Lietuvoje

2018.11.08 17:05

R. Kurlianskis apie E. Masiuliui perduotą maišelį: ten buvo obuoliai

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2018.11.08 17:05

Vilniaus apygardos teismas ir toliau tęsia vadinamosios „MG Baltic“ bylos nagrinėjama. Trečiadienį vykusiame posėdyje buvo pradėta byloje surinktų vaizdo įrašų peržiūra, stebėtas kaltinamųjų Gintaro Steponavičius ir Raimondo Kurlianskio pokalbis. Įrašų peržiūros ir perklausos tęstos ir ketvirtadienį.

Pirmajame įraše matyti, kaip R. Kurlianskis greta Seimo susitinka su kitu kaltinamuoju Vytautu Gapšiu. 2015-ųjų lapkričio 17-ąją darytame įraše matyti, kaip buvęs koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas V. Gapšiui perduoda kažkokius popieriaus lapus segtuve, šis juos paima, peržiūri ir atsisveikinęs su R. Kurlianskiu grįžta į Seimo rūmus.

Paklaustas, kokie dokumentai buvo segtuve V. Gapšys atsakė: „Šie įvykiai buvo prieš trejus metus. Save atpažįstu, bet atsiminti, kas ten buvo – be šansų.“

Taip pat rodytas įrašas, darytas 2016-ųjų sausio 12-ąja. Jame matyti, kaip R. Kurlianskis įeina į sostinės Gedimino pr. esančią šokolado parduotuvę-kavinę, kur susitinka su V. Gapšiu. Matosi, kad vyrai susėda prie staliuko ir kalbasi. Įrašai be garso, tad apie ką kalbėjosi kaltinamieji – neaišku. Paskutiniame tądien darytame įraše matyti, kad abu vyrai išeina iš kavinės, kartu kurį laiką eina gatve. 

R. Kurlianskio advokatas Giedrius Danėlius teisme pastebėjo, kad protokole rašoma, jog užfiksuota, kad atvykęs jo ginamasis išlipa iš automobilio ir tada patraukia į kavinę, bet vaizdo įraše to nematyti. 

Dar vienas R. Kurlianskio ir V. Gapšio susitikimas užfiksuotas 2016-ųjų kovo 3-ąją, jame matyti, kad abu kaltinamieji eina kartu gatve. Peržiūrėjus įrašą V. Gapšys pastebėjo, kad šio įvykio protokolas surašytas praėjus daugiau nei pusei metų po susitikimo, 2016-ųjų spalį.

„Ar pusę metų niekam nereikėjo tų įrašų, ar kaip?“ – klausė V. Gapšys.

Prokuroro Justo Lauciaus paklaustas, apie ką įraše kalbėjosi su R. Kurlianskiu, V. Gapšys atsakė, kad neatsimena pokalbio turinio, nes jis vyko itin seniai bei teigė, kad į visus klausimus atsakys po visų įrodymų peržiūros.

Tuo metu G. Danėlius vėl pastebėjo, kad protokole rašoma, kad po susitikimo V. Gapšys patraukė į trečiuosius Seimo rūmus. „Tačiau nematyti, kad jis ten eina, nei pačių Seimo rūmų.“

R. Kurlianskis kalbėjo, kad abejonių nekyla tik dėl to, kad įrašuose užfiksuoti jis ir V. Gapšys. Tačiau, anot kaltinamojo, kitos užfiksuotos aplinkybės protokole aprašomos netiksliai.

„Protokole aprašomos platesnės aplinkybės, nei matomos įraše. V. Gapšys kelia teisingą klausimą, ar po pusės metų pareigūnas iš tokio įrašo gali tiksliai surašyti protokolą. Leiskite paklausti, ar pareigūnas tiksliai, minučių tikslumu, po pusės metų atsimins įvykius“, – kalbėjo Eligijaus Masiulio advokatas Mindaugas Bliuvas.

Teisme peržiūrėtos ir 2016-ųjų kovo 3-ąją darytos nuotraukos, kuriose užfiksuotas E. Masiulio ir R. Kurlianskio susitikimas. Nuotraukose matosi, kad vyrai susitiko, panašu, prie Seimo, kalbėjosi ir rūkė. Paklausti ar turi komentarų, abu kaltinamieji tik patvirtino, kad fotografijose atpažino save.

Prokuroras J. Laucius klausė, kokiu tikslu buvo susitikta ir apie ką kalbėtasi, bet kaltinamieji atsakė, kad į klausimus atsakys susipažinus su visais įrodymais.

E. Masiulis, E. Blaževič/LRT nuotr.

Susitikimas – prieš pat lemtingą dieną

2016-ųjų gegužės 10-ąją darytame vaizdo įraše matyti gatve einantys ir besikalbantys E. Masiulis ir R. Kurlianskis. Tuomet Seimo nariu dirbęs E. Masiulis rankose turėjo portfelį. Paėję gatve vyrai sustoja prie, panašu, E. Masiulio automobilio, kur jiems pasikalbėjus, E. Masiulis sėda į automobilį ir nuvažiuoja. Įraše užfiksuota, kad R. Kurlianskis rankose nešasi juodą, stačiakampį, panašu, popierinį maišelį. Prokuroras J. Laucius klausė kaltinamojo, kas yra maišelyje, bet šis pasirinko neatsakyti į klausimą.

Prokuroras taip pat pastebėjo, kad ant maišelio, kurį rankose laikė R. Kurlianskis, matyti alkoholinių gėrimų gamintojo „Stumbro“, priklausančio koncernui „MG Baltic“, logotipas. Būtent šios įmonės gaminto gėrimo dėžutė, turimais duomenimis, ir buvo rasta E. Masiulio automobilyje kratos metu.

Vėliau kitame įraše, darytame tą pačią dieną, taip pat matyti besikalbantys kaltinamieji, E. Masiulio automobilis. Šie įrašai daryti dvi dienas prieš tai, kad teisėsaugos pareigūnai atliko kratas E. Masiuilio namuose, kur rastos itin didelės sumos grynųjų pinigų, taip pat darbo vietoje Seime. Tą pačią dieną kratos buvo atliktos ir R. Kurlianskio namuose ir darbo vietoje.

E. Masiulio advokatas pastebėjo, kad vaizdo įraše užfiksuotas laikas vis keičiasi, pavyzdžiui  iš 16 val. 08 min. peršoka į 16 val. 12 min. Anot jo, akivaizdu, kad vaizdo įrašas sumontuotas, tačiau protokole nepažymėta, kad įrašas sumontuotas iš keleto skirtingų įrašų,  

Kitame, taip pat tą pačią dieną darytame vaizdo įraše, matyti, kaip E. Masiulis kalba telefonu ir vaikšto prie savo automobilio, pastatyto vieno prekybos centro aikštelėje. Vėliau, dar bekalbėdamas telefonu, jis nueina tolyn į prekybos centrą. Iš prekybos centro jis išėjo nešinas ant pakabos kabančiais rūbais, kuriuos vėliau padėjo į automobilio bagažinę.

Netrukus po to užfiksuota, kaip tuometis Seimo narys maišelį, panašų į tą, kurį turėjo R. Kurlianskis, taip pat padeda į automobilio bagažinę. Po to jis apsiperka prekybos centre ir grįžta į namus.

Automobilyje – tūkstančiai eurų

Teisme peržiūrėtas ir vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai E. Masiulio automobilyje randa voką, kuriame – įspūdinga suma pinigų. Skaičiuojant pinigus matyti 500, 100 ir 20 eurų kupiūros. Suskaičiavę pinigus STT pareigūnai juos pažymėjo ir paliko, kur rado.

Buvusio Seimo nario advokatas M. Bliuvas teigė, kad STT pareigūnai neperžiūrėjo portfelyje, kuriame buvo rasti ir pinigai, buvusių dokumentų. Anot advokato, tarp dokumentų buvo paskolos raštas, sudarytas tarp R. Kurlianskio ir E. Masiulio. Kaip sakė M. Bliuvas, vėliau šis raštas buvo pateiktas prokurorui, tačiau į bylą įtrauktas nebuvo.

Advokatas teigė, kad teisėsaugos pateiktame vaizdo įraše aiškiai matyti, kad E. Masiulio ir R. Kurlianskio paskolos susitarimas, rašytas ranka. Teismo posėdžio metu įdėmiai peržiūrėtas įrašas, kuriame matyti, kad portfelyje iš tikro yra ranka rašytas dokumentas, tačiau įskaityti, kas jame parašyta – neįmanoma.

Posėdžio metu peržiūrėta vaizdo medžiaga, kurioje matyti, kaip teisėsaugos pareigūnai E. Masiulio automobilyje randa alkoholinio gėrimo maišelį su „Stumbro“ logotipu. Maišelyje buvo dėžutė, o joje – gražiai suguldytos stambios pinigų kupiūros. Dėžutėje iš viso buvo 90 tūkst. eurų: 98 kupiūros po 500 eurų ir 205 kupiūros po 200 eurų.  Taip pat joje buvo alkoholinio gėrimo butelis. 

Apie maišelio turinį nekalbėjo

R. Kurlianskis apie E. Masiuliui perduotą maišelį: ten buvo obuoliai

Per teismo posėdžio pertrauką žurnalistų kalbintas R. Kurlianskis į klausimus tiesiai vis dar neatsakinėjo. Paklaustas, kas buvo maišelyje, kurį iš pradžių turėjo jis, o vėliau perdavė E. Masiuliui, R. Kurlianskis su šypsena atsakė: „Obuoliai.“

Kalbėdamas apie teismo salėje peržiūrėtus vaizdo įrašus, buvęs koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas sakė juose atpažinęs save, E. Masiulį ir V. Gapšį, savo automobilį.

„Niekas nežino, ką maišelyje nešiau. Aš žinau, kadangi aš laikausi nuoseklios idėjos, kad visų pirma atsakau į klausimus teisme, tai aš atsakysiu ir paaiškinsiu teisme“, – sakė R. Kurlianskis ir pridūrė, tiek su E. Masiuliu, tiek su V. Gapšiu kalbėjosi įvairiomis temomis, pavyzdžiui, apie vaikus.

Jis neigė, kad maišelyje buvo parama ar paskola skirta E. Masiuliui. Paklaustas, kada suteikė, kaip patys kaltinamieji sako, paskolą buvusiam liberalų lyderiui, R. Kurlianskis pripažino, kad pinigus E. Masiuliui paskolino tą pačią dieną, kada daryti teisme peržiūrėti įrašai – gegužės 10-ąją.

„Nei dėžutėje, nei maišelyje paskolos nebuvo“, – žurnalistams teigė R. Kurlianskis.

Pradės liudytojų apklausa

Kitame teismo posėdyje, kuris vyks pirmadienį, bus pradedama liudytojų apklausa. Kol kas nėra tiksliai aišku, kas jame dalyvaus, tačiau teismas ketina kviesti buvusį VMI vadovą Dainorą Bradauską, koncerno „MG Baltic“ prezidentą Darių Mockų ir trečiuoju svarbiausiu koncerno asmeniu laikytą Romaną Raulynaitį.

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pareikšti buvusiems liberalams Eligijui Masiuliui, Šarūnui Gustainiui,   Gintarui Steponavičiui, buvusiam vienam Darbo partijos lyderių Vytautui Gapšiui, koncerno „MG Baltic“ viceprezidento pareigas ėjusiam Raimondui Kurlianskiui. Taip pat juridiniams asmenims: politinėms partijoms Liberalų sąjūdis ir Darbo partija bei koncernui „MG Baltic“. Visi kaltinamieji savo kaltę neigia. 

Populiariausi

Kęstutis Vitkus
5

Lietuvoje

2021.04.19 10:19

Mirė garsus chirurgas Kęstutis Vitkus

atnaujinta 12.48
5
Radviliškio mero rinkimai
10

Lietuvoje

2021.04.19 13:28

Po Konstitucinio Teismo sprendimo – merų raginimas keisti Konstituciją

Šimašius: nebalsavau už šį įstatymą; atnaujinta 14.17
10