Naujienų srautas

Lietuvoje2018.11.02 11:24

„Grožio klinikos“ klientų duomenų vagystės: reketininkai iš medikų norėjo 0,5 mln. eurų

15min.lt, BNS 2018.11.02 11:24

Teisėsaugininkai pateikė išsamesnės informacijos didelį atgarsį sukėlusioje byloje dėl neteisėto informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimo, šios informacijos atskleidimo ar panaudojimo, neteisėto prisijungimo prie informacinės sistemos, neteisėto disponavimo įrenginiais, programine įranga, slaptažodžiais, kodais ir kitokiais duomenimis bei dėl turto prievartavimo. Paaiškėjo, kokių sumų gviešėsi reketininkai, reikalavę mokėti išpirkas bitkoinais.

Lapkričio 2 d. Generalinėje prokuratūroje rengiama spaudos konferencija, kurios metu Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Martynas Jovaiša ir Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis informuos apie teismui perduotą rezonansinę baudžiamąją bylą, kurioje trims asmenims pareikšti kaltinimai dėl neteisėto informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimo, šios informacijos atskleidimo ar panaudojimo, neteisėto prisijungimo prie informacinės sistemos, neteisėto disponavimo įrenginiais, programine įranga, slaptažodžiais, kodais ir kitokiais duomenimis bei dėl turto prievartavimo.

Byla yra perduota Kauno apygardos teismui, pranešė prokuroras Martynas Jovaiša.

„Iš bendrovės prievartaujama suma buvo 500 tūkstančių eurų vertės“, – teigė prokuratūros atstovas. Lėšų reikalauta virtualia valiuta bitkoinas.

Iš privačių asmenų reketuotos sumos buvo mažesnės: nuo 50 iki 800 eurų.

„Tyrimas buvo tikrai sudėtingas, tikrai didelės apimties. Ir tyrimas, kaip tokio masto, atliktas per labai trumpą laiką“, – pabrėžė R.  Kiškis.

Konkrečiai turto prievartavimu yra kaltinami du iš trijų įtariamųjų. Trečiasis įtariamas duomenų vagyste.

Rugsėjo viduryje jau skelbta, kad Generalinė prokuratūra ir policija baigė tirti bylą dėl duomenų vagystės iš „Grožio chirurgijos“ klinikos.

Įtarimai pateikti trims asmenims, jiems taip pat gali tekti atlyginti nukentėjusiųjų pateiktus ieškinius. Ieškinių suma – daugiau nei 230 tūkst. eurų. Dauguma civilinių ieškinių yra dėl neturtinės žalos padarymo, BNS buvo pranešusi prokuratūra.

Rugsėjo mėnesio pradžioje paskelbta apie šio ikiteisminio tyrimo pabaigą. Šiuo metu proceso dalyviai susipažįsta su ikiteisminio tyrimo medžiaga. Byla šį rudenį turėtų pasiekti teismą. Per ikiteisminį tyrimą apie įtarimus pranešta trims asmenims. Įtariamieji šiuo metu nėra suimti, jiems skirtos kitos kardomosios priemonės. Įtariamieji yra kilę iš Marijampolės: gydytojas odontologas Eugenijus Čiuplevičius, informacinių technologijų specialistas, verslininkas A.M. bei S. V. E. Čiuplevičius, anksčiau dirbęs klinikoje „Grožio chirurgija“

Programišiai iš „Grožio klinikos“ įtariami pavogę klientų asmens duomenis: vardus, pavardes, asmens kodus, prieš ir po operacijos darytas nuotraukas. Tyrimą dėl duomenų vagystės iš klinikos atliekantys pareigūnai pernai rugpjūčio pabaigoje Kaune sulaikė tris asmenis, įtariamus pagrobus daugiau nei 22 tūkst. asmenų duomenis.

Manoma, kad už pavogtų duomenų neviešinimą reikalauta pinigų iš Lietuvos ir užsienio piliečių, pinigus sumokėjo šimtai nukentėjusių asmenų. Vienam iš įtariamųjų pateikti įtarimai tik dėl neteisėto prisijungimo prie informacinės sistemos, taip pat neteisėto disponavimo įrenginiais, programine įranga, slaptažodžiais, kodais ir kitokiais duomenimis.

Už tai įstatymas numato viešuosius darbus arba baudą, arba areštą, arba laisvės atėmimą iki ketverių metų. Kitiems dviem įtariamiesiems pateikti įtarimai dėl turto prievartavimo, neteisėtos informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimo, neteisėto informacijos apie asmens privatų gyvenimą atskleidimo ar panaudojimo.

Šio ikiteisminio tyrimo metu liudytojais apklausti daugiau nei 100 asmenų, nukentėjusiais pripažinti 93 asmenys, civiliniais ieškovais pripažinta daugiau nei 20 fizinių ir juridinių asmenų. Siekiant užtikrinti galimą civilinių ieškinių užtikrinimą bei galimą turto konfiskavimą prokuroro nutarimais laikinai apribotos įtariamųjų nuosavybės teisės į nekilnojamą turtą, pinigines lėšas. Kai kurie nukentėję asmenys, patyrę stiprius neigiamus išgyvenimus dėl paviešintų duomenų ar sumokėję išpirkas už savo nuotraukas, reikalaudami kompensacijų padavė į teismą „Grožio chirurgijos“ kliniką.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi