Lietuvoje

2018.11.03 22:19

Vyriausybėje stringa bazinio paslaugų šeimai paketo rengimas

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.11.03 22:19

Beveik prieš metus Seimui priėmus šeimos stiprinimo įstatymą, vyriausybė buvo įpareigota iki rugsėjo patvirtinti bazinį paslaugų šeimai paketą. Tačiau iki šiol nepatvirtintas nei tokių paslaugų paketas, nei suplanuotos lėšos jam vykdyti. 

Į trečią mėnesį veikiančius Panevėžio bendruomeninius šeimos namus įvairios pagalbos kreipėsi per 150 žmonių. Jiems teikiama 14 įvairių paslaugų.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sako, kad visoms šeimoms mieste ir kaime vaikų dienos, senelių centruose turi būti teikiama 30 įvairių paslaugų – socialinių įgūdžių ugdymo, psichologų, teisinė ir kitos. Tačiau įstatyme numatyto paslaugų paketo rengimas esą užtruko dėl paslaugų derinimo su įvairiomis ministerijomis, įstaigomis ir nevyriausybinėmis organizacijomis.  

„Pirmą kartą Lietuvoje toks darbas daromas ir tikrai kelia daug klausimų, daug derinimų ir taip gavosi, kad mes neįtilpom į ribas“, – teigia ministras.

Ministro patarėja Kristina Paulikė pasakoja, kad paslaugų paketas šeimoms neparengtas, nes informacijos laukiama iš savivaldybių, kurios dalį paslaugų esą jau teikia. O visas numatytas paslaugas planuojama teikti palaipsniui per trejus metus: „Vienos paslaugos bus nuo 2019 metų pilnomis apimtimis, kitos nuo 2020-ų metų, kitos nuo 2021 metų.“

Paslaugų paketui preliminarų lėšų poreikį pateikė keturios ministerijos. Kultūros ministerija iš viso nesugebėjo pateikti skaičiavimų, nes esą paslaugas finansuoja savivaldybės per dotacijas.

Socialinė apsaugos ir darbo ministerijos srities paslaugos kainuotų 300 milijonų eurų. Kokią dalį šių paslaugų savivaldybės jau finansuoja – nežinoma, todėl nežinoma kokią sumą turėtų numatyti ministerija kitų metų biudžete.   

Savivaldybių asociacijos atstovė teigia, kad iš ministerijos gauti paslaugų aprašymai koreguotini.

Opozicijos atstovas, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Rimantas Dagys stebisi, kad nuo rugsėjo turėjęs būti patvirtintas paslaugų paketas iki šiol derinamas su institucijomis.  

Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja pripažįsta, kad nuo kitų metų planuojamas pakete numatomų paslaugų teikimas šeimoms gali nusikelti dar vėlesniam laikotarpiui – 2020 metams.

Plačiau apie tai – Algirdo Igoriaus, Kristinos Jackūnaitės ir Zinaidos Paškevičienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.