Lietuvoje

2018.11.12 16:43

A. Anušauskas: Rusijos oligarchai jau seniai rado būdus, kaip apeiti sankcijas

LRT RADIJO laida „Lietuvos diena“, LRT.lt2018.11.12 16:43

Rusijos oligarchų valdomos bendrovės jau seniai rado būdus, kaip apeiti sankcijas kuriant tarpininkus, LRT RADIJUI sako Seimo narys Arvydas Anušausas. Reaguodamas į LRT Tyrimų skyriaus paskelbtą tyrimą, kad būtent su tokia įmone bendradarbiauja ir „valstiečio“ Ramūno Karbauskio valdomas „Agrokoncernas“, A. Anušauskas tvirtina – jeigu tokie mechanizmai iš tiesų taikomi, Lietuvos reputacijai tai naudos neatneša.

LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderiui Ramūnui Karbauskiui priklausantis „Agrokoncernas“ prekiauja rusiškomis trąšomis, apeidamas tarptautines sankcijas. Tyrimo duomenimis, trąšas „valstiečių“ lyderio verslas importuoja iš Rusijos bendrovės, kurios savininkui Arkadijui Rotenbergui yra taikomos tarptautinės sankcijos. Trąšos yra perkamos Dubajuje, bet jas įsivežama iš Rusijos.

Vis dėlto Seimo narys, Socialdemokratų darbo partijos narys Gediminas Kirkilas LRT RADIJUI tvirtina nemanantis, kad čia apeinamos sankcijos: „Nemanau, kad čia apeinamos sankcijos. Jeigu Užsienio reikalų ministerija, kuri atsakinga už patikrinimą, ir muitinė nenurodo, kad toms įmonėms taikomos sankcijos, tai reiškia, kad jos netaikomos. Jeigu būtų kaip nors kitaip, tada galėtume svarstyti.“

Atkreipus dėmesį, kad Rusija išlieka didžiausia trąšų importuotoja Lietuvoje. G. Kirkilas atsako, kad Rusija apskritai yra trąšų importo lyderė pasaulyje, ne tik Lietuvoje.

Seimo narys, konservatorius A. Anušauskas laikosi kitos pozicijos. Jo tikinimu, Rusijos oligarchų, kuriems taikomos sankcijos, valdomos įmonės jau senokai rado būdus, kaip tas sankcijas apeiti ir patekti į skirtingas rinkas.

„Tarpininkų kūrimas, prekyba per tarpininkus – visa tai, ko gero, rodo, kad tos schemos pasiteisina. Mes kreipiamės į vyriausybės vadovą, siūlydami vis dėlto vyriausybei imtis iniciatyvos ištirti šią situaciją, gauti tuos atsakymus. Jeigu apeinamos sankcijos, jeigu yra tokie mechanizmai (juo labiau tarptautiniai), Lietuvos reputacijai tai iš tikrųjų neprideda pliusų. Reikia išsiaiškinti“, – sako A. Anušauskas.

Jo pastebėjimu, dažnai verslininkai, dalyvaujantys politikoje, linkę pasiteisinti, kad partnerių nesirenka, o sutartis su jais sudaro vadybininkai, todėl pačius verslininkus pasiekia tik galutinis pelnas.

„Tai iš tikrųjų atrodo gana nerimta. Naudotis tokia situacija, žinant, kad gali būti pažeisti Lietuvos tarptautiniai įsipareigojimai, iš tikrųjų atrodo gana apgailėtinai, todėl atsakymus reikia duoti ne tokius, kad „aš nežinau, aš nepažįstu“. Jie iš tikrųjų turėtų būti pagrįsti dokumentais, kuriuos galbūt turi jo įmonė ir gali įrodyti“, – tvirtina A. Anušauskas.

G. Kirkilas, E. Genio/LRT nuotr.

G. Kirkilas gina koalicijos partnerius ir tikina, kad į visus kilusius klausimus turėtų atsakyti Užsienio reikalų ministerija, Ūkio ministerija ir muitinė. Jis tvirtina nemanantis, kad prie užklausos turėtų prisidėti „socialdarbiečiai“.

„Jeigu kalbėtume politiškai, tai aš nepastebiu, kad mūsų koalicijos partneriai dėl užsienio gynybos būtų kaip nors priklausomi nuo Rusijos. Priešingai – jie patys iniciavo partijų gynybos susitarimą, jie palaiko gynybos biudžeto padidinimą. Nematau jokių požymių, kad turėtume ką nors iniciuoti. Yra institucijos, kurios tuo klausimu dirba kiekvieną dieną“, – sako G. Kirkilas.

Pats R. Karbauskis tikina, kad šiai konkrečiai bendrovei sankcijos netaikomos, o tuo, kam priklauso bendrovė, jis nesidomėjęs.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto primininkas Vytautas Bakas teigia, kad jeigu pažeidžiamos tarptautinės sankcijos, Lietuvos institucijos turi sureaguoti. NSGK šiuo metu iš specialiųjų tarnybų nėra gavęs jokios informacijos apie prekybą trąšomis.

Parengė Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.