Lietuvoje

2018.10.29 08:32

Atšauktas vasaros laikas

LRT RADIJAS, LRT.lt 2018.10.29 08:32

Sekmadienio naktį Lietuvoje atšauktas vasaros laikas. Naktį laikrodžių rodyklės persuktos viena valanda atgal. Nuo kitų metų Europos Sąjungos šalyse svarstoma sezoninio laiko atsisakyti. Už tai pasisakė 80 proc. apklaustų europiečių. Tačiau sprendimas dar bus svarstomas Europos Taryboje ir Parlamente.

Jei laiko sukiojimo būtų atsisakyta,  sprendimas kokį laiką – vasaros ar žiemos – pasirinkti, būtų paliekamas valstybėms narėms, raginat jas laiką derinti su kaimynėmis. Lietuvos vyriausybė linkusi palikti vasaros laiką.

Tačiau, anot premjero Sauliaus Skvernelio, dėl to dar ketinama tartis su specialistais, klausti gyventojų nuomonės.

Pirmadienį susisiekimo ministras Rokas Masiulis dalyvaus Grace (Austrija) vyksiančiame neformaliame Europos Sąjungos (ES) šalių aplinkos ir transporto ministrų susitikime, kuriame numatoma aptarti ES valstybių pasirengimą atsisakyti sezoninio laiko keitimo.

„Šiemet Europos Sąjungos mastu surengtoje apklausoje dėl laiko keitimo net 84 proc. dalyvavusiųjų pasisakė prieš sezoninį laiko keitimą, todėl išties sveikintina greita Europos Komisijos reakcija ir atsižvelgimas į šalių gyventojų pareikštą nuomonę“, – sako susisiekimo ministras R. Masiulis.

 Šių metų vasarą Europos Komisija, atsižvelgdama į Europos Parlamento ir Lietuvos bei Suomijos prašymus, dėl sezoninio laiko keitimo surengė viešą ES gyventojų apklausą, kurioje buvo gauta apie 4,6 mln. atsakymų: 84 proc. respondentų pritarė, kad būtų atsisakyta laiko keitimo du kartus per metus, o 16 proc. respondentų norėjo palikti galioti esamą sistemą.

Atsižvelgdama į viešosios konsultacijos rezultatus, šių metų rugsėjo 13 d. Europos Komisija pasiūlė ES mastu panaikinti sezoninį, t. y. vasaros ir žiemos, laiko keitimą. Tai reiškia, kad laikrodžiai nebebūtų persukami viena valanda į priekį kovo mėnesį ir viena valanda atgal spalio mėnesį.

Šiuo metu visoje ES dukart per metus laikas pakeičiamas viena valanda, siekiant geriau išnaudoti dienos šviesą. Vasaros laikas įvedamas paskutinį kovo sekmadienį ir atšaukiamas paskutinį spalio sekmadienį. Vasaros laiko įvedimo ES tvarkaraštis buvo nustatytas Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2000/84/EB dėl vasaros laiko susitarimų, siekiant užtikrinti sklandų ES vidaus rinkos veikimą.