Naujienų srautas

Lietuvoje2018.11.12 18:54

ŠMM: streikuojantys mokytojai savo padėtimi nesiskundžia

ELTA 2018.11.12 18:54

Mokytojai savo padėtimi nesiskundžia, streikuoja solidarizuodamiesi su kolegomis. Taip teigia ŠMM atstovai, pirmadienį lankęsi streiką paskelbusioje Vilniaus „Žemynos“ progimnazijoje.

Šioje mokykloje pirmadienį streikavo 63 mokytojai iš 85.

Kaip teigiama ŠMM pranešime, nepaisant streiko, progimnazija yra pasirengusi pasirūpinti visais mokyklos mokiniais, tėvai juos gali leisti į mokyklą, jais pasirūpina streike nedalyvaujantys mokyklos pedagogai.

Švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Arminas Varanauskas sako kalbėjęs su mokyklos mokytojais, situacija kiek neįprasta – padėtimi mokykloje ir atlyginimais jie nesiskundžia, prie streikuojančių mokyklų prisidėjo solidarizuodamiesi su kolegomis.

„Lietuvoje, jų nuomone, naujoji apmokėjimo sistema nėra teisinga. Yra sudaryta darbo grupė, kuri analizuoja etatinio įvedimo patirtis ir problemas, ir ką reiktų koreguoti etatinio modelyje, kad jis maksimaliai atlieptų mokytojų lūkesčius“, – sako A. Varanauskas.

„Sodros“ duomenys rodo, kad Vilniaus Žemynos progimnazijoje 62 mokytojų atlyginimas padidėjo nuo 27 iki 300 eurų, daugumai – 100-150 eurų, aštuoniems atlyginimas sumažėjo. Vidutinis darbo užmokestis mokykloje šiais mokslo metais išaugo 155 eurais: 2017 metais buvo 791 euras neatskaičius mokesčių, 2018 metais išaugo iki 946 eurų.

Vidutinis darbo užmokestis rugsėjį augo ir kitose pirmadienį streiką paskelbusiose mokyklose: Šiaulių Kuršėnų Pavenčių mokykloje 128 eurais (nuo 613 eurų 2017 metais iki 741 eurų 2018 metais), Panevėžio rajono Velžio gimnazijoje didėjo 96 eurais (nuo 887 eurų 2017 metais iki 983 eurų 2018 metais), Kalvarijos gimnazijoje 167 eurais (nuo 803 eurų iki 970 eurų).

Rugsėjį kai kuriose savivaldybėse dar nebuvo paskirstytos lėšos, ir Zarasų „Ąžuolo“ gimnazija pateko tarp tų Lietuvos mokyklų, kur atlyginimai mažėjo – vidutinis atlyginimas čia mažėjo 68 eurais (nuo 831 euro 2017 metais iki 763 eurų 2018 metais).

A. Varanauskas, BNS nuotr.

Praėjusį mėnesį ministrei lankantis Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijoje, buvo sutarta su savivaldybės administracija dėl lėšų perskirstymo mokyklai ir spalį mokytojai gaus 10 proc. didesnius atlyginimus.

ŠMM atliktas tyrimas rodo, kad nuo šių mokslų metų atlyginimai augo 70 proc. Lietuvos mokytojų. Vidutinis mokytojų atlyginimas augo visose savivaldybėse, vidutiniškai 14 procentų.

„Dauguma mokyklų susitvarkė darbo apmokėjimo sistemas, su mokytojais pasirašė sutartis. Tačiau pavienėse mokyklose vis dar yra neišspręstų klausimų. Suprantame, kad ne viskas tobula, matome problemas, spręsime jas. Ir toliau lankysimės streikuojančiose mokyklose, susitiksime su pedagogais, aiškinsimės padėtį dėl etatinio darbo apmokėjimo, krūvių paskirstymo mokyklose, atlyginimų skaičiavimo ir kitų kylančių problemų“, – sako A. Varanauskas.

Šiemet, pirmuoju etatinio darbo apmokėjimo įvedimo etapu, papildomai mokytojų atlyginimams skirta 17,4 mln. eurų, kitąmet papildomai numatyta dar 49 mln.

Etatinio mokytojų darbo apmokėjimo modelis rengtas daugiau kaip metus, diskutuojant ir tariantis su pedagogų profesinių sąjungų atstovais ir kitais socialiniais partneriais. Pernai pasirašytoje švietimo šakos kolektyvinėje sutartyje numatytas etatinio darbo apmokėjimo įvedimas. Sutartį pasirašė 6 profesinės sąjungos, prie sutarties neprisijungė tik viena Lietuvos darbuotojų profesinė sąjunga, kuri dabar rengia streiką.

Iš viso Lietuvoje yra daugiau nei 2000 ugdymo įstaigų. Kaip skelbė ELTA, neterminuotam streikui pirmadienį pritarimą buvo išreiškusios 79 iš jų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi