Naujienų srautas

Lietuvoje2018.10.24 13:02

A. Širinskienės vadovaujamas komitetas KT nelauks – pritarta LRT veiklos tyrimo išvadoms

Gytis Pankūnas, LRT.lt 2018.10.24 13:02

„Valstietės“ Agnės Širinskienės vadovaujamas parlamento Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) trečiadienį pritarė Seimo tyrimo komisijos dėl Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) veiklos išvadoms.  

Parlamento tyrimo komisijos dėl LRT veiklos išvadoms pritarė 8 TTK nariai, 4 buvo „prieš“, susilaikiusiųjų nebuvo. Toliau tyrimo išvados bus svarstomos Seimo plenariniame posėdyje.

Pagrindiniu komitetu, svarstant šį klausimą, paskirtame TTK dėl LRT išvadų diskusijų beveik nebuvo.

Tiesa, TTK buvo apsvarstyti kitų, papildomais paskirtų, komitetų išvados. Audito komitetas, svarstydamas LRT tyrimo išvadas, padarė pertrauką ir pasiūlė TTK pasielgti taip pat iki kol sprendimą dėl suburto Seimo komisijos LRT veiklai tirti paskelbs Konstitucinis Teismas (KT).

Pritarti Audito komiteto išvadai siūlė socdemas Julius Sabatauskas.

„Yra byla Konstituciniame Teisme, kreipimasis priimtas nagrinėti. Manau, būtų svarbi Konstitucinio Teismo nuomonė. Siūlau palaukti“, – tvirtino J. Sabatauskas.

Vis dėlto TTK nepritarė Audito komiteto pasiūlymui. Analogišką pasiūlymą – dėl LRT išvadų palaukti KT sprendimo – pateikė ir Žmogaus teisių komitetas, tačiau ir jam TTK nepritarė.

Biudžeto ir finansų ir Kultūros komitetų, kurie pritarė Seimo nutarimui dėl LRT tyrimo išvadų, pozicijoms TTK pritarė.

Siūlo keisti valdymą

Seimo komisijos išvadų projekte siūloma „išgryninti tarybos funkcijas, paliekant „klasikines“ tarybos ir dalininkų funkcijas“, LRT veiklos strategijos tvirtinimą ir priežiūrą, „būtų atsisakoma valdymo organams būdingų funkcijų“.

Valdybos narius penkerių metų terminui skirtų taryba iš kandidatų, atrinktų viešo konkurso būdu, kita alternatyva – kandidatų sąrašą parinktų skyrimų komitetas prie tarybos, dar vienas variantas, kad vykdančiuosius narius parenka ir skiria taryba, o nepriklausomus parenka vyriausybė, skiria taryba.

Anot projekto, kolektyvinio valdymo organo, valdybos, narių skyrimas, teisės ir pareigos iš esmės būtų reglamentuojamos pagal Akcinių bendrovių įstatymą. Valdybą sudarytų 5–7 nariai.

LRT generalinis direktorius turėtų būti ir valdybos pirmininkas, o dauguma valdybos narių turėtų būti nepriklausomi, t.y., neturėti jokių kitų pareigų LRT.

Taip pat siūloma iš dalies keisti tarybos narių skyrimo tvarką, susiejant su skiriančiosios institucijos kadencijos metais.

LRT taryba dabar sudaroma šešeriems metams iš 12 asmenų – visuomenės, mokslo ir kultūros veikėjų. Po keturis tarybos narius skirtingu metu skiria prezidentas ir Seimas, po vieną narį deleguoja Lietuvos mokslo taryba, Lietuvos švietimo taryba, Lietuvos meno kūrėjų asociacija, Lietuvos vyskupų konferencija.

Seimo komisija siūlo, kad prezidentas keturis tarybos narius skirtų kasmet po vieną. Kadangi prezidento kadencija – penkeri metai, būtų vieneri metai, kuomet prezidentas atstovo neskirtų.

Taip pat siūloma nustatyti, kad Seimas keturis tarybos narius skiria po du vienu metu, laikantis principo, kad skyrimai vyktų kiekvienos Seimo kadencijos metu.

Siūloma svarstyti trumpinti tarybos narių darbo terminą nuo šešerių iki 4–5 metų.

Ragino palaukti KT

LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, trečiadienį aptarusi LRT aktualijas, pažymėjo, kad apsilankymai Seime ir susiklosčiusi situacija dėl LRT tyrimo primena važiuojantį buldozerį.

„Nekreipiamas dėmesys į siūlymus palaukti paties Konstitucinio Teismo sprendimo dėl tokios Seimo komisijos veikimo. Diskusijos nevyksta, o valdantieji nenori kalbėtis. Nerimą mums kelia siūlymai dėl LRT valdybos, taip pat girdime priekaištų buvusiai nacionalinio transliuotojo administracijai“, – po LRT tarybos posėdžio kalbėjo M. Garbačiauskaitė-Budrienė.

Pasak LRT vadovės, LRT tarybos sudarymo ir LRT valdymo tvarka stabiliai veikia jau keletą metų, todėl net jei yra gerų pasiūlymų kažką keisti, reikia diskutuoti kiek įmanoma plačiau.

„Bet kokiu atveju tikiuosi diskusijų. Kitu atveju gali atsiverti Pandoros skrynia, galime sulaukti ir labai keistų pasiūlymų. Pati Europos transliuotojų sąjunga pasisakė apie dabartinę situaciją ir išreiškė nusistebėjimą, kad nelaukiama Konstitucinio Teismo sprendimo“, – tvirtino M. Garbačiauskaitė-Budrienė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi