Lietuvoje

2018.10.24 16:13

VTEK: ministras G. Surplys laiku nedeklaravo interesų

LRT.lt2018.10.24 16:13

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) vienbalsiai nusprendė, kad žemės ūkio ministras Giedrius Surplys pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimus laiku ir tinkamai deklaruoti privačius interesus.

Tyrimo duomenys rodo, kad 2011 m. ministras ir jo sutuoktinė su banku AB „Nordea“ (šiuo metu – AB „Luminor“) sudarė 121 tūkst. eurų vertės būsto paskolos sandorį, kuris dar nėra pasibaigęs. Todėl pirmąjį kartą teikdamas privačių interesų deklaraciją kaip žemės ūkio ministras, G. Surplys turėjo jau tada nurodyti duomenis apie šį sandorį. Tačiau politikas jį deklaravo tik šių metų rugsėjį, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Interesų derinimo įstatyme imperatyvi prievolė valstybinėje tarnyboje dirbančiam asmeniui savo privačių interesų deklaracijoje nurodyti informaciją apie per paskutinius 12 kalendorinių mėnesių sudarytus ir kitus galiojančius sandorius, jeigu sandorio vertė didesnė negu 3 tūkst. Eur. VTEK vertinimu, tokio deklaravimo tikslas – atskleisti kitą sandorio šalį. Pažymėtina, kad sutartiniai įsipareigojimai valstybinėje tarnyboje dirbančiam asmeniui gali kelti interesų konfliktą rengiant, svarstant ar priimant sprendimus, susijusius su atitinkamu fiziniu ar juridiniu asmeniu.

Taip pat VTEK atkreipia dėmesį, kad privačių interesų deklaravimas nėra turto ar pajamų deklaravimas – tai yra atskiras procesas, kurį reglamentuoja Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas. Pažymėtina, kad sandorių deklaravimas VTEK ir VMI taip pat skiriasi: privačių interesų deklaracijose nurodoma visa sudaryto sandorio suma, o deklaruojant turtą ir pajamas, nurodoma metų pabaigoje likusi negrąžinta paskolos dalis. Be to deklaruojant turtą, visuomenei neatskleidžiama kita sandorio šalis. 

Tyrimas atliktas viešojoje erdvėje pateiktos informacijos pagrindu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.