Lietuvoje

2018.11.12 10:51

Lietuvoje minimas Lenkijos nepriklausomybės šimtmetis

BNS2018.11.12 10:51

Šalyje Lenkijos nepriklausomybės šimtmečio proga vyksta daugybė renginių, įskaitant eitynes ir nacionalinį himną, kuris vidurdienį buvo viešai sugiedotas daugiau kaip 600 miestų.

Lenkija savo nepriklausomybę atgavo 1918 metais, pasibaigus Pirmajam pasauliniam karui. Šalis atgimė iš trijų karą pralaimėjusių šalių, kurios Lenkiją valdė 123 metus, pelenų.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas ir buvęs Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas nepriklausomybės šimtmetį švenčia lankydamas svarbiausių asmenų, po karo atkūrusių šalies valstybingumą, paminklus.

D. Tuskas padėjo gėlių prie pirmojo valstybės ir ginkluotųjų pajėgų lyderio maršalo Juzefo Pilsudskio paminklo netoli Belverdero rūmų, kuriuose J. Pilsudskis gyveno.

D. Tuskas, Lenkijos valdančiųjų oponentas, sako, kad politiniai ginčai dėl Lenkijos ateities „kartais yra per nuožmūs“, bet pabrėžė, jog „mūsų ryšys yra gerokai stipresnis ir svarbesnis, nes tai esi tu, Lenkija“.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas sekmadienį taip pat dalyvaus valstybinėje ceremonijoje prie Nežinomo kareivio kapo.

Tuo tarpu Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda sekmadienį dalyvavo mišiose bei taip pat aplankė J. Pilsudskio ir kitų iškilių to laikotarpio Lenkijos žmonių paminklus.

Minėjimai sutampa su pasaulio lyderių susirinkimu Paryžiuje minint Pirmojo pasaulinio karo paliaubų šimtmetį.

Nors Lenkija 1918 metais išpildė savo nepriklausomybės svajonę, Antrojo pasaulinio karo metu šalis vėl buvo okupuota.

Nesutarimai dėl kraštutinių dešiniųjų

Šalį pastaruoju metu sukiršino kraštutinių dešiniųjų planuotas nepriklausomybės dienos šimtmečio paradas.

Organizatoriai paskelbė planuojantys šimtmečio žygiui naudoti tą patį maršrutą, kurį naudoja per prieštaringai vertinamus savo nepriklausomybės dienos žygius.

Šis žygis pernai sukėlė pasipiktinimą visame pasaulyje, nes kai kurie jo dalyviai žygiavo iškėlę rasistinius plakatus.

Siekdami išvengti panašaus farso per nepriklausomybės šimtmetį, valdančioji populistinė partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) ir prezidentas A. Duda trečiadienį paskelbė valstybinį karinį paradą, kuriam buvo skirtas teisinis prioritetas. Tačiau kraštutiniai dešinieji atsisakė pasiduoti – teismas panaikino Varšuvos mero įsakymą uždrausti jų eitynes dėl galimų konfliktų ir neapykantos skatinimo.

Vyriausybė penktadienį praleido derėdamasi su kraštutiniais dešiniaisiais, bet vėlų vakarą paskelbė, kad valstybės ir kraštutinių dešiniųjų renginiai sutaps.

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis pažadėjo imtis ryžtingų veiksmų prieš bet kokius fašistinius simbolius ar šūkius, kurie Lenkijoje yra neteisėti.

JAV, Kanados ir Ukrainos ambasados paskelbė perspėjimus apie galimus susirėmimus per eitynes, o daugybė lenkų reiškė nepasitenkinimą planuojamu renginiu.

Sekmadienį Vilniuje ir Šalčininkuose bus paminėtos Lenkijos nepriklausomybės šimtmečio metinės. 

Vidudienį Vilniuje, Lukiškių aikštėje, vyks iškilminga valstybės vėliavų pakėlimo ceremonija, po pietų Lietuvos lenkų bendruomenė rinksis Rasų kapinėse, kur šalies šimtmečio proga melsis ir padės gėlių prie motinos ir sūnaus Pilsudskių kapo.

Po to Lenkijos šimtmetį Lietuvoje minintys žmonės prisidės prie visuotinio himno giedojimo akcijos visame pasaulyje.

Dar vienas reginys numatomas sostinės Rotušės aikštėje. Čia šimtas porų atliks tradicinį lenkų šokį polonezą ir taip įprasmins Lietuvos bei Lenkijos nepriklausomybės šimtmečius.

Tuo metu Šalčininkuose nepriklausomybės šimtmečio minėjimas prasidės abiejų valstybių vėliavų iškilmingu pakėlimu ir abiejų valstybių – tiek Lietuvos, tiek Lenkijos – himnų giedojimu.

Po pietų Šalčininkų bažnyčioje vyks mišios, jose dalyvaus orkestras iš Lenkijos „Akoliada“, o pavakarę kultūros centre Lenkijos šimtmečio minėjimo dalyvių lauks koncertas „Kelias link laisvės“.

Penktadienį Lenkiją nepriklausomybės 100-mečio proga pasveikino „Lietuvos geležinkeliai“, septyni lokomotyvai atliko Lenkijos himną.

Ketvirtadienį šalia Vilniaus savivaldybės atidengta per aviakatastrofą žuvusio Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio vardo gatvės lentelė.

Be to, Maišiagaloje L. Kaczynskio vardu pakrikštytas skveras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.