Naujienų srautas

Lietuvoje2013.08.13 09:48

Aukštųjų mokyklų vertinimas: pritariama ne visoms ekspertų pastaboms

Prieš naujuosius mokslo metus Lietuvos ir užsienio ekspertai pateikė naujus aukštųjų mokyklų išorinio vertinimo rezultatus. Tačiau akademinė bendruomenė sutinka ne su visomis ekspertų pastabomis ir sako, kad dėl vertinimo kriterijų dar reikėtų diskutuoti.

Prieš naujuosius mokslo metus Lietuvos ir užsienio ekspertai pateikė naujus aukštųjų mokyklų išorinio vertinimo rezultatus. Tačiau akademinė bendruomenė sutinka ne su visomis ekspertų pastabomis ir sako, kad dėl vertinimo kriterijų dar reikėtų diskutuoti.

Studijų kokybės vertinimo centro duomenimis, šiuo metu įvertintos 22 aukštosios mokyklos, dėl keturių dar nespėta priimti sprendimų. Kol kas trejiems metams akredituotos šešios aukštosios mokyklos. Pasak Studijų kokybės vertinimo centro darbuotojų, ekspertai pastebėjo tam tikrų trūkumų ne tik neigiamai įvertintose aukštosiose mokyklose.

„Aukštosios dar turi labai stipriai patobulėti valdyme: tiek strateginiame, tiek nusistatant strateginius planus, tiek išskiriant kriterijus, tiek nusistatant prioritetus. Taip pat ekspertai pažymėjo, kad aukštosios mokyklos turėtų plėsti savo studijas ne tiek į plotį, t. y. imtis ne kuo įvairesnių studijų krypčių, bet labiau formuoti gylį: atsižvelgti į savo specifiką, atsižvelgti į savo strateginius  prioritetus. Ir beveik visose vertintose aukštosiose mokyklose buvo pastebėta, kad šlubuoja tarptautiškumas“, – sako laikinoji Studijų kokybės vertinimo centro direktorė Nora Skaburskienė.

Aukštųjų mokyklų išorinis vertinimas atliekamas atsižvelgiant į strateginį valdymą, studijas, mokymąsi visą gyvenimą, mokslinę veiklą, poveikį regiono ir šalies raidai.

Jei viena iš vertinimo dalių įvertinama neigiamai, tuomet aukštoji mokykla akredituojama ne šešeriems, o trejiems metams. Jei po trejų metų įstaigai nepavyktų pašalinti trūkumų, tuomet jai gali būti panaikintas leidimas vykdyti studijas.

Pernai tik trejiems metams buvo akredituotas Kazimiero Simonavičiaus universitetas. Vienas iš kriterijų, kurio ši mokslo įstaiga nebuvo išpildžiusi, – nepakankamas auditorijų plotas, tenkantis vienam studentui. Universiteto darbuotojai mano, kad toks vertinimas nevisiškai atspindi tikrąją aukštojo mokslo kokybę, nors patalpas praplėtė.

„Materialių išteklių vertinimas buvo atliekamas žiūrint į skaičius už 2008– 2010 metus. Ir tas vertinimas neapėmė nei ekspertų vizito, neapėmė aktualios situacijos įvertinimo, tiesiog pateikėme 2008–2010 metų skaičius“, – teigia Kazimiero Simonavičiaus universiteto prorektorė doc. dr. Austė Kiškienė.

Pernai trejiems metams akredituotas ir Lietuvos edukologijos universitetas. Ši mokslo įstaiga tokį sprendimą apskundė, ir teismas pripažino ekspertų įvertinimą netenkintinu. Tačiau teismai dar nesibaigė, universiteto bendruomenė laukia apeliacinio teismo sprendimo. Edukologijos universiteto darbuotojai teigia, kad dėl informacijos paviešinimo sulaukė neigiamų padarinių.

„Kadangi ta informacija buvo paskelbta prieš pat priėmimą, kada mokyklų abiturientai galėjo rinktis savo specialybes, mes matėme, kaip kito pasirinkimai, mes sulaukėme mažiau studentų. Suprantama, kad į viešąją erdvę yra paskelbiama informacija, kad universitetas gali dirbti tik trejus metus, tai studentas pamąstys, į kurį universitetą jam stoti“, – sako Lietuvos edukologijos universiteto studijų prorektorė prof. dr. Vilija Salienė.

Nors ir sulaukė kritikos, aukštųjų mokyklų atstovai sako, kad toks institucijų vertinimas reikalingas, nes tai gera proga pažvelgti į save iš šono, už savo veiklą atsiskaityti tiek visuomenei, tiek socialiniams partneriams.

Universitetus ir kolegijas bus baigta vertinti iki kitų metų pabaigos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi