Lietuvoje

2018.10.28 16:54

Norėtų keisti absolventų pasirinkimus, bet regionai neskuba imtis permainų

Zinaida Paškevičienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.10.28 16:54

Planai ambicingi, tačiau realybė kol kas ambicijomis nekvepia. Valdžia užsimojo įsteigti 10 atvirų mokslo centrų moksleiviams – tris didmiesčiuose ir 7 regionuose. Kiekviename centre veiks gamtos, inžinerijos, matematikos mokslų bei informacinių technologijų  laboratorijos ir tai moksleiviams turėtų padėti renkantis, ką jie nori studijuoti. Kai kurių rajonų vadovai sako, kad tokie STEAM centrai jau galėjo pradėti veikti, jei ne Švietimo ministerijos delsimas. Startas numatomas tik 2020-aisiais. 

„STEAM centrai yra labai reikalingi ir yra neišvengiama modernaus ugdymo dalis. Jie reikalingi nacionaliniu mastu, nes daug kalbama, kad mokiniai renkasi socialinius mokslus, o mums, labiau – valstybei reikėtų, kad rinktųsi gamtos, inžinerinius mokslus“, – sako Kupiškio r. vicemera Aurimas Martinka.

Kupiškio rajono savivaldybė, kaip ir Rokiškio, Pasvalio, Biržų žada į STEAM centrus atvežti ne mažiau kaip 10 proc. rajonuose besimokančių mokinių. Planuojama, kad centrą lankys per 12 tūkst. moksleivių nuo ketvirtos klasės.

Vienoje Panevėžio gimnazijoje turėtų įsikurti gamtos mokslų centras, tačiau remontas dar nepradėtas. Centrą išlaikyti teks savivaldybei – per metus bus skiriama apie 200 tūkst. eurų. Tačiau atvežančioms vaikus savivaldybėms turi būti leista naudoti neformalaus ugdymo krepšelio lėšas ne vien savo rajone.

3 atviri mokslo centrai įsikurtų didžiuosiuose miestuose ir 7 – regione. Tačiau kai kurie rajonų vadovai teigia, kad jie jau galėjo veikti, jei Švietimo ir mokslo ministerija nebūtų taip ilgai svarsčiusi, ar verta centrus kurti regionuose.

„Jeigu būtų tvarkos nesikeitę, būtų laikytasi pirminio varianto, centrai gal ir neveiktų šiais mokslo metais, bet artimiausiu metu STEAM centrai būtų pradėję veikti ir duotų teigiamus rezultatus“, – įsitikinęs Kupiškio r. vicemeras.

Ministerijos atstovai sako, kad pačios savivaldybės neapsisprendė, ar pajėgs centrus išlaikyti, ar turės specialistų. 

„Neatsitiktinai STEAM centrai kuriami tose vietose, kur yra kolegijos ir universitetai, regioninės aukštosios mokyklos. Ten, kur jų nėra savivaldybės įsipareigojo skirti papildomas paskatas, o didieji metodiniai centrai aprūpins specialistais regioninius centrus“, – aiškina švietimo ir mokslo viceministras dr. Giedrius Viliūnas.

Planuojama, kad centrai bus atdaryti kitų metų pabaigoje arba 2020-ųjų pradžioje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Migrantai Druskininkų pasienio užkardoje
Tik LRT.LT 13