Lietuvoje

2018.11.05 23:13

Nenustatytos gyvenviečių ribos kelia problemas jų gyventojams

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.11.05 23:13

Registrų centras ragina savivaldybes nusistatyti gyvenviečių ribas. Nenustatytos gyvenamųjų vietovių ribos gali kelti problemų deklaruojant gyvenamąją vietą, mokant mokesčius, vertinant nekilnojamojo turto vertę, taip pat gali lemti mažesnes išmokas ūkininkams. Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, tik pusė Lietuvos savivaldybių nustačiusios gyvenviečių ribas.

Vilniaus miesto savivaldybė – viena tokių, kuri nėra nusistačiusi gyvenviečių ribų. Savivaldybė pripažįsta – tai gali kelti problemų gyventojams, kurių sklypai suformuoti per miesto ribą, pavyzdžiui, namas gali būti Vilniaus miesto savivaldybėje, o visa žemė – rajone.

„Tuo metu, kai prijunginėjo Grigiškių miestą ir kaimus prie Vilniaus miesto, nebuvo išlaikytos procedūros ir Konstitucinis teismas 2001 m. panaikino Vilniaus miesto teritorijos ribas. Kadangi kaip ir nėra dabar tų ribų, nors Vilniaus miesto savivaldybės ribos išlieka, tačiau mes keičiam ir savivaldybės teritorijos ribas. Todėl Registrų centras priregistravo sklypų, kurie kerta miesto ribą. Tai mes esame priversti ne tik miesto ribas, bet ir visos savivaldybės teritorijos ribas tikslinti, ką ir darome“, – sakė Vilniaus miesto savivaldybės Miesto plėtros departamento direktoriaus pavaduotoja Raimonda Rudukienė.

„Gali būti, kad vienas gyventojas deklaruos savo gyvenamąją vietą Vilniaus mieste, o jau jo kaimynas pateks į kitą teritoriją, ir jam tą daryti reikės rajono savivaldybėje. Tai tam tikri duomenys į registrus ir informacines sistemas dėl to patenka netikslūs, ir dėl to gyventojai, kaip minėjau, gali patirti sunkumų tiek deklaruojant, tiek mokant mokesčius“, – pasakojo Registrų centro atstovas Mindaugas Samkus.

Kita savivaldybė, nepatvirtinusi gyvenviečių ribų, – Marijampolės. Pasak savivaldybės, gyvenviečių ribos kol kas neaiškios, nes buvo klaidingai nustatytos miesto ribos. Dabar jos koreguojamos ir kitąmet planuojama imtis gyvenviečių. 

Nors Registrų centras ragina savivaldybes nusistatyti gyvenviečių ribas, termino nėra. Prieš jas tvirtindamos, savivaldybės privalo įvertinti ir gyventojų nuomonę.

Plačiau apie tai – Urtės Korsakovaitės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.