Lietuvoje

2018.11.05 13:05

Konservatoriai-krikdemai paskelbė ir kitų rinkimų kandidatus

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2018.11.05 13:05

Sekmadienio vakarą paaiškėjo, kad Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidate prezidento rinkimuose tapo parlamentarė, buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė. Ji triuškinančia persvara, surinkusi kone 80 proc. rinkėjų balsų, nugalėjo buvusį diplomatą Vygaudą Ušacką.

Tačiau ne tik kandidatas į prezidentus buvo renkamas savaitgalį vykusiuose rinkimuose. Konservatoriai ir jų rėmėjai taip pat reitingavo kandidatus į Europos Parlamentą bei savivaldybių tarybas.

Kvietė ir kitus kandidatus pasekti pasitikrinti palaikymą

TS-LKD rinkimų štabo vadovė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo, kad dar prieš rinkimus iš išorės skambėjo nuogąstavimai, ar viskas pavyks sėkmingai, ar nebus kokių nors išpuolių ir t.t., kurie galėtų kelti nesklandumus rinkimų procese.

„Tikrai procesas buvo sklandus. Žinome, kad I. Šimonytė gana ryškiai laimėjo prieš V. Ušacką, partijos nariai ir ne nariai pasirinko savo kandidatą. Mes džiaugiamės atvirumu, kad partija nėra užsidariusi viduje, kada dėl prezidento kandidatūros sprendžia visi, o ne siauras būrelis žmonių“, – kalbėjo R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Anot jos, naujovė buvo ir tai, kad kandidatų į Europos Parlamentą sąrašą reitingavo visi partijos nariai, o ne tik TS-LKD taryba. Politikė sakė, kad tikisi, jog ir kiti kandidatai sudalyvaus panašiuose rinkimuose ir pasitikrins žmonių palaikymą.

Skundų buvo, bet įtakos rezultatams jie neturi

Centrinės TS-LKD rinkimų komisijos pirmininkas Arvydas Anušauskas kalbėjo, kad tvarka, galiojusi TS-LKD vidiniuose rinkimuose, buvo panaši į nacionalinių rinkimų tvarką, pavyzdžiui, procesą prižiūrėjo stebėtojai.

„Kai ko vietos trūko, nes TS-LKD tai rėmė savais resursais. Dėkojame savivaldybėms, su kuriomis buvo geranoriškai sutarta dėl pasinaudojimo patalpomis. Tačiau ne visur buvo balsavimo kabinos, nes mes negalime jų įsigyti patys, viską teko skolintis“, – sakė konservatorius.

Jis pripažino, kad rinkimų metu sulaukta ir skundų. Pasak jo, ne visi rinkiminėse komisijose dirbę žmonės turėjo patirties, todėl jų veiksmai ne visada atitiko partijos nustatytas tvarkas. Tiems, kurie nesilaikydavo detaliai aprašytų principų, buvo siunčiami įspėjimai.

„Tie skundai nesudaro pagrindo abejoti rezultatais, nes jie daugiau buvo nukreipti į techninius, organizacinius dalykus“, – teigė A. Anušauskas, pridurdamas, kad nėra jokių nusiskundimų dėl balsų skaičiavimo ir abiejų kandidatų štabai patvirtinto, kad pripažįsta rinkimų rezultatus.

Paklaustas kokie buvo gauti skundai, A. Anušauskas sakė, kad dalis jų buvo dėl stebėtojų veiksmų, nes jie ne visada buvo susipažinę ir paisė jiems parengtos atmintinės.

„Neleistina fotografuoti sąrašų, bet buvo toks atvejis. Skundų buvo ir kai Anykščiuose balsadėžėje buvo šeši balsai, bet jie buvo anuliuoti, situacija išspręsta. Dar keletas skundų buvo, nes kai kur buvo pradėti dalinti neantspauduoti biulioteniai. Mūsų sprendimas paprastas – patekę į urną neantspauduoti biulioteniai buvo anuliuoti“, – kalbėjo A. Anušauskas.

Taip pat kai kuriuose mažesniuose miesteliuose trūko erdvės balsavimo vietose ir slaptumo užtikrinimo, tačiau ir šios problemos buvo sprendžiamos. Buvo ir vienas atvejis, kai skyriuose pasakydavo, kad pažįsta tam tikrą žmogų ir jo nepaprašė asmens dokumento, nors buvo prašoma, kad balsuojantysis pateiktų kokį nors tapatybę nurodantį dokumentą. 

„Turiu pasakyti, kad bent vienas klausimas buvo iškilęs dėl vienos žurnalistės, bet mes negalime reguliuoti“, – paklaustas ar stebėjo galimą agitaciją socialiniuose tinkluose sakė A. Anušauskas, bet pridūrė, kad skundų sulaukta nebuvo.

Be to, šiuose rinkimuose galėjo balsuoti ir 18 metų nesulaukę, kitaip tariant, nepilnamečiai asmenys. Jie turėjo būti sulaukę 16 metų. Tokių balsuotojų suskaičiuota 336.

Paskelbė ir kitus kandidatus

Pasak partijos vykdomosios sekretorės Aistės Gedvilienės, taip pat vykdyti kandidato į Panevėžio merus rinkimai. Ten balsų daugumą surinko Indiana Grigienė. Pirmadienio ryte dar nebuvo gauti 16 partijos skyrių rezultatai, bet jau tapo aiškus preliminarus pirmasis kandidatų į Europos Parlamentą penketukas.

Pirmąsias penkias vietas kandidatų sąraše užėmė Liudas Mažylis, Andrius Kubilius, R. Morkūnaitė-Mikulėnienė, Rasa Juknevičienė, Audronius Ažubalis. Kitaip tariant, iš pirmų penkių kandidatų tik vienintelis L. Mažylis nėra šiuo metu dirbantis Seimo nariu.Šeštasis sąraše parlamentaras A. Anušauskas.

Tiesa, konservatorių atstovai pabrėžė, kad tai nėra galutiniai rezultatai. Jie turėtų paaiškėti iki pirmadienio vakaro.

Vilniaus savivaldos rinkimų reitingavimą laimėjo ir konservatorių sąrašo lyderiu tapo TS-LKD Vilniaus skyrių sueigos pirmininkas buvęs sostinės vicemeras Valdas Benkunskas. Pirmajame kandidatų dešimtuke atsidūrė Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nariai: Paulė Kuzmickienė, Adomas Bužinskas, Gediminas Švilpa, Audrius Skaistys, Rasa Baškienė, buvęs Seimo narys Liutauras Kazlavickas, Jaunųjų konservatorių lygos pirmininkas Mantas Benkunskas, puikiai debiutavę Arūnas Valinskas ir Goda Karazijaitė.

 „Turime stiprų ir perspektyvų kandidatų sąrašą, kuriame netrūksta ir patirties, ir jaunatviškos energijos. Mūsų sąrašą sudaro esantys tarybos nariai, puikiai išmanantys savivaldybės darbą, taip pat kitose valstybės institucijose dirbantys profesionalai, bei būrys perspektyvių savo srities ekspertų – politologų, teisininkų ir t.t. Tai komanda, pasiruošusi efektyviai dirbti Vilniui ir vilniečiams“, – teigė sąrašo lyderis Valdas Benkunskas.

Tiesioginiai merų bei savivaldybių tarybų rinkimai Lietuvoje vyks 2019 m. kovo 3 d. Konservatorių kandidatas į Vilniaus miesto merus – buvęs ūkio ministras, Seimo narys Dainius Kreivys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.