Naujienų srautas

Lietuvoje2018.10.30 09:10

Jauna kretingiškių šeima pateikė šimtatūkstantinę sąskaitą Lietuvai už atimtus vaikus

120 tūkst. eurų – tokį neturtinės žalos ieškinį teismui pateikė jauna kretingiškių šeima, iš kurios neteisėtai buvo atimti du vaikai. Kaltininke ir atsakove įvardyta Kretingos rajono savivaldybė.

Išdraskyta šeima kentėjo septynis mėnesius, nors nuo pirmos akimirkos tvirtino, kad kraujosruvų ant šešiamečio kūno atsirado tik dėl to, jog jis linkęs save žaloti.

Tačiau motinos žodžiais valdininkai netikėjo. Jie nekreipė dėmesio ir į jos tikinimus, kad mažametis – autistas.

Maža to, nuo tėvų buvo atplėštas ir antras jų vaikas dvimetis berniukas, nors ant jo kūno nebuvo jokių smurto ženklų. Mažylio paimti atvažiavo ne tik vaikų teisių sergėtojos, bet ir du policijos ekipažai.

Kelis mėnesius vaikai gyveno globėjų šeimoje.

Priminė Kauno įvykiai

„Mes iki šiol negalime atsigauti, o Kauno įvykiai, kai už pliaukštelėjimą per užpakalį iš normalios šeimos buvo paimti du vaikai, privertė vėl viską prisiminti.

Ta istorija labai panaši į mūsų, pareigūnai peržengė visas ribas. Įsivaizduoju, ką turėjo patirti kauniečiai tėvai. Neabejoju, kad jie praleido daugybę bemiegių naktų.

Netekusi vaikų aš neužmigdavau be raminamųjų. Ir vaikai dar nepamiršo to išsiskyrimo košmaro. Vyresnysis naktimis šoka iš lovos šaukdamas mamą. Mažylis po tų septynių mėnesių kalbėjo daug prasčiau negu anksčiau.

O kai mūsų tikrinti atvažiuoja Socialinio centro mikroautobusas, berniukas tiesiog sustingsta, apsiveja rankomis mano kojas.

Vaikai susijaudina ir tada, kai užsuka kokie nors nepažįstami žmonės. Niekada tų mėnesių nepamiršau ir nepamiršiu“, – kalbėjo 26 metų Ilona, stengdamasi tramdyti ašaras.

Grąžino Vaikų gynimo dieną

Kretingiškių šeimos tragedija baigėsi šiemet birželio 1-ąją – Tarptautinę vaikų gynimo dieną.

Kretingos rajono apylinkės prokuratūra jau buvo nutraukusi ikiteisminį tyrimą dėl fizinio skausmo sukėlimo.

Vaiko raidos centro specialistų išvados visiškai sutapo su motinos prieš pusmetį išsakytais argumentais. Mėlynių ir nubrozdinimų ant šešiamečio kūno atsirado dėl berniuko sveikatos sutrikimų.

Po išsamių tyrimų vaikui nustatytas raidos sutrikimas – autizmas, protinis atsilikimas.

Kretingos vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojai savo kaltės dėl to, kad vaikai septynis mėnesius buvo atskirti nuo tėvų, neįžvelgė.

„Ikiteisminis tyrimas buvo atliekamas siekiant išsiaiškinti, ar vaikus kas sužalojo, ar jie patys susižalojo. Laikinoji globa buvo paskirta dėl smurto šeimoje.

Visais atvejais įtarus smurtą prieš vaikus sprendžiama dėl jų paėmimo.

Rawpixels/Unsplash nuotr.

Gavę informacijos, kad tyrimas nutrauktas, iškart sukvietėme pasitarimą ir vaikus perdavėme tėvams. Tai buvo padaryta vadovaujantis teisės aktais“, – aiškino Kretingos vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėjo pareigas einanti Aušra Margevičienė, kuri neseniai buvo gavusi šį postą.

Motina jaučiasi apšmeižta

Praėjus keturiems mėnesiams po incidento iš darbo savo noru išėjo buvusi Kretingos vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja Violeta Lukoševičienė.

Valdininkė paprašė atleisti ją dėl sveikatos būklės.

„Pasitvirtino tai, ką motina kartojo nuo pradžių: vaikas neįgalus, linkęs žalotis. Bet prireikė septynių mėnesių, kad specialistai viską ištirtų ir išsiaiškintų.

Labiausiai gaila vaikų, kurie yra itin pažeidžiami. Vyresniajam reikia išskirtinės priežiūros. O visą tą laiką, kol buvo Socialinių paslaugų centre ir pas laikinuosius globėjus, jis to negavo“, – sakė Ilonos advokatas Alius Galminas.

Susigrąžinusi vaikus Ilona neabejojo, kad kreipsis į teismą, kovos dėl teisybės: „Mus apšmeižė prieš visą Lietuvą, be kaltės tapome savo vaikų skriaudikais, o paskui pusę metų visi turėjome kankintis. Kelis mėnesius be vaistų negalėdavau užmigti.

Net didžiausiam priešui nelinkėčiau patirti to, ką mes patyrėme. Džiaugiamės, kad visą tą laiką mus palaikė artimieji, draugai, kaimynai, pažįstami.“

Šešiametis buvo paimtas iš darželio

Bėdos šeimą užgriuvo pernai lapkričio pradžioje, kai ant šešiamečio žando ir nugaros darželio auklėtoja pastebėjo mėlynių.

Atėjusi į darželį pasiimti sūnaus motina jo neberado. Kitą dieną per pusryčius du policijos ekipažai iš namų išvežė ir dvimetį sūnų, nors ant jo kūno nebuvo jokių sužalojimų.

Šoko ištikta motina aiškino, kad neįgalumą turintis vyresnysis linkęs žalotis, jam nustatytas neįgalumas dėl mišraus kalbos sutrikimo, tačiau į tai niekas nekreipė dėmesio.

Buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl fizinio skausmo sukėlimo.

Abu mažieji tris mėnesius gyveno Socialinių paslaugų centre. Vasario pradžioje jie buvo perkelti į laikinųjų globėjų namus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi