Lietuvoje

2018.10.23 15:45

Vilniuje – masiniai patikrinimai: fiksuoja perpildytas grupes ir nelegalius darželius

Kristina Pocytė, DELFI.lt2018.10.23 15:45

Nelegaliai veikiantys darželiai ir daugiau nei dvigubai viršijamos vaikų grupių normos – tokius pažeidimus Vilniuje fiksuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) inspektoriai, kurie šiuo metu atlieka didelio masto patikrinimus.

Apie perpildytas grupes garsiai kalba ir vilniečiai. DELFI skaitytoja Vidmantė itin gausias grupes sudarančius darželius kaltina vaikų luošinimu, nors Vilniaus miesto savivaldybė teigia, kad faktinis vaikų lankomumas siekia tik apie 65 procentus, todėl kai kuriuose darželiuose grupės ir buvo padidintos.

Tačiau šiuo metu darželių patikrinimus atliekantys NVSC darbuotojai teigia, kad problemų gausu ne tik valstybiniuose, bet ir privačiuose darželiuose. NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė vardija, kad pastarieji sukčiauja pasiremdami tokia schema: leidimą-higienos pasą įsigyja vienam adresui ir vienam vaikų skaičiui, o kur kas didesnius vaikų srautus paskirsto per kelis adresus. Taip kuriamas nelegalių darželių tinklas.

Šiuo metu Vilniaus mieste yra 370 veikiančių darželių, iš kurių 98 (26 proc.) neturi leidimo-higienos paso (LHP). O, kaip teigia R. Lingienė, ne visi ir turintys higienos pasus veikia pagal juose nurodytas sąlygas.

Sukčiauja kurdami nelegalius darželius

NVSC Vilniaus departamento direktorė R. Lingienė DELFI teigė, kad darželių grupių perpildymas – viena iš dažniausiai fiksuojamų problemų. Anot R. Lingienės, ši problema ypač dažna įstaigose, kurių steigėja – Vilniaus miesto savivaldybė, nors toks pat pažeidimas būna fiksuojamas ir privačiuose darželiuose.

Šiuo metu NVSC inspektoriai Vilniuje atlieka ikimokyklinių įstaigų patikrinimą. Tokio didelio masto tikrinimas atliekamas pirmąkart.

„Tikrinimo metu inspektoriai susidūrė ne su vienu atveju, kai privačios vaikų įstaigos veikia pagal tokią schemą: leidimą-higienos pasą turi vienam adresui ir konkrečiam vaikų skaičiui, o realus vaikų skaičius, už kuriuos gaunama savivaldybės kompensacija, yra kelis kartus didesnis, ir mažyliai yra paskirstomi per kitus skirtingais adresais nelegaliai veikiančius darželius“, – teigė R. Lingienė.

NVSC atstovė paaiškino, kad dažniausiai šią schemą darželiai vykdo taip: „Pavyzdžiui, viena įstaiga turi leidimą-higienos pasą vykdyti ikimokyklinio ugdymo veiklą (nuo 3 iki 7 metų amžiaus) iki 9 vaikų grupėje, o pagal savivaldybės sąrašą paramą jame gauna daugiau nei 20 mažylių, ir iš viso realiai darželis veikia dviem adresais, iš kurių vienas neturi leidimo-higienos paso“.

BNS nuotr.

Normas pažeidžia burdami per dideles grupes

Patikrinimo metu NVSC inspektoriai fiksuoja ir per dideles grupes. Kaip teigia R. Lingienė, ir privačiuose, ir valstybiniuose darželiuose apsilankę inspektoriai dokumentuose mato vienus skaičius, o pradėję skaičiuoti skaičius išvysta visai kitokią situaciją.

„Pavyzdžiui, Ūkinės komercinės veiklos vykdymo sąlygų vertinimo pažymoje bei leidime-higienos pase nurodoma, jog įstaiga gali ugdyti iki 55 vaikų, o joje randame 74 vaikus. Juk tokio darželio ir patalpos įrengtos pagal reikalavimus įstaigai, ugdančiai iki 60 vaikų, o taip pat grupių sąrašai sudaromi viršijant pagal amžiaus grupes nurodytą vaikų skaičių“, – kalbėjo R. Lingienė.

Masiškai viršijamas vaikų skaičius ir savivaldybei priklausančiuose darželiuose.

„Higienos normų laikymasis svarbus ne tam, kad būtų laikomasi „popieriaus“, o tai tiesiogiai susiję su vaikų sauga, galimu traumatizmu, infekcinių ligų plitimu ir netinkama vaikų priežiūra. Juk vaikai ugdomi galimai nesaugiomis sąlygomis“, – teigė R. Lingienė.

NVSC Vilniaus departamento direktorės teigimu, bendri duomenys dar tikslinami, nes patikra dar vyksta. Patikrinimų rezultatus NVSC visuomenei pateiks lapkričio mėnesį.

„Apie jos rezultatus išsamiai visuomenę informuosime lapkričio mėnesį, apie pažeidimus, kur matyti poreikis, atitinkamas institucijas informuojame jau dabar: bendradarbiaujame su Valstybine mokesčių inspekcija, Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba ir kitomis valstybinėmis įstaigomis, – kalbėjo R. Lingienė. – Taip pat turime skatinti ir tėvus domėtis, į kokias ugdymo įstaigas jie leidžia savo vaikus.“

Šios Nacionalinio visuomenės sveikatos centro vykdomos kampanijos tikslas – atkreipti dėmesį į problemas, galinčias turėti įtakos vaikų sveikatai, bei sutelkti skirtingas organizacijas ir tėvus siekiant gerinti vaikų saugos sveikatą.

Nusižengusių laukia bausmės

NVSC Vilniaus departamento direktorės teigimu, į darželius inspektoriai atvyksta nepranešę, todėl pasiruošti patikrinimams nei auklėtojos, nei direktorės negali.

Anot jos, valstybinių ir privačių darželių darbuotojų reakcija būna visiškai skirtinga. „Realiai negali paslėpti (vaikų – DELFI) ir nelabai eitų paslėpti“, – kalbėjo R. Lingienė.

Inspektoriai, atvykę į darželius, patikrina lankomumo žurnalus, o jei įtaria, kad vaikų yra daugiau, nei nurodyta dokumentuose, gali paprašyti juos suskaičiuoti. „Būna, kad lankomumo žurnaluose yra visiškai kiti skaičiai. Pasiklausus, ar vaikų skaičius viršijamas sąmoningai ir klastojami dokumentai, atsakoma, kad taip išeina“, – apie privačius darželius kalbėjo R. Lingienė.

Asociatyvi BNS nuotr.

Tikrinant valstybinius darželius taip pat randamos kur kas didesnės grupės, tačiau, anot R. Lingienės, tai ne atskirų darželių, o savivaldybės tarybos sprendimas. Jie grupes formuoja pasiremdami faktiniu lankomumu – 65 proc. Taip suformuojamos grupės, pažeidžiančios normas.

R. Lingienės teigimu, darželiai, kurie geranoriškai bendrauja ir kuriuose užfiksuojami greitai pašalinami pažeidimai, kurie nedaro įtakos vaikų saugai, bus įspėti. Tačiau tų įstaigų, kuriose užfiksuoti esminiai pažeidimai – laukia bausmės: „Už esminius pažeidimus, kurie gali turėti įtakos vaikų saugai, bus imtasi visų priemonių“.

Kol vykdomas patikrinimas, NVSC inspektoriai negali atskleisti konkrečių darželių, kuriuose užfiksuoti pažeidimai.

Vilniaus savivaldybė sąmoningai buria dideles grupes

Vilniaus miesto savivaldybė formuoja didesnes grupes nei numatyta Higienos normų reikalavimuose. Savivaldybės teigimu, didesnes grupes buvo nuspręsta formuoti po atliktų tyrimų, kuomet esą paaiškėjo, kad faktinis vaikų lankomumas siekia tik apie 65 procentus.

Savivaldybė dar balandį nusprendė, kad nuo šio rugsėjo į 1,5–3 metų vaikų grupes darželiuose priims ne mažiau kaip 18 vaikų, o 3–7 metų vaikų grupes – ne mažiau nei 23 vaikus. Remiantis Higienos normų reikalavimais, grupėje nuo 2 iki 3 metų gali būti ne daugiau kaip 15 vaikų, o nuo 3 metų iki pradinio ugdymo pradžios – ne daugiau kaip 20 vaikų.

Savivaldybės įsakymas dar pernai buvo svarstomas Vilniaus administraciniame apygardos teisme. Teismas 2017-ųjų pabaigoje paskelbė, kad savivaldybės sprendimas yra neteisėtas ir pažeidžia viešąjį interesą, tačiau teisminiai procesai dėl šio savivaldybės žingsnio tęsiasi iki šiol.

Vilniaus miesto mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė DELFI teigė, kad grupės darželiuose komplektuojamos kiek didesnės, bet, anot jos, didinat grupes, buvo padidintas ir darbuotojų etatų skaičius.

„Bet grupių su padidintu skaičiumi mes turime tik 15 procentų iš visų esamų grupių. Ne tiek ir daug. Imamės priemonių ir prieš didinant vaikų skaičių, buvo padidintas ir auklių etatų skaičius, – kalbėjo E. Tamošiūnaitė. – Remiantis normomis, turi dirbti viena auklėtoja ir viena auklytė, dar kitaip vadinama šeimininkutė. Mūsų grupėse dirba dvi auklėtojos ir grupėje nuo 1,5 iki 3 metų – pusantro etato auklytė ar šeimininkutė. O grupėje nuo 3 m. auklytei skiriamas 1 etatas. Skaičiuojame, kad vienam darbuotojui tenka vidutiniškai 6–7 vaikai, net jei jie ateina visi.“

E. Tamošiūnaitė įvardijo ir rugsėjo 10 – spalio 10 d. statistiką: „Lankomumas – nuo 65 iki 75 procentų“.

Vilniaus miesto mero pavaduotojos teigimu, miestas sprendžia šią problemą statydamas modulinius priestatus prie darželių. „Dabar išsinuomojome patalpas Pilaitėje, kur įrenginėjamos šešios papildomos grupės, – teigė E. Tamošiūnaitė. – Išsinuomojome patalpas ir Žirmūnuose, kur bus papildomai steigiamos trys grupės. Nupirkome pastatą Popieriaus gatvėje, Verkių seniūnijoje. Ten taip pat bus papildomai steigiamos grupės. Darželis statomas ir Bajoruose, nors jo dar reikės palaukti, statybos bus baigtos turbūt 2019–2020 metais.“

Pasak E. Tamošiūnaitės, Vilniaus mieste esančiuose valstybiniuose darželiuose yra užtikrinama saugi aplinka. Ji taip pat vardija ir valstybinių darželių pranašumus prieš privačius: „Mūsų erdvės nemažos. Vaikai turi atskirus žaidimo kambarius ir atskirus miegamuosius, yra aktų ir sporto salytės. Kai kuriuose darželiuose vaikai valgo grupėse, o kai kuriuose yra atskiros valgyklų patalpos. Pagal pastato dydį ir vaikų skaičių – tikrai užtikriname vaikams erdvę“.

Savivaldybės sprendimas didinti darželiuose buriamas grupes atsidūrė teisme, tačiau E. Tamošiūnaitė teigia, kad pagal būsimas normas – viskas atitinka.

„Sveikatos apsaugos ministerija yra parengusi naujas Higienos normas ir pakeitimus. Mes jas deriname ir ten, pagal tas Higienos normas, pagal tą ministerijos projektą, tikrai viskas atitinka“, – teigė E. Tamošiūnaitė ir vardijo, kad, jei ministerija patvirtins naujas Higienos normas, grupės bus didesnės.

Vaikų grupių formavimas pagal nustatytas normas

Amžiaus grupės ir galimas vaikų skaičius grupėje paskirstytas taip:

– grupėse nuo gimimo iki 1 metų amžiaus gali būti ne daugiau kaip 6 vaikai;

– nuo 1 iki 2 metų – ne daugiau kaip 10 vaikų;

– nuo 2 iki 3 metų – ne daugiau kaip 15 vaikų;

– nuo 3 metų iki pradinio ugdymo pradžios – ne daugiau kaip 20 vaikų;

– nuo gimimo iki 3 metų – ne daugiau kaip 8 vaikai;

– nuo gimimo iki pradinio ugdymo pradžios – ne daugiau kaip 10 vaikų;

– nuo 1 metų iki pradinio ugdymo pradžios – ne daugiau kaip 12 vaikų;

– nuo 2 metų iki pradinio ugdymo pradžios – ne daugiau kaip 16 vaikų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.