Lietuvoje

2013.08.09 18:18

Ieškojo gintaro – rado rankas ir kojas apdeginusio fosforo

Į kelnių kišenę įdėtas gintaro gabaliukas užsiliepsnojo atvira liepsna, kurios nebuvo galima užgesinti net jūros vandeniu – nudegimų žymes ir štai tokį atostogų prisiminimą iš Latvijos pajūrio parsivežė lietuvių šeima.

Į kelnių kišenę įdėtas gintaro gabaliukas užsiliepsnojo atvira liepsna, kurios nebuvo galima užgesinti net jūros vandeniu – nudegimų žymes ir štai tokį atostogų prisiminimą iš Latvijos pajūrio parsivežė lietuvių šeima.

„Norime įspėti ir kitus žmones, kad būtų atidūs, rinkdami gintarus, nes tarp jų gali pasipainioti, kaip mums sakė poilsiavietės darbuotojai, ir nuo oro užsidegančių fosforo akmenukų“, – DELFI teigė „Verbelniki“ poilsiavietėje netoli Liepojos atostogavę lietuviai.

„Norėtume, kad žmonėms būtų pranešta, jog jūros paplūdimiuose reikia atsargumo. Dauguma nežino, kokios nelaimės jų tyko. Visiškai neįtartinas gintaro akmenukas gali padaryti itin daug žalos“, – sakė žmonės.

Neįtardami blogo, atostogautojai vaikščiojo pakrantėje ir prie pat vandens rado gražų gintarą. Kurį laiką moteris jį dar nešė rankoje, o paskui vyras įsidėjo į kišenę.

Kelnės užsiliepsnojo atvira liepsna

„Žingsniavome toliau ir paėjus jam kelis žingsnius į priekį, kelnės iš niekur nieko užsiliepsnojo atvira liepsna. Stengdamasis užgesinti tą ugnį, vyras šoko į jūrą, bet vanduo liepsnos neužgesino. Jis plėšė drabužius, bet kol nusirengė, dalis jų degė, lyg aplieti benzinu“, – pasakojo moteris.

Kaip šeimai paaiškino poilsiavietės darbuotojai, ta didžiulė liepsna kilo nuo mažo akmenėlio, kuris buvo ne gintaras, o fosforo gabaliukas, kuris nuo šilumos užsidega.

Sprogo fosforo bomba

„Per kelias sekundes liepsna nudegino vyrui koją bei abi rankas. Labai skaudi nelaimė, kuri tikrai buvo neįtikėtina. Dauguma mūsų šalies gyventojų nežino apie fosforo likučius pakrantėse. Tačiau, kaip teigė poilsiavietės personalas, fosforo dar likę nuo sovietinės armijos susprogdintos fosforo bombos, kuri 3000 kg. fosforo išbarstė į pakrantes ir jūros gelmes“, - pasakojo skaudžiu nutikimu nutarusi pasidalyti lietuvė.

Kaip pasakojo vietiniai, fosforo bomba buvo susprogdinta prieš kelis dešimtmečius, tačiau jūra vis dar išmeta į krantą šios pavojingos medžiagos.

„Baisiausia tai, jog fosforas - labai panašus į gintarą, kurį visi mėgstame rinkti, o ypač – mūsų atžalos“, – sakė moteris.

Jos žodžiais, šį kartą nelaimė įvyko ne Lietuvos pajūryje, „tačiau yra labai didelė tikimybė, kad fosforo liekanų, kurios yra panašios į gintarus išmes ir į mūsų pajūrio krantus“.

Fosforo buvo rasta ir Lietuvos pajūryje

Lietuvos geologijos tarnybos vadovo pavaduotojas Jonas Satkūnas apie lietuvių rastą medžiagą nieko negalėjo pasakyti, nes „komentuoti, kai yra neaiški medžiaga ir geologas jos nematė – sudėtinga“.

„Aišku, kad tai tikrai nebuvo gintaras, o kažkokie teršalai. Nematę medžiagos, galime tik paspėlioti. Su tokiais faktais anksčiau nebuvome susidūrę“, – DELFI sakė J. Satkūnas ir patarė kreiptis į Klaipėdos universiteto jūros pakrantės aplinkos tyrimų ir planavimo institutą.

Minėtos mokslo įstaigos direktoriaus pavaduotojas Artūras Razinkovas-Baziukas patvirtino, kad fosforo buvo rasta ir Lietuvos pajūryje.

„Dėl sovietinių fosforo bombų, iš tiesų galėjo būti į krantą išplauta jų gabaliukų, bet greičiau rasta medžiaga – iš karo metu paskandintų laivų amunicijos. Per štormus galėjo išsiplauti. Tačiau nematęs konkrečios medžiagos negaliu detaliau komentuoti“, - DELFI sakė profesorius.

Paklaustas, kaip apsisaugoti nuo susižalojimų neaiškiomis medžiagomis, mokslininkas sakė, jog ne visada gintaras yra tai, kas atrodo kaip gintaras.

„Kai kurios pavojingos medžiagos taip pat būna balkšvai gelsvos spalvos. Lengva supainioti. Reikia atidumo, nes jūra ne visada išmeta gerus dalykus, kartais ir pavojingus“, – patarė profesorius.