Lietuvoje

2018.11.08 12:00

Valdantiesiems nepavyko atmesti prezidentės veto dėl finansavimo „socialdarbiečiams“

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2018.11.08 12:00

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) noras finansuoti koalicijos partnerius „socialdarbiečius“ nerimsta. Prezidentei vetavus partijų finansavimo įstatymo pataisas parlamentas nubalsavo nepritarti veto ir dar kartą svarstyti pasiūlymus tiek dėl pinigų skyrimo rinkimuose nedalyvavusioms partijoms, tiek dėl leidimo jų finansavimui reikalingas lėšas skolintis. Ketvirtadienį Seimas dar kartą balsavo dėl pateiktų pataisų.

Akivaizdžia politine korupcija opozicijos vadinamos pataisos leistų valstybės dotaciją gauti pavasarį susikūrusiai ir nei vienuose rinkimuose dar nedalyvavusiai Lietuvos socialdemokratų darbo partijai (LSDDP). Parlamentinė opozicija mano, kad taip „valstiečiai“ koalicijos partneriams siekia atsilyginti už palankius balsavimus. Priėmus įstatymo pataisas, „socialdarbiečiai“ dar šiemet iš valstybės biudžeto gautų apie 200 tūkst. eurų, kuriuos, tikėtina, panaudotų dalyvavimui pavasarį vyksiančiuose rinkimuose.

Itin aršias diskusijas sukėlė ir tai, kad LVŽS frakcijos narė Agnė Širinskienė šalia skolinimosi krašto gynybai prirašė nuostatą, kad skolintis būtų galima ir politinių partijų finansavimui. Šalies vadovė Dalia Grybauskaitė, vetuodama pateiktus pasiūlymus, teigė, kad strateginiai šalies klausimai negali tapti partijų finansavimo įkaitu.

Be to, šalies vadovė pasiūlė saugiklius, kurie užkirstų kelią piktnaudžiavimui dotacija bei pasiūlė, kad naujovė įsigaliotų nuo sausio 1-osios, o ne nuo pasirašymo datos, kaip to siekė valdantieji.

„Komitetas svarstė grąžintą įstatymo projektą. Įvertinome ir pritarėme Teisės departamento pastabas ir pasiūlymus. Nepritarėme Lietuvos prezidentės pasiūlymui“, – kalbėjo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė A. Širinskienė.

Tokio įstatymo, kokį paruošė „valstiečiai“ priėmimui nebuvo pritarta. Balsuojant ar pritarti prezidentės pataisoms, nepakako Seimo narių balsų, nes posėdyje registravosi 70 Seimo narių, todėl balsavimas buvo atidėtas.

Pažadėjo dar prieš naujos partijos kūrimą?

Konservatorius Jurgis Razma kalbėjo, kad jau daug metų sutariama dėl teisingai ir objektyviai nustatytų politinių partijų finansavimo principų, kai valstybės dotacija, kurią gauna partija, priklauso nuo rinkėjų balsų: „Rinkėjas, balsuodamas už vieną ar kitą partiją rinkimuose, tarsi pasako, kad tuo pačiu ir paremia partiją. Tačiau šioje kadencijoje pasiūlyta keisti tuos principus.“

Anot jo, Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP) prieš metus pradėjus svarstyti apie pasitraukimą į opoziciją, dalis šios partijos frakcijos narių buvo „valstiečių“ sugundyti kurti naują partiją. Kaip kalbėjo J. Razma, nuo LSDP atskilę politikai, kurdami naują partiją, puikiai žinojo, kokia yra teisinė aplinka ir kad naujai atsiradusi partija valstybės dotacijų negali tikėtis.

„Aš nežinau, ar jau tuo metu buvo pažadėta, kad jūs nebijokit, kurkit, palaikykit mus, „valstiečius“ ir už tai bus dosniai atlyginta, atitinkamai pakoregavus partijų biudžetinį finansavimą. Kaip bebūtų su tais pažadais, tokius veiksmus netrukus pamatėme“, – sakė J. Razma.

Siūlė stiprinti politinę sistemą

Svarstant klausimą dėl galimybės skolintis partijų finansavimui „valstietis“ Vytautas Bakas kalbėjo, kad Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete teko tirti pasekmes, kurias sukelia neskaidrus partijų finansavimas ir politikų bei partijų priklausomybė nuo finansavimo ar tam tikrų paslaugų. V. Bakas jau anksčiau viešai pasisakė nepritariantis tokiam pasiūlymui ir vadino jį korupciniu.

„Aišku, kad šiandien ir dešinėje yra griovys, ir kairėje, jei ne griovys, tai du grioviai. Niekas negali džiaugtis, kad mūsų partinė sistema šiai dienai yra silpna. Mes ją dar labiau susilpninsime, jeigu darysime proginius sprendimus, jeigu mes teigdami, kad stiprinsime partijas, iš tikro pirksime balsus“, – Seimo salėje dėstė V. Bakas.

Anot jo, skirtumo tarp paslaugų pirkimo „po stalu“ ir paslaugų pirkimo Seimo salėje, nėra. Pasak jo, NSGK baigęs tyrimą pateikė 36 pasiūlymus, ką turėtų padaryti Seimas ir vyriausybė, bet nė vienas pasiūlymas dar nėra realizuotas. Jis siūlė susitarti dėl politinių partijų stiprinimo, inicijuoti darbo grupę ir per porą mėnesių paruošti sprendimus, kurie sustiprintų politinę sistemą. 

Balsų dauguma nepritarta ir pateiktiems pasiūlymams dėl skolinimosi partijų išlaidoms. Balsuojant pritarta prezidentės pataisoms, kuriomis siūloma nepririšti partijų finansavimo ir skolinimosi tam prie strateginių valstybės klausimų. Tam pritarė 108 Seimo nariai. Tai reiškia, kad prezidentės pasiūlymams pritarė ir valdančiosios koalicijos nariai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.