Lietuvoje

2018.10.25 09:49

Seimas spręs, ar patvirtinti LRT veiklą tyrusios Seimo komisijos išvadas

Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.10.25 09:49

Ketvirtadienį Seimas spręs, ar patvirtinti LRT veiklą tyrusios Seimo komisijos išvadas. Tačiau finansų tyrimas, virtęs siūlymais keisti ir LRT valdymo modelį, kelia nerimą tarptautiniams ekspertams ir žiniasklaidos laisvę remiančioms institucijoms.

Prieš pustrečių metų Lenkijoje vyko protestas, kuriame bandyta apginti visuomeninį transliuotoją. Lenkijos valdantieji tuomet paskyrė sau lojalų televizijos ir radijo vadovą, o kontrolę perleido finansų ministrui.

Dabar Lenkijos visuomeninis transliuotojas tapo nacionalinis, ir valdžios kritikos, pasak eksperto iš Lenkijos, čia neliko.

„Po 1980-ųjų viskas pasikeitė, tik televizija nelabai.(..) [Lenkijos] visuomeninis transliuotojas yra politikų rankose. Jie nori daugiau ir daugiau. Per praėjusius rinkimus jie visiškai užvaldė televiziją, manipuliavo ja, manipuliavo jos programa, nebeliko to, kas svarbu“, – kalbėdamas LRT TELEVIZIJAI apgailestavo Lenkijos socialinių ir humanitarinių mokslų universiteto profesorius prof. Wieslawas Godzicas.

Ir ekspertui tai, kas vyksta Lietuvoje, šiek tiek primena įvykius Lenkijoje.

LRT finansus tyrusi komisija siūlo keisti ir transliuotojo valdymą. Kad LRT veiklą prižiūrinčios tarybos narių kadencijos sutaptų su juos skiriančio Seimo ir prezidento kadencijomis. Taip pat siūloma steigti naują instituciją – valdybą.

UNESCO atstovas sako, kad LRT valdymo struktūra yra laiko patikrinta. Jo teigimu, kaip tik gerai, kad nesutampa LRT tarybos narių ir politikų kadencijos. „Šalyje reikalinga sistema, kuri išlaikytų visuomeninį transliuotoją nepriklausomą. Jei eisite į kompromisą su nepriklausomybe, prarasite patikimumą. Jei visuomeninį transliuotoją užvaldys politinė, socialinė ar komercinė jėga, visuomenė praras pasitikėjimą, o tai nėra gerai. Ypač šiais dezinformacijos, socialinės žiniasklaidos laikais“, – pabrėžė UNESCO Saviraiškos laisvės ir žiniasklaidos programų direktorius Guy Bergeris.

UNESCO atstovas sako, kad „reikia būti atsargiems, nes jei šiandien kontroliuoji tu, rytoj gali kontroliuoti kitas, todėl geriau, kad visuomeninio transliuotojo politikai nekontroliuotų“.

Europos Komisija (EK) sako, kad atskirų šalių visuomeninių transliuotojų reguliavimo vertinti negali. Tačiau pripažįsta, kad bandymai politizuoti visuomeninius transliuotojus ir žiniasklaidos laisvę visoje Europoje Briuseliui kelia nerimą.

„Pastebime, kad kai kuriose Europos šalyse tai gali tapti problema. Dėl to Europos Komisija labai jaudinasi, nes visuomeniniai transliuotojai turi kelti pasitikėjimą, skleisti objektyvią tiesą“, – pabrėžia EK atstovė Anni Hellman.

Nepolitizuoti LRT valdymo ragino ir Europos transliuotojų sąjunga.