Lietuvoje

2018.10.26 14:30

R. Karbauskis ir G. Kirkilas surėmė pečius: prezidentės veto dėl partijų finansavimo atmes

BNS 2018.10.26 14:30

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis sako, kad Seimas sieks atmesti prezidentės Dalios Grybauskaitės veto dėl pataisų, jau šiemet turėjusių atverti kelią gauti valstybės dotaciją Lietuvos socialdemokratų darbo partijai (LSDDP). Šios partijos vadovas Gediminas Kirkilas taip pat kalba, kad Seimas veto atmes, o Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ragina Seimą prezidentės siūlymą apsvarstyti. 

Prezidentė persigalvojo?

„Aš net neabejoju, kad veto bus atmetinėjamas. Jeigu visi kolegos bus Seime, neišvažiavę, mums tai padaryti pavyks“, – BNS penktadienį sakė R. Karbauskis.

Šalies vadovės veto atmesti reikia ne mažiau nei 71 parlamentaro balso iš 141.

„Atmesime veto. Jei užteko balsų priimti pataisas, užteks ir atmesti veto“, – BNS kalbėjo G. Kirkilas. 

G. Kirkilas, E. Blaževič/LRT nuotr.

Šalies vadovė vetavo abu įstatymus, susijusius su dotacija LSDDP. Vienas teisės aktas keitė partijų finansavimo modelį apskritai, o kitas būtų leidęs vyriausybei šiemet pasiskolinti pinigų šiai dotacijai išmokėti.

„Nesistebiu todėl, kad prezidentė visada arčiau dešiniųjų partijų buvo. Mes priėmėme tą įstatymą pagal prezidentės pasiūlymą“, – teigė LSDDP lyderis Seimo vicepirmininkas G. Kirkilas.

Panašiai galvoja ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas. Jis stebėjosi, kodėl prezidentė atmetė naują partijų finansavimo modelį, nors anksčiau jį palaikė.

„Mes negalime priklausyti nuo prezidentės norų pasikeitimo. Vieną dieną ji sako viena, kitą dieną vetuoja tai, ką siūlė pati“, – kalbėjo R. Karbauskis. Jis tvirtino, kad D. Grybauskaitė palaikė būtinybę parlamentinėms partijoms gauti valstybės dotaciją, tik priešinosi, kad dotacija LSSDP būtų paskirta Gintauto Palucko socialdemokratų dotacijos sąskaita, o tokių ketinimų galiausiai ir buvo atsisakyta.

Veto tikėjosi

Prezidentės nuomone, rinkimuose nedalyvavusios, bet atstovų Seime turinčios partijos turi teisę gauti finansavimą, tačiau joms lėšų reikėtų skirti ne skolinantis, o numatant kitų metų biudžete, todėl ji siūlo, kad įstatymo pataisos dėl tokių partijų įsigaliotų nuo 2019 metų sausio.

Prezidentūra penktadienį pranešė, kad šalies vadovė taip pat ragina negriauti partijų finansavimo sistemos atsisakant procentinės rinkėjų balsų kartelės, tačiau pasiūlė ją sumažinti iki 2 procentų.

D. Grybauskaitė taip pat nepritaria biudžeto pataisų projektui, apjungusiam galimybes skolintis tiek gynybos biudžetui didinti, tiek LSDDP dotacijai, sakydama, kad „gynybos poreikiai negali tapti partijų finansavimo įkaitu“.

R. Karbauskis tvirtino, kad visos biudžeto pataisos Seime svarstomos bendrai, todėl atskirų projektų dėl gynybos finansavimo ir dotacijos LSDDP būti negalėjo.

„Opozicija puikiai supranta, kad nors ir galima pateikti du projektus, komitetuose jie bus sujungti į vieną“, – kalbėjo „valstiečių“ lyderis.

V. Pranckietis ir D. Grybauskaitė, E. Blaževič/LRT nuotr.

Seimo pirmininkas V. Pranckietis sakė iš anksto tikėjęsis, kad prezidentė įstatymus vetuos, nes biudžeto pataisa dėl galimybės skolintis LSDDP dotacijai buvo sujungta su papildomu finansavimu gynybai.

„Iš anksto kalbėjau, kad turi būti du projektai atskiri, bet dabar jau tai yra patvirtinta kaip vienas projektas“, – kalbėjo V. Pranckietis.

Pasak R. Karbauskio, vetuodama pataisas šalies vadovė „vengė prisiimti atsakomybę“.

V. Pranckietis: reikia rasti skaidrių būdų

Parlamento vadovas V. Pranckietis sako, kad reikia rasti skaidrų būdą finansuoti naujai susikūrusią Lietuvos socialdemokratų darbo partiją (LSDDP)

„Iš principo manau, kad veto turi būti svarstomas ir dar turime įsigilinti į pasiūlymus“, – BNS sakė parlamento vadovas.

V. Pranckietis sakė ieškosiantis gero kelio. 

„Aš turėsiu dar įsigilinti ir nuspręsti, ar tai yra teisingas, ar neteisingas kelias, bet partijos turi būti finansuojamos skaidriai. Ieškokime gero kelio“, – teigė Seimo pirmininkas.

Pagal Seimo priimtas pataisas, LSDDP pretenduotų į maždaug 200 tūkst. eurų dotaciją.