Lietuvoje

2018.11.09 18:53

Politologė: mikrodvikovas su Seimu dažniau pavyksta laimėti prezidentei

„Šią savaitę išryškėjo, kad santykiai tarp prezidentės ir Seimo valdančiosios daugumos keičiasi labai mažai – įšalas niekur nesitraukia“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ sakė politologė Rima Urbonaitė.

R. Urbonaitės teigimu, keičiasi prezidentės veikimo modelis. Jei anksčiau mes daug girdėdavome viešos kritikos, tai dabar Dalia Grybauskaitė mažiau pasisako, bet jos kalbėjimasis su Seimu pasireiškia jo priimtų įstatymų vetavimo forma.

„Šią savaitę matėme vieną po kito prezidentės vetuotų įstatymų svarstymą Seime. Užtenka 71 balso Seime, kad tas veto būtų atmestas. Neseniai buvo pavykę atmesti veto dėl atliekų deginimo gamyklų statybos. Tačiau dabar prezidentė įgudo naudotis šia savo teise, nes mato, kad dėl trapios daugumos Seimui nepavyksta atmesti jos veto“, – pasakojo R. Urbonaitė.

Politologė įsitikinusi, kad vetuodama įstatymus D. Grybauskaitė pagrindžia savo sprendimus įtikinančiais argumentais.

„Chaosas Seime įduoda prezidentei į rankas instrumentą, ir ji juo intensyviai naudojasi“, – sako R. Urbonaitė.

Pasak politologės, panašu, kad dabar matysime mažiau viešų apsižodžiavimų. Seimo daugumai teks pradėti galvoti apie įstatymų kokybę, kad neliktų pagrindo juos vetuoti, ir konsoliduoti savo pajėgas.

R. Urbonaitė įsitikinusi, kad mikrodvikovas su Seimu kol kas dažniau laimėti pavyksta prezidentei.

„Ramūno Karbauskio verslo ryšiai jau seniai yra po padidinamuoju stiklu, tačiau šią savaitę paskelbtas LRT tyrimas iliustruoja keletą dalykų, į kuriuos verta atkreipti dėmesį“, – kalbėjo R. Urbonaitė.

Politikams, kurie yra ir verslininkai arba turi verslus, nėra lengva, nes skirtis tarp verslo ir politikos, pasak politologės, yra labai subtili. Tačiau politikas, kuris kalba, kad Arkadijaus Rotenbergo pavardė jam nieko nesako, nesupranta savo situacijos keblumo. Nes jam, R. Urbonaitės teigimu, vis tiek teks atsakomybė už savo verslą, ką jis daro, kokius sprendimus priima, vertinant ne tik teisėtumo, bet ir teisingumo aspektą.

„Politikas pats turėtų imti tą padidinamąjį stiklą ir žiūrėti, kas vyksta su jo verslu, kad galėtų užbėgti už akių santykiams su kitais verslo subjektais, kurie gali kelti tam tikras rizikas“, – sakė R. Urbonaitė.

Plačiau apie tai žiūrėkite laidos „Laba diena, Lietuva“ vaizdo įraše.