Lietuvoje

2018.10.26 08:39

Neprižiūrintieji kapaviečių gali jų netekti

Kazys Kazakevičius, „Lietuvos žinios“2018.10.26 08:39

Ne visos šalies merijos skuba naudotis prieš porą metų vyriausybės suteikta galimybe daugiau kaip dvejus metus netvarkomų kapaviečių priežiūrą perduoti kitiems asmenims, suteikiant jiems teisę ten laidoti savo mirusius artimuosius.

Pažymėtų apleistų kapaviečių galima aptikti vos vienose kitose kapinėse, nors neprižiūrimų kapų tiek miestų, tiek kaimų kapinėse – apstu.

Pažymėjo lentelėmis

Alytaus miesto Daugų ir Klevų gatvių kapinėse artimųjų kapus lankantys alytiškiai gali pastebėti kapavietes, pažymėtas lentelėmis su numeriais. Anot Alytaus miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vyriausiosios specialistės Rasos Ogulevičienės, vadovaujančios Kapaviečių pripažinimo neprižiūrimomis komisijai, pastarosiomis dienomis abejose kapinėse jau pažymėta po 100 galbūt neprižiūrimų ir apleistų kapaviečių. Dar 50 Daugų gatvėje esančiose kapinėse galbūt neprižiūrėtų kapaviečių planuojama pažymėti artimiausiu metu, kai tik bus pagaminta specialių lentelių. Dabar jų paprasčiausiai pritrūko.

„Nesitikėjome, kad bus tiek daug tinkamai neprižiūrimų kapaviečių. Dar viliamės, kad ant giminių ar artimųjų kapų išvydę tokias lenteles juos lankantieji susipras ir kapavietes susitvarkys. Tuomet nereikės jų priežiūrą bei galimybę jose laidoti perduoti visai svetimiems asmenims“, – teigė R. Ogulevičienė.

Pasak jos, komisija turės ne rečiau kaip triskart per metus ir ne dažniau kaip kas tris mėnesius apžiūrėti į sąrašus įtrauktas kapavietes. Ne anksčiau kaip po dvejų metų, bet ne vėliau kaip po trejų metų turės būti priimtas sprendimas kapavietę pripažinti neprižiūrima. Šiuo metu merijoje rengiama Kapaviečių pripažinimo neprižiūrimomis bei tolesnio laidojimo neprižiūrimoje kapavietėje tvarka, sąlygos. Taip pat yra sudaryti Galbūt neprižiūrimų kapaviečių, esančių Klevų ir Daugų gatvių kapinėse, sąrašai. Jie skelbiami Alytaus miesto savivaldybės interneto portale.

Neprižiūrima kapavietė – kapavietė, kuri ne trumpiau kaip dvejus metus netvarkyta ir atitinka bent vieną iš kriterijų: nėra duomenų nustatyti, kas ir kada buvo palaidotas, kapavietės statiniai yra suirę, apleisti arba jų visai nėra, sunykęs kapavietės aptvaras arba jo nėra, kapavietė apaugusi atžaliniais krūmais, žolėmis, netvarkoma.

Jau suskaičiavo

Šiauliuose neprižiūrimos kapavietės, kaip „Lietuvos žinias“ informavo Šiaulių miesto savivaldybės Miesto ūkio ir aplinkos skyrius, registruojamos jau nuo 2012 metų. Šiuo metu dėl K. Donelaičio gatvės kapinėse 41 neprižiūrimos kapavietės yra paskelbta jose palaidotų asmenų artimųjų paieška. Ten pažymėti tik tie kapai, kuriuose palaidotų asmenų artimųjų ieškoma.

Kaip teigiama Šiaulių valdininkų atsiųstame paaiškinime „Lietuvos žinioms“, per apžiūras administratoriai pažymi netvarkomas kapavietes ir metus stebi, ar tikrai jos netvarkomos. Jei nėra paminklo, tvorelės ar kitų statinių, dvejus metus ieškoma artimųjų. Per tą laiką niekam neatsiliepus, kapavietę leidžiama prižiūrėti ir tvarkyti kitiems asmenims. Praėjus 50 metų nuo paskutinio laidojimo, naujasis prižiūrėtojas gali laidoti savo artimuosius.

Ginkūnų civilinėse kapinėse Šiaulių miesto kapinių kapaviečių pripažinimo neprižiūrimomis komisija darbą pradės 2019 metais. Pagal įstatymo reikalavimus neprižiūrimomis pripažintos kapavietės bus perduodamos jas prižiūrėti pageidaujantiems piliečiams arba jose bus laidojama eilės tvarka. Iš viso Šiaulių miesto kapinėse neprižiūrimų kapaviečių yra daugiau kaip 5 tūkstančiai.

Ukmergės miesto seniūnė Zita Pečiulienė „Lietuvos žinioms“ teigė, jog iki šių metų seniūnija savo jėgomis tvarkydavo apleistus kapus. Vasaromis talkindavo mokiniai, kurie buvo priimti dirbti viešuosius darbus, taip pat socialinių pašalpų gavėjai, atliekantys visuomenei naudingą darbą. Tačiau jau du sezonus mokiniai seniūnijai nebetalkina, o ir visuomenei naudinga veikla užsiimančių asmenų yra labai nedaug. Todėl apleistų kapaviečių daugėja.

Pasak Z. Pečiulienės, galbūt apleistų kapaviečių Ukmergės miesto Vaižganto kapinėse suskaičiuota apie 70, Dukstynos kapinėse – apie 50. Kitose kapinėse galbūt apleistos kapavietės dar neskaičiuotos, bet ir ten, seniūnės nuomone, jų gali būti keletas dešimčių. „Laukiame Vėlinių, kai daugelis gyventojų stengiasi aplankyti ir sutvarkyti savo artimųjų kapus. Po Vėlinių planuojame kapinėse palikti lenteles su prašymu sutvarkyti apleistas kapavietes ir apie tai pranešti Ukmergės miesto seniūnijai, nes galimybių rasti artimuosius ar giminaičius, atsakingus už apleistų kapų priežiūrą, yra labai nedaug“, – tvirtino Z. Pačiulienė.

Kaimuose neskubama

Vilkaviškio rajono Virbalio seniūnas Zitas Lasevičius teigė, kad jų miestelio kapinėse menkai prižiūrimų ar ir visai neprižiūrimų kapaviečių gal ir nelabai yra. Esama tik pavienių atvejų, kai žmonės patys jų atsisako.

„Kapavietes, kurios yra neprižiūrimos, stengiamės patys nors elementariai sutvarkyti. Bet tokių kapaviečių tikrai yra nedaug. Savo mirusių artimųjų kapus žmonės dar linkę tvarkyti. Tegul ir kartą per metus“, – tvirtino Z. Lasevičius. Pastaraisiais metais jis pastebėjo tendenciją, kad mirusįjį artimieji stengiasi laidoti turimoje kapavietėje ir neprašo skirti naujos.

Kaip „Lietuvos žinioms“ sakė Biržų rajono Papilio seniūnas Renas Čygas, apleistos kapavietės seniūnijos kaimų kapinaitėse kol kas nežymimos, neregistruojamos ir bent jau artimiausiu metu to daryti neketina. „Iš rajono valdžios tokio nurodymo negavome, taigi to ir nedarome“, – tikino jis. Kai kuriose seniūnijos kapinėse laidojimo vietų nėra daug. Ypač jų trūksta Kvetkų kaimo kapinėse. Ten yra ir netvarkomų kapaviečių, tačiau jas perduoti tvarkyti kam nors kitiems, ne palaidotų žmonių artimiesiems, nenorima.

Anot seniūno, kapines prižiūrintys darbuotojai pagal galimybes aptvarko apleistas kapavietes – nupjauna užaugusią žolę, iškerta krūmus, kad neliktų šabakštynų. „Gal ir galima būtų tokių kapaviečių priežiūrą perduoti kam nors kitam, bet ar žmonės norės svetimoje kapavietėje laidotis? Tikrai nesidžiaugčiau ir nenorėčiau drumsti amžinojo poilsio svetimiems palaikams“, – svarstė pašnekovas.

Be to, pasak jo, sunku iš anksto numatyti, kuri kapavietė tikrai jau pasmerkta užmarščiai, o kuri – ne, nes būta atvejų, kai po dešimtmečio atsiranda mirusiojo artimieji ir kapavietę sutvarko. Taip jau nutiko Dukurnių kaimo kapinėse – po keliolikos metų atsiradę palaidotų žmonių giminaičiai apleistą kapavietę taip sutvarkė, kad ji tapo pavyzdinė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.