Lietuvoje

2018.11.08 13:01

Korupcijai ir nusikalstamumui pažaboti – aktyvi neteisėto praturtėjimo prevencija

LRT.lt 2018.11.08 13:01

Derinimui ir viešoms diskusijoms teikiamas vidaus reikalų ministro vadovaujamos darbo grupės parengtas įstatymų pakeitimų projektų paketas, kuriuo siūloma sudaryti prielaidas neteisėto praturtėjimo prevencijai ir tam įteisinti civilinės konfiskacijos institutą. Tai Lietuvoje iki šiol neegzistuojanti, bet daug kur pasaulyje veiksmingai taikoma priemonė, rašoma pranešime spaudai.

Civilinio konfiskavimo institutas būtų taikomas didesnės nei 2000 bazinių socialinių išmokų dydžio vertės (76 000 EUR) turtui, kuris galimai įgytas iš neteisėtos veiklos ar iš neteisėtų pajamų šaltinių, ar neteisėtu būdu. Atkreiptinas dėmesys, kad įstatymo nuostatos būtų taikomos asmenims, kurie anksčiau buvo įtariamaisiais kriminalinėse ar korupcijos bylose arba buvo patekę į kriminalinės žvalgybos pareigūnų akiratį kaip galimai susiję su nusikalstamu pasauliu. 

Taip pat ši priemonė galėtų būti taikoma ir tokio asmens artimiesiems, kuriems įtartinas turtas galėjo būti perleistas. Įvedant Civilinės konfiskacijos institutą, siūloma koreguoti ir baudžiamąją atsakomybę už neteisėtą praturtėjimą. Ji būtų taikoma asmenims, turintiems nuosavybės teise didesnės negu 14000 MGL (t.y. 532 000 EUR) vertės turtą, kuris įgytas neteisėtai. 

„Pataisos, visų pirma, liestų kriminalinio pasaulio atstovus bei galimai korumpuotus valstybės tarnautojus, politikus. Tai veiktų ir kaip atgrasymo priemonė“, – aiškina vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas. 

Siūloma nustatyti, kad iniciatyva pradėti galimai neteisėtos kilmės turto tyrimą būtų patikėta teisėsaugos institucijoms, o sprendimą dėl neteisėtos kilmės turto tyrimo proceso pradėjimo priimtų prokuroras. Galimai neteisėtos kilmės turto tyrimą atliktų Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, o kai galimai neteisėtos kilmės turtas priklauso organizuotų nusikalstamų grupių nariams – Policijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos. Galimai neteisėto kilmės turto tyrimas būtų atliekamas už ne ilgesnį kaip 10 metų laikotarpį iki šio turto įsigijimo.

Pasak ministro, civilinę konfiskaciją taiko nemažai užsienio šalių. Jau yra ir tarptautinių teismų praktika, kuri leidžia iš anksto atsakyti į galimus klausimus dėl nuosavybės neliečiamumo ir kitas galimai kilsiančias problemas.

Įstatymo pataisos parengtos reaguojant į Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto atliktą tyrimą.