Naujienų srautas

Lietuvoje2018.10.25 14:20

V. Sinkevičius: Konstitucija negali būti keičiama tenkinant politikų ar visuomenės įgeidžius

„Turime matyti visumą, o ne tik atskirą Konstitucijos straipsnį, kuris, kaip dažniausiai politikams atrodo, kad turi būti pakeistas“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sakė profesorius Vytautas Sinkevičius, teigiantis, kad pasigenda politikų domėjimosi pagrindiniu šalies įstatymų rinkiniu ir jo teigiamomis vertybėmis.

Konstitucijos ekspertas dvejoja pastaruoju metu aktyviai išsakytais siūlymais mažinti referendumo kartelę, nes, jo manymu, sykį sumažinus reikalingą balsų skaičių, bus galima kvestionuoti ir kitus Konstitucijos įstatymus, pavyzdžiui, kad lietuvių kalba yra valstybinė, arba balsuoti dėl šalies teritorinio vientisumo. 

„Konstitucijos stabilumas yra didelė vertybė, nes galima prognozuoti valstybės socialinę, ekonominę, politinę raidą. Konstituciją reikia keisti, kai tai neišvengiama. Kol Konstituciją galima išaiškinti, kol ją galima pritaikyti prie gyvenimo poreikių, jos keisti tikrai nereikia. Dabar yra įvairių iniciatyvų [susijusių su Konstitucijos keitimu] – dėl dvigubos pilietybės įteisinimo, Seimo narių skaičiaus mažinimo ir panašiai, bet jos turi būti labai rimtai svarstomos, nes vien tik tai, kad visuomenė to pageidauja, ar politinėje programoje tai įrašyta, nėra pagrindas keisti Konstituciją“, – įsitikinęs prof. V. Sinkevičius.

Tačiau apskritai, profesoriaus nuomone, pagarba Konstitucijai egzistuoja. „Joje įtvirtintos fundamentalios, universalios vertybės, visuomenės sutartis. Visuomenė susitarė gyventi pagal tam tikras taisykles ir įtvirtino jas Konstitucijoje“, – sako V. Sinkevičius. 

Spalio 25-ąją švenčiama Lietuvos Konstitucijos diena.

Išsamiau – pokalbyje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi