Lietuvoje

2018.11.08 12:46

Iškėlė klausimą: kas bus, jei vaiko teisių specialistai tėvus ras išgėrusius

Mindaugas Jackevičius, LRT.lt2018.11.08 12:46

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija neigia Seimo narės Rimantės Šalaševičiūtės paskleistą informaciją, kad vaikas iš namų gali būti paimtas ir už tėvų namie išgertą vyno taurę. Ministerijos aiškinimu, laikomasi nuostatos, kad jeigu prie vaikų vartojamas alkoholis, turėtų būti bent vienas blaivus suaugęs asmuo.

„Kiek man žinoma, Vilniuje galioja nuostata, kad tėvai, esantys su vaiku, negali būti išgėrę. Galioja vadinamoji nulio promilių nuostata“, – televizijos LNK išplatintame pranešime žiniasklaidai sako Seimo narė, buvusi vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė. Ji tai pareiškė pokalbių laidoje „Valanda su  Rūta“, kuri eteryje bus rodoma ketvirtadienio vakarą.   

„Ar tai reiškia, kad esant vaikui negaliu ir taurės vyno išgerti?“ To pasitikslinusi laidos vedėja Rūta Mikelkevičiūtė sulaukė atsakymo, kad jei tokiu atveju kas nors iškvies vaiko teisių tarnybą ir bus nustatytas 0 promilių viršijantis girtumas, yra rizika, kad vaikai gali būti paimti.

Tačiau panašu, kad apie tokią taisyklę žino tik Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė R. Šalaševičiūtė.

Tai, kad nulio promilių taisyklės nėra, tvirtina ir ministerija, ir Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas.

„Nėra Vilniuje jokios nulio promilių taisyklės ir niekad nebuvo“, – LRT.lt sakė G. Paluckas.

Vien girtumo vaikui paimti neužtenka

Kaip teigia socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio patarėja viešiesiems ryšiams Eglė Samoškaitė, alkoholio vartojimas prie vaikų nėra draudžiamas įstatymu ar poįstatyminiais aktais.

„Nulio promilių taisyklės nėra. Tačiau vertinant aplinkos saugumą vaikui atsižvelgiama, jei abu tėvai arba turimas vienintelis iš tėvų yra akivaizdžiai apsvaigę nuo alkoholio ar psichotropinių medžiagų.

Reikia pažymėti, kad vertinant, ar vaikui yra kilusi reali grėsmė, pildoma grėsmės vaikui lygio nustatymo anketa, kurioje akivaizdus abiejų tėvų arba turimo vienintelio iš tėvų apsvaigimas nuo alkoholio ar psichotropinių medžiagų priskiriamas prie aukštos rizikos veiksnių.

Tačiau vieno aukštos rizikos veiksnio paprastai nepakanka, kad vaikui būtų nustatytas 2 grėsmės lygis (kai vaikas laikinai teismo sprendimu paimamas iš tėvų ir globėjų), išskyrus atvejus, kai kalbama apie kūdikius nuo gimimo iki trejų metų amžiaus“, – LRT.lt sakė E. Samoškaitė. 

Jeigu abu kūdikio tėvai ar vienintelis iš tėvų yra akivaizdžiai apsvaigęs, manoma, kad mažyliui aplinka nėra saugi. Akivaizdžiu apsvaigimu laikoma, kai asmenys negali rišliai kalbėti, negali pastovėti, koordinuotai judėti. 

Pasak E. Samoškaitės, paprastai laikomasi nuostatos, kad jeigu prie vaikų vartojamas alkoholis, turėtų būti bent vienas suaugęs asmuo, kuris jo nevartoja. Tai būtina tam, kad kas nors iš suaugusių asmenų galėtų pasirūpinti vaiku nelaimės atveju arba pastebėtų sveikatos sutrikimus, gebėtų iškviesti greitąją pagalbą.

Michael Mroczek/Unsplash nuotr.

Kaip tai atrodo praktikoje?

Labai dažnai vaiko teisių apsaugos specialistai pranešimą apie galimą smurtą gauna iš policijos, kuri ir suteikia informaciją apie mažylio abiejų tėvų arba turimo vienintelio iš tėvų blaivumą.  

„Patys vaiko teisių apsaugos specialistai alkotesterių neturi ir blaivumo netikrina. Jeigu į pranešimą apie galimą smurtą pirmiau sureaguoja vaiko teisių specialistai, tai kilus įtarimų dėl galimo neblaivumo, taip pat dėl galimos smurtinės veiklos ar viešosios tvarkos pažeidimų pagal dabartinę bendradarbiavimo su Policijos departamentu sutartį jie kviečia policijos pareigūnus“, – teigė ministro atstovė.

Girtutėlė vežėsi kūdikį

Nepaisant išaugusio tarnybų dėmesio vaikus auginančioms šeimoms, kai kurie tėvai rizikuoja ir savo., ir atžalų gyvybėmis.

Praėjusį sekmadienį Klaipėdos policijos pareigūnai Vilniaus plente Klaipėdoje sustabdė automobilį ir nustatė, kad 43-ejų automobilio vairuotoja buvo neblaivi. Jai nustatytas 3,12 prom. girtumas. Mašinoje buvęs trejų metukų moters sūnus perduotas tėvui.

LRT.lt primena, kad pastaruoju metu visuomenėje kilo diskusijos dėl vadinamosios Matuko reformos įgyvendinimo. Tarnybos kritikuojamos dėl vaikų paėmimo iš šeimos. Taip pat vyriausybė sulaukia kritikos dėl pagalbos problemų turinčioms šeimoms trūkumo. Prie Seimo buvo surengtas protesto mitingas prieš nuo liepos įsigaliojusią vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarką.

Naujausiais Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos duomenimis, nuo liepos mėnesio iš šeimų, nustačius antrą grėsmės lygį, teismo sprendimu paimti 922 vaikai.

BNS teigimu, iš viso vaiko teisių apsaugos specialistai per šį laikotarpį gavo 9,4 tūkst. pranešimų dėl galimų vaiko teisių pažeidimų, iš jų per 4 tūkst. nepasitvirtino.

Pirmasis grėsmės lygis, kai fiksuoti vaiko teisių pažeidimai, bet vaikas lieka šeimoje, teikiant jai pagalbą, nustatytas 4,3 tūkst. atvejų.

Iš viso šiuo metu laikinoji globa šalyje nustatyta 1,8 tūkst. vaikų. Pernai laikinoje globoje esančių vaikų buvo daugiau – 2,5 tūkst., 2016 metais – 2,2 tūkst., 2015 metais – 1,8 tūkstančio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.