Naujienų srautas

Lietuvoje2018.11.04 21:59

Žūtbūtinė TS-LKD kova baigta: partijos kandidate į prezidentus tapo I. Šimonytė

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2018.11.04 21:59

Savaitgalį vykę Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirminiai kandidato į prezidentus rinkimai baigėsi. Sekmadienio vakarą, suskaičiavus balsus, paaiškėjo, kad konservatorių kandidate į šalies vadovus tapo buvusi finansų ministrė, parlamentarė Ingrida Šimonytė, rinkimuose nugalėjusi diplomatą Vygaudą Ušacką.

TS-LKD skelbia, kad pirmą kartą vykusiuose vidiniuose partijos kandidato į prezidentus rinkimuose balsuoti užsiregistravo per 33 tūkst. žmonių.

Pirmąją balsavimo dieną, šeštadienį, iš viso balsavo 10 142 iš 33 339 rinkėjų. Tai yra 30,42 proc. nuo visų rinkimų teisę turinčių asmenų. Partijos narių balsavo 3816 iš 15 080 (25,31 proc.), ne partijos narių – 6326 iš 18 259 (34,65 proc.) asmenų. 

Apie 18.45 val. paskelbus pirmuosius balsavimo rezultatus, paaiškėjo, kad rinkimuose pirmauja I. Šimonytė. Ji gavo 489 balsus, V. Ušackas – 143.

19.00 val. pirmoje vietoje stipriai atsiplėšusi buvo I. Šimonytė. Ji surinko 1398 balsus, o tai – beveik 79 proc. visų suskaičiuotų balsų. V. Ušackas buvo surinkęs 384 balsus.

19.10 val. Dar stipriau nuo savo priešininkp atsiplėšė I. Šimonytė. Ji jau buvo surinkusi 2743 balsus, o V. Ušackas dar neperkopė nė tūkstančio balsų ribos (972 balsai).

19.15 val. I. Šimonytė daugiau nei dvigubai lenkė V. Ušacką. Seimo narė buvo surinkusi 3801 balsą, o V. Ušackas – 1663 balsus.

19.40 val. I. Šimonytė buvo surinkusi 5756 balsus, o V. Ušackas – 2544 balsus. V. Ušackas I. Šimonytę aplenkė tik Radviliškyje, Skuode, Ukmergėje, Utenoje.

20 val. atnaujinus rezultatus, I. Šimonytė buvo surinkusi 8297 balsus (72,38 proc.), o V. Ušackas – 3166 (27,62 proc.).

20.20 val. jau buvo suskaičiuoti ir sostinės balsai. Ten daugiau nei 90 proc. rinkėjų savo balsą atidavė I. Šimonytė surinko 15785 balsus (79,45 proc.), o V. Ušackas – 4083 (20,55 proc.).

20:40 val. galutiniai balsai, kuriais paaiškėjo, kad I. Šimonytė surinko 16418 balsų (78:71 proc.), o V. Ušackas – 4441 (21,29 proc.).

Sekmadienio vakarą konservatoriai laukti pirminių partijos kandidato į prezidentus rinkimų rezultatų susirinko į viešbutį „Amberton“. Stebėti rezultatų paskelbimo atvyko partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis su žmona Austėja Landsbergiene, parlamentarai Žygimantas Pavilionis, Arvydas Anušauskas, Laurynas Kasčiūnas, kiti TS-LKD nariai. Kiek vėliau atvyko ir I. Šimonytė, V. Ušackas.  

Pasveikino su pergale

I. Šimonytė, paaiškėjus daliai rinkimų rezultatų, apie pergalę kalbėti dar neskubėjo.

„Laukiame skaičių, žinosime rezultatus, tada spręsime, kaip toliau gyvensime. Kaip ir nacionaliniuose rinkimuose, tendencija yra ta pati – pirmiausiai ateina tos vietos, kur yra nesunku skaičiuoti (…), bet vis tiek daugiausiai žmonių balsavo Vilniuje ir, aišku, įdomu, kaip atrodo Vilniaus rezultatas ir jis gali daug ką nulemti į vieną ar į kitą pusę. Nesu tas žmogus, kuris labai anksti pradeda džiaugtis ar liūdėti. Mėgstu faktus, turėsime faktus ir tada vertinsime“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Tuo metu V. Ušackas pasveikino ją su pergale.

V. Ušackas ir I. Šimonytė, E. Blaževič/LRT nuotr.

„Atvykau pasveikinti Ingridą su pergale. Manau, kad tai yra pergalė visų mūsų – partijos ir bendruomenės. Manau, kad prisidėjau tam, kad išryškinti ir turėti visapusišką diskusiją apie vertybes, apie Lietuvos valstybės viziją. O ką rodo rezultatai? Tendenciją, kad Ingrida laimi, su tuo ją ir sveikinu“, – kalbėjo V. Ušackas.

Diplomatas taip pat dėkojo savo rėmėjams, TS-LKD pirmininkui G. Landsbergiui už surengtas pirminius partijos kandidato į prezidentus rinkimus. V. Ušackas teigė tikintis, kad I. Šimonytė laimės prezidento rinkimus ir patikino pats nedalyvausiantis šalies vadovo rinkimuose.

„Ne, neisiu. Sakiau, kad eisiu į rinkimus tik tuo atveju, jei laimėsiu pirminius rinkimus. Esu nuoseklus komandos narys. Kuo galėsiu – jei prašys Ingrida – tuo prisidėsiu“, – dėstė V. Ušackas.

Politikas nepanoro atsakyti į klausimą, ar vidiniai partijos rinkimai buvo skaidrūs. „Čia jums spręsti“, – sakė V. Ušackas.

Tiesa, jis užsiminė, kad rinkimuose nevengta etikečių klijavimo, žeminančios informacijos skleidimo.

„Manau, kad nespėjau per tuos metus, kiek buvau, sustiprinti savo žinomumo tarp partijos narių. Buvo tam tikrų klišių, etikečių priklijuotų, taip pat ir negarbingos, žeminančios informacijos skleidžiama, matyt, laiko nebuvo, nes žmonės buvo suklaidinti ir tą labai sunku buvo atstatyti“, – apie pralaimėjimo rinkimuose priežastis kalbėjo V. Ušackas.

Į „Amberton“ viešbutį atvyko ir TS-LKD garbės pirmininkas Vytautas Landsbergis. Pasveikinęs I. Šimonytę su pergale V. Landsbergis žurnalistams teigė, kad vidiniai partijos rinkimai tapo proveržiu į naujesnius demokratijos laikus Lietuvoje.

„Nebuvome visai tikri, kaip žmonės reaguos, ar supras, kad čia yra proga ir reikmė parodyti savo pilietinę poziciją, nors tik partijos ribose, bet vis tiek poziciją. O tai yra viena iš svarbiųjų Tėvynės sąjungos misijų – žadinti visuomenės pilietiškumą ir dalyvavimą svarbiuose šaliai renginiuose. Nestovėti nuošalyje, tik pakaušį krapštant, ir laukiant, kuo baigsis kažkieno reikalai. Tai yra mūsų visų reikalai. Bet reikia dar pažadinti tą sąmonę“, – kalbėjo V. Landsbergis.

Nugalėtoja apie kitų partijų paramą kalbėti neskuba

Paaiškėjus, kad TS-LKD vidiniuose partijos kandidato į prezidentus rinkimuose laimėjus I. Šimonytei, pati parlamentarė dėkojo savo rėmėjams ir džiaugėsi balsavimo aktyvumu.

„Dėkoju tiems, kurie balsavo, kurie atėjo, nes labai daug buvo žmonių, kurie nusprendė dalyvauti šioje demokratijos šventėje. Iš pradžių tik užsiregistravo, buvo klausimas, kiek tų tikrai ateis. Mes matome, kad tų žmonių atėjo tikrai labai daug. Atėjo ne tik partijos žmonės, kurie pasižymi stropiu balsavimu, bet taip pat ir tie žmonės, kurie turėjo pirmą kartą galimybė prisidėti prie partijos keliamo kandidato pasirinkimo. Jie ne tik paspaudė „kliką“ kompiuteryje, užsiregistruodami, bet ir 70 procentų tų žmonių atėjo balsuoti“, – žurnalistams sekmadienį vakare kalbėjo I. Šimonytė.

Jis dėkojo ir savo varžovui V. Ušackui už įdomią kovą ir debatus.

„Tai reiškia didelį pasitikėjimą, didelį įpareigojimą dirbti toliau ir tą pasitikėjimą stengtis pateisinti“, – apie pergalę TS-LKD vidiniuose rinkimuose kalbėjo I. Šimonytė.

I. Šimonytė TS-LKD vidinius rinkimus laimėti per pirmąjį turą, mat tebuvo tik du kandidatai į partijos paramą prezidento rinkimų metu. Ji nesiėmė prognozuoti, kad ir pačius prezidento rinkimus galėtų laimėti per pirmąjį turą.

„Turbūt Seimo rinkimus laimėti buvo gerokai paprastesnis dalykas negu, kad laimėti prezidento rinkimus, tai nesiimu taip drąsiai prognozuoti, bet tikrai dirbsiu, prašysiu visų žmonių, kurie mano, kad mane gali paremti, paramos – ar tai būtų V. Ušackas, ar kiti jo rėmėjai, kurie norėtų toliau tęsti ir dalyvauti rinkimų kampanijoje“, – komentavo I. Šimonytė.

Paklausta, ar sieks kitų politinių partijų paramos prezidento rinkimuose, I. Šimonytė teigė, kad apie tai galima būtų kalbėti nebent, jei jai pavyks patekti į antrąjį šalies vadovo rinkimų turą.

„Vėliau, kai kažkaip susidėlios galbūt antrasis turas, tada turbūt galima būtų kalbėti apie kitų politinių jėgų paramą logiškiau. Šiame etape manau, kad man yra svarbi parama tiesiog žmonių, kurie tiki tuo, ką aš kalbu. Ar jie turi kažkokį partinį bilietą, ar ne yra taip pat nesvarbu kaip mano nuomonė yra nesvarbi, ar aš turiu partijos bilietą“, – komentavo I. Šimonytė.

G. Landsbergis: šventė tikrai įvyko

TS-LKD pirmininkas G. Landsbergis teigė, kad tai, jog vidiniuose partijos kandidato į prezidentus rinkimuose aktyviau balsavo ne partijos nariai, jo negąsdina.

„Teko apie tai kalbėti ir su kai kuriais politologais. Tai galima buvo nuspėti. Tai reiškia, kad žmonės, kurie sąmoningai šitam veiksmui registravosi, dažniau ir būna aktyvesni. Balsavimas nėra „laikas“ „Facebooke“, tai yra rimtas veiksmas. Žmonės realizavo savo pilietinę ir politinę teisę.

Kita vertus, aišku, kad kandidatas turi visuomenės mandatą. Tai, kad balsavo daugiau visuomenės žmonių negu partijos, reiškia visuomenės mandatą tęsti kovą dėl Lietuvos prezidento pozicijos“, – žurnalistams sekmadienį sakė G. Landsbergis.

TS-LKD pirmininkas tikino, kad V. Ušackas, anksčiau prabilęs apie galimai nesąžiningus vidinius partijos rinkimus, galiausiai pripažino savo pralaimėjimą.

„Aš girdėjau garbingą pasisakymą. Jis pripažino, kad pralaimėjo, jis palinkėjo I. Šimonytei sėkmės, pažadėjo paramą, jeigu ji būtų paprašyta“, – kalbėjo V. Landsbergis.

TS-LKD vedlys reziumavo, kad partijos vidiniai rinkimai tikrai tapo demokratijos švente.

„Šventė tikrai įvyko. Visi tame buvo, pajuto atmosferą, kuri nebuvo apnuodyta kokiais nors skundais ar kažkuo kitu. Tai yra demokratija, ji yra kupina spalvų. Kai jos atsiranda, tai gali sukrėsti ar šokiruoti, bet, kita vertus, tokios yra demokratijos taisyklės“, – dėstė G. Landsbergis.

Anot jo, partijos nesikiš į I. Šimonytės komandos formavimą, tačiau bus pasiruošusi padėti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi