Lietuvoje

2018.11.07 15:03

R. Kurlianskis vaizdo įrašą teisme vadino apgailėtinu, jo advokatas reikalavo iškviesti STT pareigūną

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2018.11.07 15:03

Vilniaus apygardos teisme toliau nagrinėjama politinės korupcijos byla, kurioje kaltinimai pareikšti penkiems fiziniams ir trims juridiniams asmenims. Pastarųjų keleto teismo posėdžių metu vyko kaltinamųjų pokalbių įrašų perklausa. Ji tęsiama toliau.

Trečiadienį teismo posėdyje klausytas 2016-ųjų sausio 11-ąją darytas garso įrašas. Jame girdėti kalbantys buvęs liberalas, Seimo narys Gintaras Steponavičius ir „MG Baltic“ viceprezidentas Raimondas Kurlianskis. Kaip ir anksčiau, pokalbio įrašo kokybė buvo prasta, sunku suprasti, apie ką yra kalbama.

Taip pat padarytas ir šio susitikimo vaizdo įrašas. Jame matyti kavinėje prie stalo sėdintys G. Steponavičius ir R. Kurlianskis. Tiesa, ir čia sunku suprasti, ką kalba kaltinamieji, tik matyti, kad pokalbis vyksta be pertraukų, išskyrus, kai G. Steponavičius kuriam laikui pasitraukia nuo stalo. Tiesa, pačiame vaizdo įraše yra tarpų, kuriuose matyti tik juodas fonas, nes galimai kažkas užstojo teisėsaugos pareigūnų turėtą kamerą, ir girdėti kavinės garsai.

Neaišku, ar pareigūno garso ir vaizdo įrašymo įrenginys padėtas ant stalo ar ant kokio nors kito baldo, pavyzdžiui rūbų kabyklos, bet matyti, kad priėjęs vyriškis ant kameros užmeta tamsią striukę ir dėl to vaizdas tampa tamsus. Gali būti, kad žmogus striukę tiesiog pasikabina. 

Kaip rašo naujienų portalas 15min.lt, bylos duomenimis, politiko G. Steponavičius ir „MG Baltic“ viceprezidento pokalbyje aptarinėjama, kaip koncernas galėtų paremti liberalus.

R. Kurlianskio advokatas Simonas Slapšinskas peržiūrėjus vaizdo įrašą teigė, kad protokole nurodoma, kad kriminalinės žvalgybos veiksmą, t.y. pokalbio įrašą, atliko vienas Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnas, tačiau pačiame įraše matyti, kad buvo du pareigūnai. Pasak advokato, vienas iš jų tyčia uždengia filmuojamą vaizdą.

„Vienas iš jų sąmoningai du kartus uždengė vaizdo fiksavimo metu vaizdo ir garso fiksavimo įrenginį, o protokole to nėra įrašyta. Prašau iškviesti STT pareigūną, kuris paaiškintų, kodėl netikslus protokolas ir kodėl du kartus uždengtas vaizdo ir garso įrašymo įrenginys“, – kalbėjo S. Slapšinskas.

Gavęs žodį R. Kurlianskis tik trumpai tarė: „Apgailėtina, gerbiamas teisme.“

Įraše matomas ir girdimas G. Steponavičius pasirinko neatsakyti į klausimus apie tai, kas jame matoma. R. Kurlianskis teigė, kad į visus klausimus atsakys proceso pabaigoje.

Nepamena nei pokalbio turinio, nei paramai skirtų sumų

Pats R. Kurlianskis paklaustas, apie ką užfiksuotame įraše kalbėjosi su G. Steponavičiumi, sakė, kad kalbėjosi apie daug ką: politiką, verslą. Tačiau paprašius patikslinti, ar buvo kalbėta apie galimą koncerno „MG Baltic“ paramą Liberalų sąjūdžiui, R. Kurlianskis į klausimą tiesiai neatsakė.

„Aš stenogramoje to nepastebėjau“, – trumpai komentavo buvęs koncerno viceprezidentas.

Tai nebuvo vienintelis žurnalistų užduotas klausimas, į kurį R. Kurlianskis atsakė vengdamas tiesaus ir aiškaus atsakymo. Toliau pateikiame jo pokalbį su žurnalistais.

– Po įrašo jūs pasakėte: „Apgailėtina“. Ką turėjote omenyje? – žurnalistai klausė R. Kurlianskio.

– Aš turėjau galvoje, kad apgailėtina, kad prokuratūra tokio lygio įrodymus deda į bylą, kaip už tikrą pinigą. Turėtų būti gėda.

– Kodėl? Dėl ko tai blogai?

– Ar jūs girdėjote įrašą?

– Ekspertai paskui juos tiria.

– Ekspertai irgi yra tiek parašę pro šoną, kad per, turbūt, dešimt minučių man neužtektų pasakyti, kur ekspertai nepataikė. Aš vis tiek žinau vardus, pavadinimus, ta prasme.

– Sakote, kad protokolai netikslūs?

– Aš manau, kad ir protokolai, ir ekspertizės aktai yra gerokai netikslūs.

– Apie pinigus iš viso buvo kalbėta?

– Ar jūs girdėjote apie pinigus kalbant?

– Jūs sakėte, kad prisimenate.

– Aš negirdėjau, kad būtų kalbėta apie pinigus. Apie pinigus verslininkai kalba visada, visų pirma.

– Gal tiesiog nesigirdi, bet jūs kalbėjote.

– O jūs girdite? Aš negirdėjau.

– Bet juk jūs dalyvavote šitame pokalbyje.

– Taip. Prieš trejus metus. Prieš trejus metus dalyvavau šitame pokalbyje.

<...>

– Ar G. Steponavičius prašė jūsų šitame ar kokiame nors kitame pokalbyje apskritai pinigų paramai?

– Visų pirma, jei atkreipėte dėmesį, man neinkriminuojamas Steponavičiaus papirkimas. Prokuroras bando parodyti paramą, kaip tiesiog paramą, o Steponavičius galimai prašydamas paramos piktnaudžiavo. Mane neinkriminuojamas Steponavičiaus papirkimas. Gal tai yra naujiena šiokia tokia. Bet taip yra.

– Kodėl tada tiek dėmesio skiriama jūsų pokalbiams su G. Steponavičiumi? Tai nėra pirmasis judviejų pokalbis, kurio klausomasi teismo posėdžių metu.

– Tai yra antrasis, pirmasis, kiek pamenu, buvo dar baisesnis. Jeigu pamenate, stenogramą bandė net teismo pirmininkė skaityti. Byloje yra du pokalbiai.

– Ar jūs parėmėte poną Steponavičių?

– Taip.

– Kokia suma?

– Byloje yra tos sumos.

– O kodėl rėmėte? Koks tikslas buvo?

– Steponavičiaus tiek fondas, tiek viešoji įstaiga gerus dalykus darė. Šiaip, jeigu žymūs žmonės nuvažiuoja į kaimo mokyklą, paskaito valandą ar pusantros paskaitą, vietoje to, kad už kampo nusipirktų stipraus alaus ar parūkytų prastų cigarečių, tai, mano požiūriu, yra pozityvu.

– Prisimenate sumą?

– Aš nepasakysiu, manau, kad tai nėra 20 tūkst. Nepamenu, nes šitam epizodui aš visiškai nekreipiu dėmesio ruošdamasis procesui, nes jis man neinkriminuojamas.

– O jūs daug tokių įstaigų bei centrų rėmėte, kad galite sumų neatsiminti?

– Jeigu jūsų paklaustumėte koncerno advokato, man rodos, kad jis turi suvestinę ir ko gero tiksliau prisimena, bent jau sumas ir preliminarius skaičius. Aš nepamenu, bet tai yra daug. Tai ir suma, ir skaičiumi buvo daug. Ir koncernas, ir aš asmeniškai esu rėmęs, bet asmeninė parama yra mano reikalas.

<...>

– Už paramą prašėte atlygio iš E. Masiulio ar Liberalų sąjūdžio?

– Ne.

Prokuroras: žanro klasika

Prokuroras Justas Laucius po teismo posėdžio sakė, kad gynybos ir kaltinamųjų elgesys nieko nesiskiria nuo kitų teisminių procesų.

„Gynyba kelia klausimus ir abejones dėl įrodymų, kurie yra kaltinimo pusei yra svarbūs. Kaltinamieji piktinasi. Sakyčiau, kad tai yra žanro klasika. Elgesys archetipinis.

Aš peržiūrėjęs ir perklausęs įrašus radau visas frazes, kuriomis yra grindžiamas kaltinimas. Kriminalinės žvalgybos protokolai yra surašyti preciziškai tiksliai, įrašai tiek vaizdo, tiek garso yra tirti Lietuvos teismo ekspertizės centro ekspertų, yra identifikuoti kalbėję asmenys, konkrečios frazės, vieta, laikas, būdas, turinys identifikuoti“, – sakė J. Laucius.

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pareikšti buvusiems liberalams Eligijui Masiuliui, Šarūnui Gustainiui, Gintarui Steponavičiui, buvusiam vienam Darbo partijos lyderių Vytautui Gapšiui, koncerno „MG Baltic“ viceprezidento pareigas ėjusiam Raimondui Kurlianskiui. Taip pat juridiniams asmenims: politinėms partijoms Liberalų sąjūdis ir Darbo partija bei koncernui „MG Baltic“. Visi kaltinamieji savo kaltę neigia.