Lietuvoje

2018.11.06 14:49

Lemiamas klausimas socdemams: gresia likti be dotacijos

Dalia Plikūnė, DELFI.lt2018.11.06 14:49

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) svarsto, ar pripažinti Lietuvos socialdemokratų partiją šiurkščiai pažeidusią Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymą, viršijus 2016 m. Seimo rinkimų politinės kampanijos išlaidų limitą 22,48 proc. ir nedeklaravus 15,41 proc. limito politinės kampanijos išlaidų. Jeigu tai būtų pripažinta šiurkščiu pažeidimu, socialdemokratams grėstų netekti dotacijos.

VRK ekspertai nustatė, kad socialdemokratai politinės kampanijos finansavimo ataskaitoje nenurodydami 906 362 eurų išlaidų pateikė žinomai klaidingus duomenis bei pervedus lėšas kandidatams, kad išlaidos būtų apmokėtos iš jų sąskaitų. „Galimai perrašius sutartis su tiekėjais buvo atlikta veikla, dėl kurios negalima nustatyti, ar politinės kampanijos dalyvio politinės kampanijos finansavimo ataskaita atitinka tikrovę“, – teigiama sprendimo projekte.

VRK sprendimas dar galėtų būti apskųstas teismui. Užkliuvo sveikinimai ir straipsniai regioninėje spaudoje Partiją klampino kandidatų sveikinimai ir straipsniai regioninėje spaudoje, artėjant Seimo rinkimams, 2015 m. pabaigoje ir 2016 metais. VRK, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymu, nusprendė politine reklama pripažinti iš LSDP skyrių sąskaitų apmokėtus Auksės Kontrimienės sveikinimus laikraštyje „Anykšta“ Šv. Kalėdų, Naujųjų metų, Šv. Velykų ir Motinos dienos progomis ir laikraštyje „Šilelis“ – Rugsėjo 1-osios ir Mokytojo dienos progomis.

Taip pat – Jono Talmanto Skuodo rajono laikraštyje „Mūsų žodis“ 2015 m. lapkritį paskelbtą straipsnį „Politika visuomet buvo prie širdies“, Justo Pankausko sveikinimus Šv. Velykų proga laikraščiuose „Kėdainių mugė“ ir „Rinkos aikštė“, straipsnį „Man, kaip politikui svarbiausia, kad būtų pasiekti užsibrėžti tikslai ir parodytas veiklos rezultatas“ laikraščio „Kėdainių mugė“ internetiniame tinklapyje. Politine reklama pripažinti ir Linos Kujalytės sveikinimai laikraštyje „Mūsų Ignalina“ Šv. Kalėdų ir Sausio 13-osios progomis ir laikraštyje „Naujoji vaga“ Šv. Kalėdų proga.

Kandidatai apmokėjo kitų kandidatų politinę reklamą

Taip pat buvo pripažinta, kad kandidatai apmokėjo kitų kandidatų ar partijos politinę reklamą. Pavyzdžiui, J. Pankauskas apmokėjo partijos ir trijų kandidatų politinę reklamą „Vakarų eksprese“. M. Bastys apmokėjo partijos politinę reklamą naujienų portale „15 min“, o A. Kontrimienė – naujienų portale DELFI.

Algirdas Sysas apmokėjo partijos politinę reklamą radijo stotyse „Lietus“ ir „M-1“, Gediminas Kirkilas – dienraštyje „Lietuvos žinios“, Darius Razmislevičius – portale „Lrytas.lt“. Birutė Vėsaitė apmokėjo trijų kandidatų ir partijos politinę reklamą dienraštyje „Kauno diena“, Albinas Ežerskis – partijos reklamą laikraštyje „Šilalės artojas“.

Pažeidimai – dar iki suskylant partijai

Partijai gresia atsakomybė už pažeidimus, padarytus dar iki suskylant socialdemokratams. Gintautas Paluckas Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininku išrinktas tik 2017 m. balandį. Prieš tai – 2009–2017 m. partijai vadovavo Algirdas Butkevičius. Paskui socialdemokratai skilo. 2018 m. balandžio 13 d. oficialiai įsteigta Lietuvos socialdemokratų darbo partija (LSDDP). Jos vadovas yra G. Kirkilas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.