Lietuvoje

2018.10.25 12:56

Seimas ypatingos skubos tvarka svarstys kreipimąsi į KT dėl dvigubos pilietybės referendumo

Seimas ketvirtadienį po pateikimo pritarė nutarimui, siūlančiam kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl to, ar Seimo sprendimas referendumą dėl dvigubos pilietybės vykdyti dvi dienas su dviejų savaičių pertrauka neprieštarauja Konstitucijai. Už tai balsavo 109 Seimo nariai, „prieš“ balsavusių nebuvo, susilaikė 1.

Vėliau Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio siūlymu Seimas balsavo dėl to, ar šis klausimas turi būti svarstomas ypatingos skubos tvarka. Tokį pasiūlymą Seimas taip pat palaikė – „už“ balsavo 86 Seimo nariai, „prieš“ balsavo 20, o 6 Seimo nariai susilaikė. Tai reiškia, kad galutinį sprendimą Seimas turėtų priimti dar šiandien popiet. Pagrindiniu komitetu svarstant šį nutarimą Seimas paskyrė Teisės ir teisėtvarkos komitetą.

Komiteto pirmininkės Agnės Širinskienės teigimu, Teisės ir teisėtvarkos komitetas tikslią nutarimo formuluotę apsvarstys per pietų pertrauką, o balsavimas vyks vakariniame Seimo posėdyje. Seimo nario Povilo Urbšio pasiūlymą, kad nutarimą svarstytų ir Konstitucijos komisija, Seimas atmetė. Nutarimą, siūlantį kreiptis į Konstitucinį Teismą, Seimo salėję pristatė „valstietė“ Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė. Jos teigimu, kreipimasis išsklaidys teisines abejones dėl referendumo teisėtumo ir išsklaidys galimas abejones referendumo rezultatu.

Seimo narės Aušrinės Armonaitės paklausta, kas bus daroma, jei Konstitucinis Teismas pasakys, kad dviejų savaičių pertrauka yra antikonstitucinė, A. Širinskienė atsakė, kad tuomet bus Seimas grįš prie svarstymo, kada ir kaip surengti referendumą. Jos teigimu, apie riziką, kad referendumas, vykstantis dvi dienas su dviejų savaičių pertrauka, gali pažeisti Konstituciją, pradėta kalbėti tik rugpjūtį.

Pasak A. Širinskienės, užuot Seimui vėlusis į svarstymus, derėtų atsiklausti kompetentingos institucijos nuomonės. Seimas spalio 18 d. nusprendė, kad referendumas dėl dvigubos pilietybės instituto išplėtimo vyks dvi dienas kitų metų gegužę drauge su prezidento rinkimais. Už šį Seimo nutarimą balsavo 66 valdančiosios daugumos parlamentarai. Nustatyta, kad referendumas dėl dvigubos pilietybės instituto išplėtimo vyks kitų metų gegužės 12 dieną ir gegužės 26 dieną, kai planuojami prezidento rinkimų pirmas ir antras turai.

Pagal priimtą nutarimą, privalomajame referendume bus balsuojama dėl tokio Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo teksto: „Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais konstitucinio įstatymo nustatytais pagrindais. Lietuvos Respublikos pilietis pagal kilmę, įgijęs konstitucinio įstatymo nustatytus Lietuvos Respublikos pasirinktos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančios valstybės pilietybę, Lietuvos Respublikos pilietybės nepraranda.

Kitais atvejais Lietuvos Respublikos pilietis negali būti kartu ir kitos valstybės pilietis, išskyrus konstitucinio įstatymo nustatytas išimtis. Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato konstitucinis įstatymas.“ Opozicijos atstovai ir buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas Vytautas Sinkevičius yra išsakę abejonių, kad Seimo sprendimas referendumą vykdyti dvi dienas su dviejų savaičių pertrauka gali pažeisti konstitucinį asmenų lygiateisiškumo principą. Šiuo metu Konstitucija numato, kad išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos ir kitos valstybės pilietis. Referendumu priimti Konstitucijos pakeitimai įsigaliotų 2020 metų sausio 1 dieną.