atstovus, jei žmogus neturi viso darbo krūvio, natūralu, kad negali uždirbti tiek, kiek dirbantis visu etatu“, – atkreipė dėmesį ministrė.

J. Petrauskienės išskirtas faktorius, kuris sunkiai priklauso nuo pačių mokytojų, – demografija: vaikų skaičius kai kuriose savivaldybėse mažėja labai stipriai. „Natūralu, mokyklos ir mokytojai turi prisitaikyti prie šios situacijos. Ir atvirkščiai, Kaunas, Vilnius – miestai, kurių mokykloms sutalpinti visus mokinius taip pat yra iššūkis“, – sakė ministrė.

J. Petrauskienė priminė, kad šiemet, pirmuoju etatinio darbo apmokėjimo įvedimo etapu, papildomai mokytojų atlyginimams skirta 17,4 mln. eurų, kitąmet papildomai numatyta dar 49 mln. eurų.

Iš viso Lietuvoje yra daugiau nei 2000 ugdymo įstaigų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi