Lietuvoje

2018.10.24 13:40

VSD vadovas: žvalgyba dirba sudėtingomis sąlygomis, mūsų priešai – akivaizdūs

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2018.10.24 13:40

Šiandien žvalgyba dirba gana sudėtingomis sąlygomis, o mūsų valstybės priešai – labai aiškūs, minint Lietuvos žvalgybos šimtmetį LRT TELEVIZIJAI sako Valstybės saugumo departamento (VSD) direktorius Darius Jauniškis.

„Akivaizdu, kas yra šiuo metu pasaulyje priešiškos valstybės, kurios nepaiso tarptautinių normų ir turi savo tikslus, aiškindamos, kad jos yra išrinktosios ir šventos, o visi aplinkui – agresoriai, besistengiantys sugriauti tas valstybes. Nenorėčiau dabar aiškiai įvardinti, bet manau, kad mes visi suprantame, apie ką aš kalbu“, – sako D. Jauniškis.

Anot jo, šiandienos iššūkiai žvalgybai – kibernetinės atakos, duomenų vagystės, informacijos nutekėjimas internetinėje erdvėje, vis dėlto didžiausi, kaip įsitikinęs D. Jauniškis, dar laukia ateityje.

„Žvalgyba be jokios abejonės modernėja. Dar išlieka seni žmogiškosios žvalgybos metodai, bet [...] technologijos vystosi labai greitai ir žvalgybai darosi sudėtinga slaptai kažką stebėti, nebendrauti su visuomene ir neturėti jos palaikymo. Antras dalykas – reikia investuoti į technologijas. Tai yra tiesiog neišvengiama“, – teigia VSD vadovas.

Pasak jo, reikšmingiausi Lietuvos žvalgybai buvo pirmieji jos kūrimosi metai atkūrus Lietuvos nepriklausomybę 1918 metais, kai kuriant valstybę visų pirma buvo galvojama, kaip ją apsaugoti.

„Teko remtis net carinės Rusijos žvalgybos buvusiais karininkais, kuriuos reikėdavo pastoviai tikrinti, ar jie neveikia prieš Lietuvos valstybę, [bet] buvo labai daug noro, žmonės dirbo praktiškai pusvelčiui. Meilė tėvynei, noras turėti savo respubliką, nepriklausomybę buvo didžiausias variklis“, – apie Lietuvos žvalgybos kūrimo pradžią pasakoja D. Jauniškis.

Daug svarbių epizodų, VSD vadovo teigimu, buvo ir vėliau, atlikta daug sėkmingų operacijų: „Nepamirškime – turėjome labai daug priešų ir aplinkui buvo valstybės, kurios kėsinosi į mūsų teritoriją. Buvo daug iššūkių, kuriuos žvalgyba turėdavo spręsti, ieškodama valstybėje priešiškų elementų, kurie norėdavo sukelti perversmus ar pakreipti valstybę ne ta kryptimi.“

D. Jauniškis pasakoja, jog kuriant Lietuvos žvalgybą Liudas Gira, kuriam buvo pavesta ši užduotis, susidūrė su kadrų trūkumu, todėl dalį užduočių pavedė moterims. Būtent jos buvo pirmosios žvalgybininkės.

„Paminėčiau Marcelę Kubiliūtę, tautos didvyrę – ji tuo metu išgelbėjo Lietuvos nepriklausomybę. Vėliau žvalgyboje atsirado daugiau vyrų, bet moterys visada išlikos tvirtos žvalgybos rėmėjos“, – sako VSD vadovas.

Visas interviu su D. Jauniškiu – vaizdo įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt