Lietuvoje

2018.11.05 17:45

„MG Baltic“ byla: kaltinamųjų pokalbyje nuskambėjo G. Landsbergio pavardė

Gytis Pankūnas, LRT.lt2018.11.05 17:45

Vilniaus apygardos teisme po pertraukos toliau nagrinėjama „MG Baltic“ politinės korupcijos byla. Pirmadienį teismas tęsė teisėsaugos padarytų pokalbių tarp kaltinamųjų įrašų perklausą.  

Teismo posėdis pradėtas pokalbio (įvykusio 2015 m. lapkritį) tarp buvusio „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio ir buvusio „darbiečio“ Vytauto Gapšio įrašo perklausa.

Klausant įrašą, sunku tiksliai suprasti, apie ką kalba šiuo metu kaltinimų sulaukę asmenys. Tiesa, įraše girdima, kad R. Kurlianskis ir V. Gapšys kalba apie kalėdinę šventę, kelis kartus nuskamba dabartinio konservatorių lyderio Gabrieliaus Landsbergio pavardė, tačiau apie ką tiksliai kalbama, suprasti sunku.

Išklausius pokalbio įrašą V. Gapšys ir R. Kurlianskis teigė, kad savo komentarais pasidalins ir į klausimus atsakys, kai bus išklausyti visi pokalbių įrašai.

V. Gapšys žurnalistams pirmadienį pakartojo tą patį – pokalbių įrašus komentuos, kai bus išklausyti visi kaltinamųjų fiksuoti pokalbiai.

„Jeigu kalbėtume apie fragmentus, tai turėtume kalbėti apie pokalbį, kai kalbėjome apie prezidentę, apie G. Landsbergį, tai ką čia šiandien prikomentuosi?“, – pažymėjo kaltinamasis.

V. Gapšys teigė, kad su R. Kurlianskiu apie G. Landsbergį kalbėjo dėl to, kad konservatorius verslininką buvo pasikvietęs pietų.

„R. Kurlianskis pasakė, kad G. Landsbergis jį buvo pasikvietęs papietauti. Tai po to pakalbėjome ir apie G. Landsbergį. Žinote, susitinki ir pakalbėti įvairiomis temomis. Nematau čia nieko blogo, kad jie susitiko. Tiesa, tai, kad kažkas kalbasi politinėje arenoje įžvelgiama kaip didžiausia blogybė. Turėtų turbūt nesikalbėti vieni su kitais, geriausia būtų uždaryti atskiruose kabinetuose ir tik sekretorė raštus nešiotų, bet toks gyvenimas, kad žmonės bendrauja, kalbasi, aptaria politinius klausimus. Jie kalbėjosi, suprantu, turėjo pietus, tai mes pakalbėjome, kaip jiems sekėsi“, – komentavo V. Gapšys.

Buvęs parlamentaras pasakojo ir kodėl su R. Kurlianskiu kalbėjo apie prezidentę Dalią Grybauskaitę.

„Buvo susitikimas Prezidentūroje ir kalba ėjo apie (generalinio – LRT.lt) prokuroro skyrimą, nes tuo metu buvo įtampa tarp Seimo ir Teisės ir teisėtvarkos komiteto, tai tiesiog kalbėjau nuotaikas iš susitikimo su prezidente“, – teigė V. Gapšys.

Kaltinamasis teigė atidžiai nesekantis, ar pokalbių įrašų turinys atitinka pokalbių stenogramas, tačiau teigė didelių neatitikimų nepastebėjęs.

„Šiandien atsidariau kažkur nuo vidurio stenogramos, tai panašiai surašyta. Pavienių žodžių iškreiptų gal yra ar kontekstas kažkur nukirptas, bet palikau advokatams spręsti, ar tai yra pagrindas prašyti nevertinti“, – dėstė V. Gapšys.

Pasipiktino dėl prierašo „juokiasi“

Po R. Kurlianskio ir V. Gapšio pokalbio įrašo išklausymo teisėjai padarė trumpą pertrauką, kadangi Lietuvos apeliaciniame teisme imtas nagrinėti buvusio Liberalų sąjūdžio lyderio Eligijaus Masiulio ir jo advokato skundas dėl ikiteisminio tyrimo metu iš E. Masiulio paimtų pinigų laikino apribojimo. Vilniaus apygardos teismas netenkino E. Masiulio prašymo grąžinti iš jo paimtus pinigus jam, kol politinės korupcijos byla nebus išnagrinėta.

Po pertraukos teismas tęsė pokalbių įrašų perklausą. Teismas posėdyje klausėsi 2015 m. gruodį fiksuoto R. Kurlianskio ir V. Gapšio pokalbio. Pokalbio įraše girdima daug pašalinio triukšmo, panašu, kad kaltinamieji kalbėjosi restorane. Tiesa, įraše girdisi, kad R. Kurlianskis ir V. Gapšys kalbasi apie „eteriui skiriamus pinigus“, taip pat apie Žemės ūkio ministeriją ir tuo metu ministerijai vadovavusią „darbietę“ Virginiją Baltraitienę, apie Nacionalinės mokėjimo agentūros direktorių Eriką Bėrontą.

Išklausius pokalbio įrašą, V. Gapšys, skaitęs pokalbių stenogramas, pareiškė pastabą, kad prierašo „juokiasi“ prie vieno jo frazių neturėtų būti, mat įraše jokio juoko nesigirgi.

„Manau taip specialiai padaryta“, – pasipiktinimo dėl prierašo, kuris nurodo juoką, pasipiktino V. Gapšys.

Prokuroras Justas Laucius patikino, kad abejoti pokalbių stenogramų tikslumu nėra pagrindo.

Ekspertų komentarai stenogramose papiktino ir V. Gapšio advokatą Saulių Juzukonį. Anot jo, kaltinamojo emocijos neturėtų būti aprašinėjamos.

„Mus domina pasakyti žodžiai, o ne emocijos“, – pažymėjo S. Juzukonis.

Kalbėjo ir apie S. Skvernelį

Pirmadienį Vilniaus apygardos teisme buvo išklausyti dar keli V. Gapšio ir R. Kurlianskio pokalbių įrašai. Vėliau pagarsintas ir R. Kurlianskio pokalbis su E. Masiuliu.

Šiame pokalbyje E. Masiulis minėjo esą kalbėjęsis su konservatorių lyderiu G. Landsbergiu. Buvęs Liberalų sąjūdžio vadovas, kalbėdamasis su R. Kurlianskiu, svarstė, ar liberalai su konservatoriais po 2016 m. Seimo rinkimų galėtų formuoti vyriausybę.

E. Masiulis poklabyje taip pat minėjo ir dabartinį premjerą Saulių Skvernelį. Tiesa, dėl pokalbio įraše girdimų pašalinių garsų sunku suprasti, kokiame kontekste S. Skvernelis buvo aptariamas.

Be to, R. Kurlianskis su E. Masiuliu, kaip girdima įraše, aptarinėjo, kas galėtų laimėti Seimo rinkimus vienmandatėse apygardose.

Po šio pokalbio išklausymo E. Masiulis teismui pareiškė, kad pokalbio nekomentuos, kol nebus išklausyti kiti įrašai, tačiau pastebėjo, kad jo pokalbio su R. Kurlianskiu pradžia nebuvo įrašyta.

Po teismo posėdžio E. Masiulis žurnalistams teigė, kad nereikėtų stebėtis dėl to, kad jo pokalbio su R. Kurlianskiu viena pagrindinių temų buvo politinės aktualijos.

„Aš visus pokalbius komentuosiu, kai visi bus paviešinti ir esu pasiruošęs atsakyti į kiekvieną klausimą, kuris kyla dėl pokalbio. [...] Politikas daug kalba apie politinę virtuvę, būtų keista, jeigu aš kalbėčiau apie chirurgiją arba kitas sritis, kalbu apie tai, kas man labiausiai suprantama ir buvo labiausiai žinoma“, – sakė E. Masiulis.

Kitas teismo posėdis politinės korupcijos byloje planuojamas lakpričio 7 dieną, trečiadienį.

Kaltinimai pateikti ir fiziniams, ir juridiniams asmenims

Politinės korupcijos byloje kaltinimai pateikti trims juridiniams ir penkiems fiziniams asmenims: Darbo ir Liberalų sąjūdžio partijoms, koncernui „MG Baltic“, buvusiems liberalų ir „darbiečių“ lyderiams E. Masiuliui, Vytautui Gapšiui, buvusiam parlamentarui liberalui Š. Gustainiui, Seimo nariui G. Steponavičiui bei buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui R. Kurlianskiui.

Darbo partijai įtarimai pateikti dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, Liberalų sąjūdis įtariamas kyšininkavimu, prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu, o „MG Baltic“ įtariamas šių partijų papirkimu ir prekyba poveikiu.

Pareigūnai įtaria, kad politikai ėmė ar tarėsi dėl kyšių su tuometiniu „MG Baltic“ viceprezidentu R. Kurlianskiu, o vėliau siūlė ar palaikė koncernui palankias iniciatyvas Seime ir kitose institucijose.

Buvęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas E. Masiulis yra įtariamas dėl prekybos poveikiu, kyšininkavimo ir neteisėto praturtėjimo, buvusiam šios partijos vicepirmininkui G. Steponavičiui pateikti įtarimai piktnaudžiavimu, buvusiam Vilniaus miesto tarybos nariui Š. Gustainiui – kyšininkavimu. V. Gapšys įtariamas dėl kyšininkavimo ir prekybos poveikiu, R. Kurlianskis – dėl papirkimo ir prekybos poveikiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.